5/5
2رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

شروع دو دوره رکود در بازار فولاد

روز پنج شنبه در یک نیم روز کاری شاهد ثبات شکننده در اکثر مبادی همراه به میل به تخفیفات بیشتر بودیم. در بحث محصولات ذوبی با شروع به آزاد سازی هرچند محدود محصولات ذوبی، شاهد کاهش بیشتر در این حوزه هستیم که نشان از ضعف جدی تقاضا دارد. به نظر می رسد در روزهای پیش رو شاهد دو دوره رکود در بازار آهن آلات خواهیم بود.

  • دوره کوتاه مدت

که از نیمروز پنج شنبه شروع شده و تا اوایل مهر ماه ادامه خواهد داشت. طبق معمول هر سال در نیمه شهریور به دلیل افزایش سفرها و طرح های ویژه ترافیکی با تشدید این پدیده مواجه هستیم‌. خصوصا اینکه هفته جاری تقریبا نیمه تعطیل است.

  • دوره بلند مدت

هر سال با عبور از فصل مصرف و ورود به فصل پاییز شاهد یک دوره سه ماهه رکود تا دی ماه و شروع خریدهای شب عید خواهیم بود. خصوصا اینکه امسال آمارهای اقتصادی حاکی از کسری بودجه و کاهش در آمدهای دولت و کاهش پروژه های عمرانی و ساختمانی در نیم سال دوم است.

به طور کلی در ساعات پایانی بازار نیمه تعطیل روز پنج شنبه؛ با توجه به شنیده های بازار مقاطع طویل فولادی ؛ صرف نظر از برخی تغییرات جزئی در این بازار؛ به نظر می ‌رسد که همچنان شاهد ثبات در این بازار هستیم و در کل در هفته ‌ای که گذشت، علی رغم برخی نوسانات جزئی؛ در مجموع ثبات در شاخص نرخ بازار میلگرد آجدار داخلی کشور حاکم بود؛ قیمت تیرآهن ذوبی اما کمی افزایشی شد که دلیل اصلی آن کاهش موجودی انبارها و محدویت عرضه این محصول در بازار شنیده شد؛ که البته دو روز آخر هفته شاهد ثبات و گاها کاهش نرخ سایزهای ۱۴ تا ۱۸ بودیم؛ حوزه ورق و قوطی و پروفیل هم تقریبا از نیمه دوم هفته در کل روند کاهشی داشت.

افزایش کرایه حمل فولاد

این هفته با توجه به تعطیلی دو روز هفته، احتمالا معاملات بورس فلزات هم تحت تاثیر قرار خواهد گرفت و شاید از عرضه های بزرگ فلزی خبری نباشد. معاملات دو هفته اخیر محصولات ذوبی، نشان از استقبال بیشتر خریداران از عرضه های سبدهای تیرآهن سبک و سنگین ذوبی دارد.

هرچند قیمت بالاتر خرید مشتریان در دو عرضه آخر، احتمال افزایش قیمت محصولات ذوبی در دو ماه پیش رو را در بر دارد اما شرایط تقاضای موجود و موثر بازار به نحوی است که این افزایش احتمالی را هم با تردید مواجه می کند. مشکل اصلی بازار فولاد در ماه های اخیر مازاد تولید داخلی و فشار در بخش عرضه است. تنها کورسوی امید؛ تعییر کلی در سیاست های عرضه داخلی (کف عرضه) و تسهیل در امر صادرات است، که منجر به کاهش بخشی از مازاد تولید در بازار داخل (از طریق صادرات بیشتر و  فراگیر همه شرکت های تولیدی) و ایجاد تعادل در بخش عرضه و تقاضا شود.

افزایش ۲۰ تا ۳۵ درصدی کرایه حمل‌ ها

تغییر نرخ کرایه حمل ها چالش نسبتا مهم دیگری است که این روزها در اوج رکود بازار فولاد کشور؛ فعالان لایه های مختلف زنجیره تامین فولاد کشور را به نوعی گرفتار نموده است؛ در روزهای رونق بازار معمولا این افزایش هزینه ها با انتقال سلسله مراتبی به لایه های پایین تر در نهایت در آخرین نقطه فروش از مصرف کننده نهایی دریافت شده و موضوع تا حدودی حل و فصل می شود اما در شرایط رکود این چنینی؛ اوضاع کمی فرق دارد؛ چرا که انتظار مشتری بالاست و لذا در مقابل انتظار دریافت رقم بالاتر از مصرف کننده نهایی توسط پایانه های فروش معمولا تا حد زیادی برآورده نخواهد شد و در نهایت این افزایش هزینه با کاهش مارجین لایه های مختلف به نوعی به جای این که از نقطه پایانی فروش جبران شود، در این لایه ها ذوب می شود.

در حال حاضر به سبب مشکلاتی که در مواجه با افزایش کرایه حمل ها برای طرفین معامله به وجود آمده؛ شنیدیم که قبل بارگیری مورد به مورد باربری با تحویل گیرنده کالا تماس می گیرد و در صورت تایید مشتری بارگیری انجام می شود؛ غیر از این بارگیری تا اطلاع ثانوی معلق خواهد ماند؛ شنیدیم به دلیل مقاومت برخی خریداران در افزایش نرخ کرایه حمل ها تعداد این بارهای بلاتکلیف زیاد شده و لذا از همین رو برخی از راننده ها و باربری ها حاضر شده اند با رقم افزایشی کمتر مثلا ۱۰ یا ۲۰ درصد توافق کرده و اقدام به بارگیری و حمل نمایند.

با توجه به تعطیلات پیش رو و از طرفی بازار نیمه تعطیل هفته جاری و متعاقب آن محدودیت های تردد و یا تعطیلی بنگاههای تحویل گیرنده کالا؛ ظن این موضوع می رود که بسیاری از بارهای خریداری شده به سبب مشکلات افزایش نرخ کرایه حمل و کشمکش های موجود؛ در صورت مقاومت خریدار در پذیرش تعرفه های جدید نرخ کرایه حمل، حداقل تا اواخر هفته آتی زمین گیر شوند.

5/5
2رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0