5/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

سکوت بازار فولاد در روز چهارشنبه

در بازار جهانی آهن آلات ، چشم ها کم کم به رنگ قرمز تابلوهای مارکت عادت می کنند. قیمت های جهانی همچنان رو به پائین می لغزند و فعلا کفی برای این لغزش نمی توان متصور بود. اگر به دنبال خبرهای مرتبط با ایران در بازار جهانی بگردیم، مهم ترین خبر، خبر فروش محموله بزرگی از متریال ایرانی به تایوان بود که با وجود قیمت بازارهای آسیا روی ۴۴۵ تا ۴۵۵ ، این محموله روی ۴۳۰ دلار معامله شد. کارشناسان علت این اختلاف قیمت را دشواری های حمل و نقل کالا از ایران به مقصد به دلیل تحریم های حمل و نقل می دانند. خبر دیگر مرتبط با بازار آهن آلات ایران نیز سقوط ۲٫۴ درصدی قیمت بیلت صادراتی ایران بود که میانگین قیمت آن را روی ۴۰۵ تا ۴۱۰ دلار تثبیت کرد. با توجه به کاهش شدید تقاضا در بازارهای جهانی در روزهای اخیر، نمی توان انتظار افزایش قیمت بازار داخل در اثر شوک خارجی را حداقل در آینده ی نزدیک داشت.

در بازار داخلی مهم ترین خبر ، عرضه های فولاد مبارکه بود که دو روز پیش لغو، و پس از کش و قوس فراوان، بالاخره به جز ورق گرم B، بقیه ی موارد آن در قیمت بالاتر از قیمت پایه معامله شدند. می توان گفت مبارکه از معدود شرکت هایی (یا تنها شرکتی ) است که با توجه به بازار انحصاری درون کشور برای محصول تولیدی خود، و قیمت بالاتر محصول وارداتی، حتی در شرایط سکته کرده ی بازار فعلی، می تواند محصولات خود را با رقابت چند درصدی به فروش برساند، کاری که شرکت های دیگر نوردکار آرزوی آن را دارند. مبارکه با تنظیم قیمت خود با قیمت ورق فولادی وارداتی روس و قزاق ، قیمت خود را به نحوی تنظیم می کند که بالاترین فی قیمتی باشد که خریدار خرید بار وارداتی را به آن ترجیح ندهد، و با توجه به میزان عرضه، میزان تقاضا و نرخ رقابت روی محصولات مبارکه در هر سری عرضه می توان گفت مبارکه در تحقق این مهم موفق عمل کرده است.

قیمت میلگرد

سیر شدید نزولی قیمت ها ادامه دارد

در کل با توجه به سیر نزولی شدید قیمت ها در هفته های اخیر و ادامه این سیر از سوی بازار جهانی ، می توان گفت کف قیمتی ای که در سیر صعودی بازار در ماه های اخیرتقریبا تثبیت شده بود، در هفته های اخیر فرو ریخت و اکنون باید در میان مدت، به انتظار تثبیت قیمت ها و کف سازی جدید برای بازار بنشینیم.

در حوزه قراضه، مثل چند روز گذشته می توانیم از عبارت ” ادامه ی روند کاهشی” استفاده کنیم، چرا که دیروز هم طبق روند هفته ی گشته کاهش میانگین ۵۰ تومانی را شاهد بودیم که می توان ادامه کاهش قیمت بقیه مقاطع را طبق این الگو انتظار داشت.

در بازار میلگرد ، شتابی که کارخانه ها در پایین آوردن قیمت به کار می برند، ما را  به یاد شتاب افزایش نرخ آنها در اواخر مرداد ماه می اندازد: که همین امر باعث می شود نقدینگی ها کم کم از بازار غیر مطمئن، به بازاری مطمئن تر کوچ کنند. برای مثال: اندک کارخانه هایی بر اساس کاهش دیروز خود مثل شاهین بناب، ظفر و آریا ذوب ثابت شنیده شدند، کاهش ها از ۴۰ تا ۵۰ تومان در هشترود ، خراسان و گروه ملی اهواز شروع شدند و اکثر کارخانه ها مثل قزوین، درشاهین و آذرفولاد و پرشین از ۱۰۰ تا ۲۰۰ تومان کاهش را شاهد بودیم.

در بازار تیرآهن فعالیت خاصی دیده نشده و بنابر کاهش روزهای اخیر غالب کارخانه ها ثابت اعلام شده و از برخی مبادی کاهش های نه چندان قابل توجه را شاهد بودیم. در بازار نبشی و ناودانی کارخانه ها محتاط تر از میلگرد کاران عمل کرده و به صورت پلکانی، با فاصله ی یک روز قیمت های خود را کاهش می دهند: برای مثال شکفته و آرین امروز ثابت شنیده شدند در حالی که فولاد ناب تا ۲۵۰ تومان قیمت های اعلامی خود را کاهش داد و اشتهارد و مگا استیل تا ۳۰۰ تومان هم کاهش روی قیمت های خود اعمال کردند.

در بازار قوطی و پروفیل نیز طبق الگوی کاهشی ملایم بازار ورق ، شاهد نزدیک شدن میانگین قیمت ها به ۵۰۰۰ تومان هستیم که با توجه به نزدیک شدن اقلامی مثل قیمت میلگرد به قبل از موج گرانی مرداد ماه، می توان گفت پروفیل از الگوی مطمئن تری برای کاهش قیمت خود پیروی می کند: برای مثال موکریان، صدرا و البرز محصولات خود را روی کانال ۵۲۰۰ تومان و پارسیان در کانال ۵۴۰۰ تومان اعلام کرده اند.

۵
۱رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری