0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بررسی افزایش تقاضا در بورس آهن آلات

 • افزایش پلکانی نرخ پایه عرضه های مقاطع طویل فولادی در بورس کالا در نبود تقاضای موثر داخلی چطور ممکن می شود ؟

سوال مهمی در تکمیل پازل دستور العمل اصلاحی اخیر به ذهن متبادر می شود مبنی بر این که چطور می شود با وجود این که تقاضا در بازار داخلی مقاطع طویل فولادی اعم از میلگرد خیلی ضعیف دیده شده و حوزه های صادرات آهن آلات هم با مشکلاتی توام هستند؛ انتظار رقابت در بورس کالا و افزایش نرخ پایه را داشت ؟

به گفته گزارشگر فولاد حل این پازل فقط یک شاه‌ کلید لازم دارد :

“وقتی که فروشنده کلان، خودش یا عوامل زیردستش، خریدار کالای خودشان می شوند !”

اول این که ما در دوران گذشته و چند سال پیش شاهد این مهندسی عرضه و تقاضا بوده ‌ایم و برخی ممکن است این بازی را به یاد داشته باشند.

بازی این طور شروع شد که اول تلاش شد تا سقف محدودیت خرید میلگرد و سایر مقاطع طویل فولادی در بورس کالا بسیار بزرگ تر از قبل و تا حد ۵۰۰۰ تن افزایش یابد، همچنین با هویت خریدار از بورس کالا هم دیگر کاری نداشته باشند؛ همچنین سبدهای خرید را هم بزرگ تر در نظر گرفتند؛ اما چرا برخی از بزرگان فولادسازان اصرار فراوانی بر این موضوعات داشتند در حالی که این بازار با رکود توام بوده است و حتی حواله های کوچک هم خریدار نداشته است ؟

در ابتدا حجم های بزرگی از کالا با نرخ پایه اولیه وارد بورس کالا می شوند؛ مصرف کننده و یا بنکدار و یا حتی سفته باز بازار فعلا در مراحل اول به طور عمده کنار نشسته و بنا بر شرایط رکود حاکم، اعتقادی به خرید میلگرد و سایر محصولات ندارد؛ نکته کلیدی اینجاست که شرکت های اقماری خود برخی از این فولادسازان، محصول خودشان را با حداکثر رقابت مصنوعی ممکن در بورس کالا خریداری می ‌کنند؛ چون اکنون مانعی برای انجام این کار برای آن ها وجود ندارد.

قیمت میلگرد

در مرحله بعدی کنار گود نشسته ها با تعجب به آمار خیره کننده عرضه و تقاضا و رقابت صورت گرفته نگاه می کنند و احساس می کنند که از قافله عقب مانده اند؛ و به احتمال زیاد در عرضه های بعدی به تدریج وارد گود شده و در این عرصه رقابتی مشارکت خواهند کرد و بدین سان موتور سفته بازان هم روشن خواهد شد؛ بازار خارج از بورس متاثر از افزایش نرخ پایه و رقابت صورت گرفته در بورس کالا هم، به تدریج ملتهب و هیجانی می شود.

فولادسازان القایی ها هم به موازات این بازی؛ شروع به تاخت و تاز می کنند و قیمت میلگرد و سایر مقاطع را در بازار خارج از بورس کالا بالا می برند؛ سفته بازان و انبارداران به تدریج شروع به شرکت در بازی و خرید و دپوی کالا می کنند و در این پروسه راضی از سرمایه گذاری خود، دنبال کننده ادامه افزایش قیمت های بازار می شوند؛ و این چرخه فعلا ادامه پیدا می کند.

این پروسه را اما بالاخره پایانی است و به گمان ما به احتمال زیاد تا عید نوروز نوسانات پر فراز و نشیب زیادی داریم و این بازی ها ادامه پیدا می ‌کند؛ به طوری که مقادیر زیادی کالا در انبارها به تدریج انباشت می شود و همزمان هم حواله های کثیری توسط بنکداران خریداری می شود؛ نرخ پایه بورس هم بنا بر ساز و کار تعریف شده تا حد قابل توجهی به تدریج افزایش پیدا می کند تا در نهایت به سقف تعریف شده ای که نزدیک نرخ جهانی است برسد.

در نهایت با نزدیک شدن به سقف قیمت میلگرد در بورس کالا؛ مجددا سایه رکود بر این بازار مستولی خواهد شد؛ اما نرخ پایه بورس کالا با این تعریف جدید به نظر می رسد که در یک مرز مشخص تابعی از دلار نیمایی و به مراتب بالاتر از نرخ های کنونی ثابت باقی خواهد ماند.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری