0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

مهم ترین دلایل رشد قیمت ورق فولادی در بازار کشور

قیمت ورق سیاه در نخستین روز هفته گذشته برای ضخامت ۲ میلی متر به میزان ۳۰۶۵۰ ریال اعلام گردید. افزایش قیمت این محصول از روز شنبه هفته گذشته آغاز گردید در حالی که نرخ آن در آخرین روز کاری هفته به میزان ۳۲۸۰۰ ریال رسید. به گفته منابع خبری یکی از مهم ترین دلایل رشد نرخ ورق سیاه در هفته سوم خرداد ماه علاوه بر روند صعودی نرخ ارز عرضه نشدن ورق CIS به کشور ایران بوده است.

همزمان با توقف عرضه ورق CIS به کشور گرایش به بازار داخلی افزایش یافته و همین امر سبب افزایش قیمت ورق سیاه گردید. قیمت ورق فولاد مبارکه طی هفته گذشته به قیمت پایه ۲۳۰۸۷ ریال در بورس کالا عرضه گردید و میزان تقاضا برای این محصول صد هزار تن ثبت گردید.

به همین دلیل قیمت فروش ورق فولاد مبارکه به میزان ۲۷۰۲۰ ریال اعلام شد. این نرخ برای ورق کلاس B بوده در حالی که نرخ ورق کلاس C مجتمع فولاد مبارکه به میزان ۲۵۳۹۵ ریال اعلام گردید. قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه طی هفته گذشته برای ضخامت های ۱۵-۳ میلی متر به طور میانگین به میزان ۲۹۱۷۵ ریال گزارش شد و در روزهای پایانی هفته این رقم به طور تقریبی به میزان ۲۹۹۸۶ ریال افزایش یافت.

این در حالی است که نرخ ورق هایی با ضخامت ۶ میلی متر به بالا هنوز به طور کامل مشخص نمی باشد. برخی از فعالان بازار معتقدند که در هفته جاری قیمت ورق روند صعودی را طی خواهد کرد. دلیل این امر این است که میزان تقاضا در بورس ورق افزایش یافته و حجم عرضه از سوی فولاد مبارکه کنترل خواهد شد و این امر می تواند زمینه ساز رشد نرخ ورق در هفته جاری باشد.

قیمت ورق سیاه

عرضه ورق کارخانجات بزرگ با محدودیت مواجه شد

باید توجه داشت که بازار ورق فولادی بسیار حساس بوده و رفتار هیجانی در آن به زیان فعالان این حوزه می باشد. قیمت ورق سیاه در روز سه شنبه برای ورق های با ضخامت بالاتر از ۱۵ میلی متر تقریبا ثابت بود. این در حالی است که با عرضه تختال فولاد خوزستان در بورس کالا بازار این کالا نیز بر هم خورد.

نرخ این محصول پیشنهادی توسط فولاد خوزستان در پایه به میزان ۲۳۴۰۰ ریال اعلام گردید و به قیمت ۲۴۲۹۰ ریال به فروش رسید. نرخ پیشنهادی توسط فولاد خوزستان توانست در روز چهارشنبه بر قیمت های پیشنهادی در بازار داخلی اثر بگذارد و نرخ این محصول در بازار داخلی به میزان ۳۱۲۱۳ ریال رسید.

این قیمت نسبت به قیمت اعلام شده در نخستین روز هفته گذشته با رشد همراه شد. عرضه ورق کارخانه اکسین همچنان به دلیل اعتصابات رانندگان و تعطیلی روزهای گذشته با محدودیت مواجه می باشد ولی به نظر می رسد در هفته جاری این محدودیت کاهش یافته و قیمت ورق اکسین اعلام گردد.

پیش بینی می شود که روند افزایشی قیمت ورق سیاه در هفته جاری متوقف گردیده و یا از شتاب روند صعودی آن کاسته شود. قیمت ورق کاویان در بررسی نرخ میانگین ورق در نظر گرفته نشده است چراکه همچنان با محدودیت عرضه مواجه می باشد. در خصوص ورق سرد نیز می توان گفت که بازار این محصول تا روز یک شنبه تقریبا از روند ثابتی پیروی می کرد.

بررسی روند قیمت گذاری ورق فولاد مبارکه در بورس کالا

میانگین قیمت ورق سرد به طور میانگین برای ضخامت های ۴۰-۲ میلی متر به میزان ۳۵۷۱۷ ریال اعلام گردید. در سومین روز هفته بازار به حالت صبر در آمد چراکه خریداران در انتظار قیمت های پیشنهادی در بورس کالا بودند. نکته جالب بازار این است که فولاد مبارکه قیمت ورق سرد پیشنهادی خود را در بورس کالا اردیبهشت ماه به میزان ۲۹۳۶۰ ریال اعلام کرد و با همین نرخ نیز به فروش رسید.

این در حالی است که قیمت پیشنهادی فولاد مبارکه برای این محصول طی هفته گذشته به میزان ۲۸۷۰۶ ریال بوده که نسبت به قیمت پیشنهادی اردیبهشت کمتر بود. با این حال به دلیل رقابت شدید در بورس کالا برای خرید این محصول قیمت معامله آن به میزان ۳۱۵۷۶ ریال رسید که نسبت به قیمت فروش اردیبهشت ماه به میزان هشت درصد با افزایش قیمت روبرو شد.

روند قیمت گذاری در بورس کالا به شدت بر بازار داخلی تاثیر گذاشته به طوری که قیمت این محصول در بازار در روز چهارشنبه به میانگین ۳۷۵۲۷ ریال رسید. همچنین باید توجه داشت که با توجه به توقف عرضه ورق CIS به کشور تا ماه آتی بازار ورق کاملا در دستان فولاد مبارکه خواهد بود و نرخ پیشنهادی آن بر قیمت های بازار تاثیر شدیدی خواهد داشت.

قیمت ورق گالوانیزه نیز طی هفته گذشته به طور میانگین به میزان ۴۲۶۴۷ ریال اعلام گردید و تا روز سه شنبه نرخ این محصول افزایش یافته و به میزان ۴۳۱۸۰ ریال رسید. با این حال قیمت پیشنهادی مجددا در روز چهارشنبه کاهش یافته و به ۴۲۵۵۹ ریال رسید.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری