0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

گسترش دامنه نرخ وارداتی ورق سیاه هندوستان از ایران و کره جنوبی

دامنه قیمت ورق سیاه وارداتی تجاری به هندوستان در هفته منتهی به روز جمعه ۱۸ ژانویه و پس از حمل دریایی گسترده ای ‌که از ایران و کره جنوبی پیش خرید شده؛ گسترش پیدا کرد. واردکنندگان، پیش خرید ورق سیاه تجاری تولیدی ایران با نرخ ۴۵۰ الی ۴۵۵ دلار به ازای هر تن تحویل بندر بمبئی با شرایط حمل در ماه فوریه را تایید کرده اند؛ همچنین ورق کلاف گرم تولیدی کره جنوبی تحویل بندر چنای هم با نرخ ۵۲۰ الی ۵۲۵ دلار به ازای هر تن توسط خریداران نهایی در این هفته پیش خرید شده است. ارزیابی فست مارکت در خصوص دامنه نرخ ورق سیاه وارداتی هندوستان در روز جمعه ۴۵۰ الی ۵۲۵ دلار به ازای هر تن cfr بود که در مقایسه با دامنه قیمت ۵۳۰ الی ۵۳۵ دلار به ازای هر تن هفته گذشته، حدود ۷۵ دلار گسترش پیدا کرده است.

با این حال تفاوت قابل توجه قیمت های وارداتی ورق کلاف گرم از ایران و کره جنوبی، نرخ تمام شده کالای وارداتی برای وارد کننده هندی را ارزان نخواهد کرد. هزینه تمام شده از ایران و کره جنوبی برای واردکنندگان هندی به مجرد این که کالا به بنادر هند برسد، یکسان تمام خواهد شد، چرا که کالای وارداتی ایرانی شامل حدود ۱۴ درصد تعرفه وارداتی می گردد در حالی که تعرفه کالای وارداتی کره جنوبی صفر است.

مطابق با اعلام نظر یکی از واردکنندگان هندی، هر دو محموله وارداتی با حجم حدود ۳۰،۰۰۰ تن منجر به کاهش قیمت ها در بازار داخلی این کالا در بازار آتی و فروش نقدی هند خواهد شد.

قیمت ورق سیاه

نمونه ای از تاثیر تحریم ها بر حوزه صادراتی فولاد

متال بولتن گزارش داده که ۳۰،۰۰۰ تن ورق کلاف گرم حدود ۴۵۰ الی ۴۵۵ دلار به ازای هر تن با شرایط cfr یعنی تحویل بندر خریدار یا به عبارت دیگر با تقبل هزینه فوب و کرایه حمل تا مقصد و سایر هزینه ها به صورت تحویل بندر بمبئی هندوستان فروخته شده است. در حالی که برادران همسایه هندی ما همین کالا را با همین شرایط تنی ۱۰۰ دلار گران تر از حیات خلوت آمریکایی ها یعنی کره جنوبی خریداری نموده اند.

در گزارش عنوان شده که برای واردات این کالای ایرانی می بایست ۱۴ درصد تعرفه وارداتی به هندوستان پرداخت شود، در صورتی که کره جنوبی از این قاعده مستثنی است و این جاست که به نظر می رسد این ۱۴ درصد حاصل گردن کلفتی و چماق داری آمریکا در دنیا باشد؛ چرا که فولادسازان ما مجبور به پرداخت این ما به التفاوت ۱۴ درصدی تعرفه وارداتی یا تنی ۱۰۰ دلار به هند  هستند تا صادرات آن ها از رونق نیافتد.

آخرین نرخ میانگین موزون معاملاتی در خصوص ورق کلاف گرم B در بورس کالای داخلی حدود ۴۲،۹۷۷ ریال در روز گذشته بود که با در نظر گرفتن میانگین هفتگی خرید و فروش حواله دلار نیمایی حدود ۸۲۵۰ تومان، معادل خواهد شد با حدود ۵۲۱ دلار به ازای هر تن تحویل درب کارخانه یا exw:

۴۲،۹۷۷ × ۱۰۰۰ ÷ ۸۲۵۰۰ ~ ۵۲۱ $

معادل ریالی نرخ صادراتی ایران :

X × ١٠۰٠ ÷ ۸۲۵۰۰ = ۴۵۲.۵ $

X = ۴۵۲.۵ ÷ ۱۰۰۰ × ۸۲۵۰۰ ~ ۳۷،۳۰۰ Rls/Kg cfr

در واقع نرخ فروش داخلی تقریبا معادل با نرخ جهانی رقبای ایران است، اما نرخ صادراتی ایران تنی ۱۰۰ دلار یا تقریبا کیلویی۵۵۰ تا ۶۰۰ تومان پایین تر از نرخ فروش داخلی و رقبای ایران دیده می شود، البته در این میان از تفاوت هزینه exw و cfr هم صرف نظر شد که عمده آن هم شامل هزینه فوب کالا و کرایه حمل تا مقصد می شود که با احتساب ما و بنا بر گزارشات پیشین متال بولتن در شرایط قبل تحریم کمتر از تنی ۵۰ دلار نبوده که اکنون احتمالا بیشتر شده و در نوع خودش قابل تامل است.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری