0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

وقتی که قیمت های داخلی در قیاس با نرخ های بین المللی کاذب است

طی هفته جاری به دلیل وجود تعطیلات زیاد شاهد رخداد خاصی در بازار بورس نبودیم. با این حال نرخ محصولات فولادی از جمله قیمت میلگرد و تیرآهن پیشنهادی بورس کالا در هفته ای که گذشت همچون هفته قبل از آن غیر منطقی به نظر می رسید به طوری که تیتر بسیاری از خبرگزاری ها به این صورت منتشر شد:  دلار 4200 تومانی را باور کنیم یا نرخ های کاذب داخلی ؟!

بهتر است مروری بر نرخ محصولات فولادی بازار جهانی و قیمت های پیشنهادی بورس کالا داشته باشیم:

 • شمش اکراین 498 دلار به ازای هر تن

498 × 42000 ÷ 1000 ~= 20900 Rls/Kg

 1.  آخرین شاخص نرخ شمش قوس داخلی در بورس کالا 24110 ریال به ازای هر کیلو
 2.  آخرین شاخص نرخ شمش القایی داخلی حدود : 23500 ریال به ازای هر کیلو

543 × 42000 ÷ 1000 ~= 22800 Rls/Kg

 1.  آخرین شاخص متوسط قیمت میلگرد آجدار داخلی : 26350 ریال به ازای هر کیلو

(مقایسه مقادیر بدون احتساب مالیات ارزش افزوده صورت گرفت.)

 همان طور که مشاهده می شود نرخ های داخلی با توجه به نرخ های بین الملی و دلار مصوب شدیدا کاذب است و همان طوری که دیده می شود در صورتی که دلار 4200 تومانی در دسترس باشد؛ واردات فولاد برای مردمان کشوری که دوازدهمین تولیدکننده دنیا هستند توجیه اقتصادی دارد ! و این موضوع بدون شک چند سیگنال مهم را به مخاطب مخابره می نماید :

بورس محصولات فولادی

سیگنال های مهم مخابره شده به دنبال نرخ های کاذب

 • دلار 4200 تومانی در عمل وجود نداشته و ارزش ریال بیش از این ها کاهش پیدا کرده است.
 • فولادسازان کشور با برخورداری از رانت داخلی در حال اجحاف به مردم هستند.

آن چه که مسلم است؛ فولادسازان داخلی اکنون به این موضوع که فاصله قیمت میلگرد و تیرآهن و سایر محصولات فولادی در بازار داخلی خیلی بیشتر از نرخ های بین المللی و بدون مهابا مثل قارچ رشد کرده است

اشراف کامل دارند و به جهت حفظ این حاشیه سود در بازگشت شرایط عادی مملکت و پس از فروکش نمودن التهابات بازار؛ در تلاش هستند تا با فرار رو جلو و تلاش برای افزایش تعرفه ‌های وارداتی به بهانه حمایت از تولید داخلی؛ این حاشیه سود را همچنان حفظ نمایند؛ البته این در شرایطی است که دلار 4200 تومانی همچنان به وضعیت عملیاتی خود باقی بماند !

➖ سوال ؟

رابطه دلار تا چه اندازه در این هنگامه آشفته به فولاد تولید داخلی مربوط می شود ؟ و این که آیا نرخ دلار 4200 تومانی واقعی است ؟ و یا اینکه گروهی آزادانه و با وجود دیده بانهای دولتی در حال اجحاف به مصرف کننده و مردم هستند !

عملکرد غولهای خصولتی  منشأ گرانی محصولات تماما” تولید شده داخلی

به گفته گزارشگر فولاد یکی از خبرهای مهمی که طی هفته جاری در خصوص بورس کالا منتشر گردید این است که برخی از غول های خصولتی روز به روز در حال سود آوری بیشتر و فربه تر شدن هستند؛ از طرف دیگر در خبری دیگر خواندیم که مسئول اصلی افزایش نرخ خودرو در داخل کشور همین غول هایی هستند که روز به روز آوازه سودهی آنها درخشان تر دیده می شود !

منبع و موضوع و فعالیت هر دوی این خبرها همان طوری که دیده می شود کاملا متفاوت و بدون هماهنگی یا غرض بوده است؛ این صرفا نمایه ای از برخی از واقعیت ها و نامهربانی هایی است که در حق مردم اتفاق افتاده یا می افتد.

به راستی این سودهای درخشان از کجا می‌آیند ؟ صرفا از ایجاد ارزش افزوده بر روی کالای تولیدی و یا استفاده از رانت انحصاری و حمایت های دولتی و اختلاف قیمت قابل توجه مواد اولیه ارزان قیمت خدادادی داخلی با محصول نهایی همچون قیمت میلگرد بر مبنای دلاری ؟!

اگر آن طوری که در رسانه ها اذعان می کنند و مواد اولیه دلاری آن ها علت اصلی افزایش قیمت محصولات آن هاست؛ این سودها و رکوردهای درخشان خیره کننده مالی آنها از کجا نشات می گیرد ؟ مگر نه اینست که حق برخورداری از یارانه مواد اولیه ارزان قیمت داخلی حق طبیعی هر شهروند ایرانی است ؟ چه دلیلی دارد که این یارانه رانتی تنها مختص چند غول خصولتی و یک گروه خاص باشد ؟

باید دید بورس کالا در هفته آینده چه روندی را در پیش خواهد گرفت و آیا شاهد نزدیک شدن قیمت های پیشنهادی به نرخ محصولات فولادی بازار جهانی خواهیم بود؟

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0