0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

اظهار نظر برخی فعالان بازار در خصوص توئیت جدید ترامپ

در روزهای اخیر نظرات متفاوتی در خصوص احتمال لغو برجام و تاثیر آن بر بازار فولاد و قیمت تیرآهن ، قیمت ناودانی و نبشی و سایر محصولات فولادی مطرح گردید و هریک از زوایایی به این قضیه مهم نگاه کرده اند.

در روز دوشنبه مطلع شدیم که ترامپ در توئیتی اعلام کرد تصمیم خود درباره برجام را روز سه شنبه ساعت ۱۰:۳۰ شب به وقت ایران اعلام خواهد کرد. این در حالی است که وی قرار بود تصمیم نهایی خود را در تاریخ 22 اردیبهشت اعلام نماید. یک نظر در رابطه با تصمیم زود هنگام ترامپ مبنی بر اعلام نظرش در خصوص برجام؛ شاید پاسخ به این پرسش باشد که چرا ترامپ روز سه ‌شنبه و زودتر از موعد مقرر این تصمیم را علنی خواهد نمود ؟

چرا ترامپ روز سه ‌شنبه و زودتر از موعد مقرر تصمیم خود را علنی خواهد نمود ؟

قطعا آن ها بازارهای داخلی و شاخص ارز و طلای کشور ما را به دقت و حتی بهتر از خود ما رصد میک نند؛ تا وقتی که با زیرکی و بازی با کلمات ترامپ، این تفکر و این باور در کالبد اقتصادی کشور ما و بازارهای تعامل کننده با ایران و در بین مردم  پذیرفته شده بود که آمریکا از برجام خارج خواهد شد و ارزش ریال در مقابل طلا و دلار پیوسته در حال کاهش بود؛

اوضاع بر وفق مراد آمریکا بود؛ چراکه همین ترس فعل انجام نشده داشت کار خودش را در خصوص تخریب اقتصاد ایران انجام می داد؛ اما به محض این که روز دوشنبه با پخش اخبار مثبت و بازگشت خوش بینی در خصوص قوت گرفتن احتمال پایداری برجام و متعهد ماندن آمریکا به آن، در فضای اقتصادی ایران غالب گردید؛

به طوری که شاخص های طلا و دلار بازار سیاه به سرعت تغییر روند داده و نزولی شدند؛ طبیعی است که ادامه این روند بر خلاف خواستگاه ترامپ و عوامل پشت صحنه آن تغییر مسیر داده است؛ لذا بدیهی است که ترجیح می دهد که در این شرایط مجددا با یک سناریوی جدید، مجددا بازار ایران را تحت تاثیر لفاظی های خود ملتهب گرداند.

اعلام زودتر از موعد تصمیم ترامپ به نفع ایران است؟

و به عقیده برخی بر قیمت تیرآهن و سایر مقاطع نیز تاثیرگذار خواهد بود؛ لذا اعلام آمادگی روز دوشنبه ترامپ برای علنی کردن زود هنگام نظرش در روز سه ‌شنبه در خصوص برجام، به نظر نمی رسد که چندان به نفع و مصلحت ایران باشد؛

به طور مثال ممکن است که از برجام خارج گردد، که البته این احتمال ضعیف تر است چراکه فعلا هم برجام را دارد و هم ایران بدون نفع و یا با کم ترین نفع از برجام همراه با توقف فعالیت‌ های جدی هسته ای اش را دارد.

قیمت تیرآهن اصفهان

در واقع یک نظریه که به واقعیت نزدیک تر می رسد؛ ادامه همین سیاست چماق و هویجی است که پیش تر با روی کار آمدن ترامپ، برای ایران پیاده سازی نموده است؛

به طوری که در لفظ اعلام می کند که با برجام مخالف است و هر چند ماهی تهدید به خروج از برجام می کند و همان طوری که دیده شد با تاثیر گذاری تهدیدات توئیتری و لفاظی ها و کمک به التهاب دلار بازار سیاه به بالاتر از 7 هزار تومان؛ بهترین نتیجه را از این سناریو گرفته است؛ در واقع و به عبارت واضح تر برجام را نه رد و نه تایید می کند

و این بار هم احتمالا به بهانه مهلت به اروپا و ایران به منظور پیدا کردن راهی برای برآورده نمودن خواسته های آمریکا در خصوص برجام؛ 2 الی 3 ماهی مجددا برجام را تمدید خواهد ولی نه بیشتر و آنقدر طولانی که برای ورود سرمایه به ایران و جلب اعتماد سرمایه‌گذاران کافی باشد. باید دید این روند کوتاه مدت چه تاثیری بر قیمت تیرآهن و سایر محصولات فولادی داشته است.

اقتصاد ایران به کمک مردم نیاز دارد

یک نظر خوش بینانه دیگر‌ هم می تواند این باشد که با تغییر روند روز دوشنبه بازار داخلی ایران و ریزش بازار طلا و دلار و قوت گرفتن مجدد ریال؛ ترامپ دیگر دلیلی برای ادامه بازی یک بام و دو هوای فعلی ندیده و تصمیم گرفته که زودتر نظرش را در خصوص تمدید مهلت برجام اعلام نماید.

در واقع تاریخ مصرف این سناریویی که تا روز یکشنبه حفظ نموده بود دیگر تمام شده و لذا درنگ را جایز ندانسته و خود را برای تعریف و شروع یک سناریوی تازه آماده می نماید.

جدا از عکس العمل کشورهای مختلف دنیا در مواجه با تصمیم ترامپ در خصوص برجام؛ به نظر می رسد این مردم ایران هستند که باید ابتدا خود را باور داشته باشند و حداقل با دستان خود و مبنا قرار دادن دلار با نرخ غیر واقعی؛ نابودگر اقتصاد داخلی خود نشوند؛ تا کم ترین تاثیر را بر بازارهای کالایی و قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد داشته باشد.

این ما هستیم که اگر به شایعات مبتنی بر فرا رسیدن سرمای سخت زمستان بها داده و سخت هیزم جمع کنیم به نامحرمان ایران این باور را خواهیم داد که واقعا زمستان سخت برای ما در حال فرا رسیدن است… به هرحال باید دید تا روز آینده تصمیم ترامپ چه تاثیری بر بازار فولاد و قیمت تیرآهن و میلگرد خواهد داشت.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0