تأمین کننده کلیه مقاطع فولادی

خط ویژه 56-03135155

پایان جنگ تجاری چین و آمریکا و تاثیر بر بازار آهن

قیمت آهن آلات

تاثير كاهش تنش بين چين و آمريكا بر بازار آهن آلات

تنش بين چين و آمريكا كاهش يافته است و دو كشور در تلاشند عدم تعادل در تراز تجاري في ما بين را حل و فصل كنند. تاثیر این روند بر قیمت آهن آلات هنوز مشخص نمی باشد.

به دنبال كاهش تعرفه ۲۵ درصدي آمريكا بر واردات برخي محصولات چيني به ارزش ۱۵۰ ميليارد دلار، به تازگي مذاكرات دو كشور در شرايط بهتري در جريان است.

به گزارش متال اكسپرت چين كه قبلا اقدام متقابلي در برابر اعمال تعرفه آمريكا انجام داده بود، قصد دارد شرايط را متناسب با اقدام امريكا تسهيل كند.

با وجود اين هنوز به درستي مشخص نيست اين گونه اقدامات بر قیمت آهن آلات نيز تاثير خواهد داشت يا نه. هم چنين آمريكا در خصوص تعيين سهميه واردات و يا ادامه اعمال تعرفه ۲۵ درصد بر محصولات فولادي چين هنوز تصميم گيري نكرده است.

تقاضای قراضه در آمریکا بالا، اما ترک ها تعیین کننده قیمت

پس از عملکرد مطلوب سه ماهه اول سال ۲۰۱۸ وقتی که تولید قراضه در آمریکا افزایش یافت و در بازار داخلی و صادراتی جذب شد، به نظر می رسد فروشنده های قراضه از موقعیت خوبی در مقابله با خریداران برای کاهش قیمت آهن آلات و قراضه برخوردار هستند.

افزایش قیمت قراضه در بازار داخلی آمریکا در سه ماهه اول سال با افزایش شاخص بهره برداری از ظرفیت تولید فولاد سازها در این کشور و رشد ۸۰ درصدی صادرات به ترکیه همراه شد که شرایط مطلوبی را برای صادر کننده های قراضه آمریکا فراهم کرد.

حتما بخوانید :  نوسانات نرخ ارز بر کدام یک از بازارها تاثیر نگذاشته است؟!

با وجود این عوامل تاثیر گذار این واقعیت که نهایتا صادر کننده های آمریکایی قیمت آهن آلات و قراضه را برای فروش به ترکیه در اواسط آوریل کاهش دادند، نشان از تداوم وابستگی زیاد آن ها به بزرگ ترین وارد کننده قراضه جهان است.

تیم تحقیقات متال بولتن معتقد است با کاهش تقاضای واردات از سوی ترکیه، این وابستگی در ماه های آتی باعث بروز مشکلاتی برای صادر کننده های قراضه آمریکا خواهد شد.

قیمت آهن آلات

صادر کننده های آمریکایی قادر بودند تناژ زیادی از قراضه را به کشورهای مکزیک و ویتنام صادر کنند تا بتوانند کاهش تقاضای ترکیه را در ماه آوریل جبران کنند.

در مقایسه سالیانه نیز  آمریکا تلاش كردند وابستگی خود به ترک ها را کاهش دهند. واردات ترکیه از آمریکا در سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ به ۲۶ درصد کل واردات این کشور رسید در حالی که در سال ۲۰۱۵ سهم ۳۲ درصدی داشت.

خنثی شدن تاثیر بازار ضعیف ترکیه به دنبال افزایش تولید آمریکا

اما در سه ماهه اول سال ۲۰۱۸ الگوی قبلی دوباره بازگشت و سهم آمریکا از واردات قراضه به ترکیه به ۳۳ درصد افزایش یافت. تناژ صادرات نیز با افزایش ۸۰ درصدی همراه شد و از ۵۴۲۷۰۷ تن در سه ماهه اول سال ۲۰۱۷ به ۹۷۹۷۰۷ تن در سه ماهه اول سال ۲۰۱۸ رسید.

لازم به ذکر است واردات کشورهای دیگر مانند مکزیک، تایوان و چین به ترتیب ۱۶،۱۴ و ۸ درصد افزایش داشته است اما سهم آن ها از صادرات قراضه آمریکا نسبت به ترکیه بسیار پایین است.

در صورتی که تولید فولاد آمریکا در سال ۲۰۱۸ تا ۳٫۴۷ درصد افزایش داشته باشد مصرف قراضه ۲ میلیون تن افزایش خواهد یافت و تاثیر بازار ضعیف ترکیه خنثی خواهد شد.

حتما بخوانید :  شگفتی بازار از تغییرات قیمت ورق سیاه

اما تولید فولاد آمریکا در ۵ ماه گذشته از سال جاری چندان رشدی نداشته است و از این رو این سناریو غیر محتمل به نظر می رسد.

بنابراین در صورتی که افزایش زیادی در تولید فولاد و قیمت آهن آلات در آمریکا اتفاق نیفتد به نظر می رسد وابستگی قراضه آمریکا به بازار ترکیه ادامه خواهد یافت.

ثبات قیمت میلگرد در بازار چین هم چنان ادامه دارد

قیمت روز میلگرد در بازار داخلی چین طی هفته جاری با ثبات همراه بوده است. قیمت این محصول در شرق چین به میزان ۴۰۳۰-۳۹۸۰ یوان (۶۳۲-۶۲۴ دلار) به ازای هر تن اعلام گردید در حالی که نرخ این محصول در بازار شمال چین به میزان ۳۹۷۰-۳۹۴۰ یوان به ازای هر تن بوده است.

قیمت آتی میلگرد در این کشور نیز از نرخ ۳۶۵۸ تا ۳۶۸۸ یوان به ازای هر تن متغیر بود. با این حال به دلیل عدم اعتماد خریداران و فروشندگان به قیمت های کنونی هیچ معامله ای در این کشور صورت نگرفته است.

برخی از فعالان بازار انتظار دارند قیمت میلگرد در روزهای آتی افزایش یابد چراکه چین در حال کاهش تولید محصولات فولادی بوده و ذخایر این محصول نیز به میزان ۴۵۰۰۰۰ تن رسیده در حالی که این میزان طی هفته قبل از آن ۰۷/۶ میلیون تن بوده است.

با این حال برخی نیز عتقدند به دلیل کاهش میزان تقاضا برای خرید نرخ این محصول در روزهای آتی با کاهش مواجه گردد.

این مقاله چقدر برای شما مفید بود ؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

حتما بخوانید :  تداوم سیگنال های منفی در بازار قوطی پروفیل

میانگین ۰ / ۵٫ تعداد رای: ۰

اولین کسی باشید که این مقاله را رتبه بندی می کند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button