0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

جنس تقاضای این بار روانه شده به بازار متفاوت است

در روزهای پایانی هفته گذشته با افزایش میزان تقاضا رقابت نیز افزایش داشته است. به گفته گزارشگر فولاد به نظر می رسد تقاضای این بار نه از روی هیجان کاذب و صرفا تلاش برای تبدیل نقدینگی به کالا؛ بلکه تقاضای واقعی بازار مصرف بوده که طی 15 روز گذشته به جهت روند کاهشی بازار محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل قوطی و میلگرد و تیرآهن به تعویق افتاده بود. لذا با توجه به حجم تقاضاهای واقعی بازار در مقایسه با تقاضای صرفا هیجانی که سه ماهه نخست امسال شاهدش بودیم؛ و با توجه به المان های موجود فعلی و تأثیر گذار بر بازار فولاد؛ که تقریبا تمامی آن ها دال بر ادامه کاهش قیمت بازارهای کالایی ( قیمت پروفیل قوطی ، میلگرد ، تیرآهن و …) دارد؛ دور از ذهن است که برای ادامه این روند افزایشی دوام و قوامی پایدار را در بلند مدت متصور شویم.

مگر این که در مصوبات دولتی که تاکنون از رسانه ها منتشر شده است؛ اخیرا و در نشست ها و مصوبه ها، تغییراتی صورت گرفته باشد که از چشم ما دور مانده و یا پنهان باشد چرا که ظاهرا و تا این لحظه مسئله خاصی گزارش نشده و قرار است روال همانی باشد که پیش تر و تا قبل تشکیل جلسه 6 ساعته چند روز پیش ستاد تنظیم بازار شنیده بودیم.

تا چه پیش آید و حجم تقاضای موجود چه روندی را رقم بزند…

نظرات کارشناسان در خصوص بازار نیمه ثبات فولاد

به گفته برخی فعالان بازار چند روزی است بازار مقاطع فولاد کج دار مریز و حالت  نیمه ثباتی را می گذراند :

متاسفانه در روز گذشته چند کارخانه نورد بدون در نظر گرفتن ثبات بازار و قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل قوطی و میلگرد، جو منفی در بازار به راه انداختند  از جمله این که فروش بسته شد: و افزایش کاذب برای قیمت پروفیل قیمت قوطی و سایر محصولات اعلام گردید. این در حالی است که برخی از عزیزان یا تولید نداشته و یا در توان تولید تناژ بالا نیستند. در این وضعیت چند نفر کاسب دوره گرد که توان مالی خوبی دارند با خرید شمش به بازار جو منفی داده و با سود کاذب و خوبی فروش می کنند.

تولید کنندگان نیز به ناچار خرید کرده و بعد از تولید با ضرر فروش مواجه می شوند. خواسته فعالان بازار فولاد از تولید کنندگان نوردی این است که تا اعلام قیمت شمش در بورس کشوری و مشخص شدن قیمت واقعی شمش در اوایل هفته جاری و با در نظر گرفتن تفاوت شمش قوس و القایی  حساب شده و با فاکتور رسمی خریداری شود تا اینکه تولید کننده نورد و خریداران مقاطع فولادی ضرر بیشتری را نکرده باشند.

قیمت پروفیل

عواقب محدودیت صادرات در بازار فولاد کشور

مطلب قابل تاملی که در یکی از سامانه های مجازی منتشر شده را در زیر مطالعه کنید

شاید کل مطلب مورد تایید کامل نباشد ولی نکات جالبی در آن یافت می شود.

همان طور كه مستحضريد كارخانه های فولادی به دليل اين كه مجبور هستند دلار صادراتی را ٤٣٠٠ تومان به سامانه نيما بدهند صادرات خود را محدود كرده اند چون دلار بورس كالا ٤٨٠٠ تومان است و از صادرات منفعت بيشتری دارد.

اين باعث دو اتفاق می شود

١) از دست رفتن بازار صادراتی شركت های بزرگ همانند ، همان كه در سيمان رخ داد و اين زنگ خطری است برای سال های آينده صنعت فولاد ايران كه با از دست رفتن بازار صادراتی مجبور خواهند شد به قيمت رقابتی كالای خود را در داخل با حاشيه سود صفر بفروشند و شاهد نوسانات زیادی در قیمت پروفیل قوطی و سایر محصولات فولادی خواهیم بود.

٢) با عدم صادرات شركت های بزرگ ، ارز ورودی كشور كمتر از قبل می شود و آن قسمتی هم كه دلال و واسطه از بورس كالا می خرد و صادر می كند بخش اعظمی از ارز آن به داخل بر نمی گردد و اگر هم برگردد با نرخ دلار ٨ هزار تومانی به فروش می رود و قشر جديد پولداری به وجود خواهند آمد كه در آينده خود اين ها متقاضی خريد ارز و خروج از كشور و اقامت كشورهای ديگر و ويلا خارجی و …. خواهند بود

چه عواملی در بازارسازی های حوزه فولاد نقش دارند؟

در خصوص سخنرانی یکی از اعضای انجمن تولیدکنندگان فولاد به گزارش گزارشگر فولاد می توان گفت که به ندرت چنین اعترافی را از یک عضو انجمن تولیدکنندگان فولادی؛ شنیده ایم. حال آنکه این مسئول مقام ارشد انجمن تولیدکنندگان فولاد کشور هم باشد؛

سه نکته در سخنان اخیر این مقام محترم قابل تامل و توجه است :

1) 95 الی 96 درصد مواد اولیه تولید فولاد؛ از بازار داخل کشور تامین می شود.

2) اولویت تامین در صنعت فولاد، بازار داخلی و سپس بازارهای خارجی است.

3) سیاهه نمایی در خصوص اثر تحریم ‌های ایالات متحده حداقل در حوزه‌ فولاد با توجه به استقلال 95 الی 96 درصدی این حوزه در داخل کشور ممنوع.

سوال :

با وجود مقایسه میانگین مارجین خام حوزه نورد که در حال حاضر بالاتر از نرم عادی سه ماهه نخست سال جاری دیده می شود؛ و با توجه به این که در حال حاضر یک ثبات نسبی در بازارهای کالایی و به خصوص در حوزه ‌های طلا و سکه و خودرو دیده می شود؛ چه کسانی یا چه عواملی در بازارسازی های چند روز گذشته حوزه فولاد ایفای نقش می کنند و بر اساس کدام معیار ؟ افزایش قیمت های جهانی یا افزایش دلار قاچاق ؟

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0