0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تاثير كاهش تنش بين چين و آمريكا بر بازار آهن آلات

تنش بين چين و آمريكا كاهش يافته است و دو كشور در تلاشند عدم تعادل در تراز تجاري في ما بين را حل و فصل كنند. تاثیر این روند بر قیمت آهن آلات هنوز مشخص نمی باشد.

به دنبال كاهش تعرفه 25 درصدي آمريكا بر واردات برخي محصولات چيني به ارزش 150 ميليارد دلار، به تازگي مذاكرات دو كشور در شرايط بهتري در جريان است.

به گزارش متال اكسپرت چين كه قبلا اقدام متقابلي در برابر اعمال تعرفه آمريكا انجام داده بود، قصد دارد شرايط را متناسب با اقدام امريكا تسهيل كند.

با وجود اين هنوز به درستي مشخص نيست اين گونه اقدامات بر قیمت آهن آلات نيز تاثير خواهد داشت يا نه. هم چنين آمريكا در خصوص تعيين سهميه واردات و يا ادامه اعمال تعرفه 25 درصد بر محصولات فولادي چين هنوز تصميم گيري نكرده است.

تقاضای قراضه در آمریکا بالا، اما ترک ها تعیین کننده قیمت

پس از عملکرد مطلوب سه ماهه اول سال 2018 وقتی که تولید قراضه در آمریکا افزایش یافت و در بازار داخلی و صادراتی جذب شد، به نظر می رسد فروشنده های قراضه از موقعیت خوبی در مقابله با خریداران برای کاهش قیمت آهن آلات و قراضه برخوردار هستند.

افزایش قیمت قراضه در بازار داخلی آمریکا در سه ماهه اول سال با افزایش شاخص بهره برداری از ظرفیت تولید فولاد سازها در این کشور و رشد 80 درصدی صادرات به ترکیه همراه شد که شرایط مطلوبی را برای صادر کننده های قراضه آمریکا فراهم کرد.

با وجود این عوامل تاثیر گذار این واقعیت که نهایتا صادر کننده های آمریکایی قیمت آهن آلات و قراضه را برای فروش به ترکیه در اواسط آوریل کاهش دادند، نشان از تداوم وابستگی زیاد آن ها به بزرگ ترین وارد کننده قراضه جهان است.

تیم تحقیقات متال بولتن معتقد است با کاهش تقاضای واردات از سوی ترکیه، این وابستگی در ماه های آتی باعث بروز مشکلاتی برای صادر کننده های قراضه آمریکا خواهد شد.

قیمت آهن آلات

صادر کننده های آمریکایی قادر بودند تناژ زیادی از قراضه را به کشورهای مکزیک و ویتنام صادر کنند تا بتوانند کاهش تقاضای ترکیه را در ماه آوریل جبران کنند.

در مقایسه سالیانه نیز  آمریکا تلاش كردند وابستگی خود به ترک ها را کاهش دهند. واردات ترکیه از آمریکا در سال های 2016 و 2017 به 26 درصد کل واردات این کشور رسید در حالی که در سال 2015 سهم 32 درصدی داشت.

خنثی شدن تاثیر بازار ضعیف ترکیه به دنبال افزایش تولید آمریکا

اما در سه ماهه اول سال 2018 الگوی قبلی دوباره بازگشت و سهم آمریکا از واردات قراضه به ترکیه به 33 درصد افزایش یافت. تناژ صادرات نیز با افزایش 80 درصدی همراه شد و از 542707 تن در سه ماهه اول سال 2017 به 979707 تن در سه ماهه اول سال 2018 رسید.

لازم به ذکر است واردات کشورهای دیگر مانند مکزیک، تایوان و چین به ترتیب 16،14 و 8 درصد افزایش داشته است اما سهم آن ها از صادرات قراضه آمریکا نسبت به ترکیه بسیار پایین است.

در صورتی که تولید فولاد آمریکا در سال 2018 تا 3.47 درصد افزایش داشته باشد مصرف قراضه 2 میلیون تن افزایش خواهد یافت و تاثیر بازار ضعیف ترکیه خنثی خواهد شد.

اما تولید فولاد آمریکا در 5 ماه گذشته از سال جاری چندان رشدی نداشته است و از این رو این سناریو غیر محتمل به نظر می رسد.

بنابراین در صورتی که افزایش زیادی در تولید فولاد و قیمت آهن آلات در آمریکا اتفاق نیفتد به نظر می رسد وابستگی قراضه آمریکا به بازار ترکیه ادامه خواهد یافت.

ثبات قیمت میلگرد در بازار چین هم چنان ادامه دارد

قیمت روز میلگرد در بازار داخلی چین طی هفته جاری با ثبات همراه بوده است. قیمت این محصول در شرق چین به میزان 4030-3980 یوان (632-624 دلار) به ازای هر تن اعلام گردید در حالی که نرخ این محصول در بازار شمال چین به میزان 3970-3940 یوان به ازای هر تن بوده است.

قیمت آتی میلگرد در این کشور نیز از نرخ 3658 تا 3688 یوان به ازای هر تن متغیر بود. با این حال به دلیل عدم اعتماد خریداران و فروشندگان به قیمت های کنونی هیچ معامله ای در این کشور صورت نگرفته است.

برخی از فعالان بازار انتظار دارند قیمت میلگرد در روزهای آتی افزایش یابد چراکه چین در حال کاهش تولید محصولات فولادی بوده و ذخایر این محصول نیز به میزان 450000 تن رسیده در حالی که این میزان طی هفته قبل از آن 07/6 میلیون تن بوده است.

با این حال برخی نیز عتقدند به دلیل کاهش میزان تقاضا برای خرید نرخ این محصول در روزهای آتی با کاهش مواجه گردد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0