0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

گروه تجاری ایران انتظار افزایش صادرات فولاد همزمان با شروع سال جدید را دارد

مطابق با نظر دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، رسول خلیفه سلطان، همزمان با شروع سال نوی ایرانی‌ ها از تاریخ ۲۱ مارس، انتظار می رود حجم صادرات آهن آلات ایران نیز افزایش پیدا کند. مطابق با انتشار ایرنا، روزنامه داخلی ایران؛ در روز سه ‌شنبه ۲۶ مارس، استدلال خلیفه سلطان در خصوص انتظار افزایش صادرات مبتنی بر ارزانی و افزایش تولید بنا نهاده شده، بطوریکه عنوان کرده بود که ” فولاد ایران ارزانترین فولاد دنیاست بطوریکه فقط چین قابلیت رقابت با این قیمت ها را دارد. اگر از مشکلات مربوط به تحریم ها و نقل و انتقال مالی صرف نظر شود؛ سال نو، فرصت مناسبی را برای صادرات آهن آلات ایران فراهم خواهد آورد.” در آگوست سال گذشته، ایالات متحده تحریم های یکجانبه‌ای را در خصوص تجارت بین ‌المللی با ایران تعریف نموده و به طور موقت اعمال نموده است. میانگین نرخ صادراتی شمش فولادی ایران در سه‌ ماهه ابتدایی سال ۲۰۱۹ (تا ۲۷ مارس)؛ ۳۸۴.۷۳ دلار به ازای هر تن فوب بود. در مقایسه با سه ماهه ابتدایی سال ۲۰۱۸ با میانگین نرخ ۵۰۹.۳۶ دلار به ازای هر تن فوب؛ این رقم کاهش ۱۲۴.۶۳ دلاری را نشان می دهد.

در ادامه همین مقایسه؛ میانگین نرخ صادراتی شمش فولادی منطقه CIS در سه ماهه ابتدایی، از ژانویه تا مارس (۲۰ مارس) ۲۰۱۹ حدود ۴۳۵.۲۵ دلار فوب دریای سیاه  بود. این رقم کاهش ۸۴.۲۸ دلار به ازای هر تن، نسبت به بازه زمانی مشابه در سال گذشته با نرخ میانگین ۵۱۹.۵۳ دلار به ازای هر تن فوب را نشان می دهد. در همین حال میانیگن نرخ بازار داخلی و شمالی چین در سه ماهه ابتدایی سال ۲۰۱۹ بطور میانگین ۳،۴۳۹ یوان ( ۵۱۱ دلار) به ازای هر تن بود که نسبت به بازه زمانی مشابه در سال گذشته، کاهش ۱۵۳ یوان به ازای هر تن از ۳،۵۹۲ یوان به ازای هر تن را مطابق با آرشیو فست ‌مارکت نشان می دهد. تولیدکنندگان چینی نرخ پیشنهادی شمش تولیدی خود را به پشتوانه افزایش تقاضای محصولات طویل فولادی در بازار داخلی، بالا نگه داشتند. ریزش قیمت ها در ایران به نسبت CIS و چین بیشتر بوده است که دلیل اصلی آن به اثر اعمال تحریم های ایالات متحده بر صنعت فولاد این کشور خاورمیانه ای، سیستم بانکی و شبکه تجاری کشتیرانی این کشور مربوط می شود.

تحلیل بازار آهن

نتیجه کاهش ارزش پول داخلی ایران در مقایسه با دلار آمریکا، روند کاهشی قیمت ها بوده است. در تاریخ ۲۸ مارس سال جاری، در بازار غیر رسمی و آزاد ایران، هر دلار آمریکا معادل با ۱۳،۵۵۰ تومان ایران معامله شد؛ که در مقایسه با سال گذشته در زمان مشابه، این رقم ۴،۷۶۸ تومان بود. سایت منبع نرخ ارز فست‌مارکت؛ oanda.com؛ در ۲۸ مارس امسال، ۱ دلار آمریکا [دلار نیمایی] را معادل با ۴۲،۱۳۰ ریال نرخ رسمی پول ایران اعلام کرد، سال گذشته همین روز، این رقم معادل با ۳۷،۸۰۴ ریال گزارش شده بود.

با توجه به شرایط فعلی حاکم بر بازار؛ تولیدکنندگان ایرانی، نرخ محصولات تولیدی خود برای مشتریان خارجی را کاهش دادند تا جبرانی برای افزایش ریسک به وجود آمده متاثر از تحریم ها از قبیل مسائل مرتبط با حوزه‌ های مالی و حمل و نقل؛ برای مشتریان خارجی آنها باشد. با این حال، علی رغم پیشنهاد قیمت های جذاب‌ تر؛ مشکلات به وجود آمده در خصوص تجارت با ایران موجب شده تا بسیاری از مشتریان حجم صادرات آهن آلات از ایران را کاهش دهند .

به خصوص این تحریم ‌ها موجب شده تا مشتریان امارات متحده عربی و عمان که تا پیش از این، یکی از مهم ترین خریداران شمش ایرانی بودند؛ اکنون به واسطه مشکلات به وجود آمده در حوزه حمل و نقل و غیره، از معامله با تامین کنندگان ایران فاصله بگیرند. مطابق با آخرین گزارش انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران؛ در ۱۰ ماهه ابتدایی سال [۱۳۹۷] ایرانی ها؛ از ۲۱ مارس سال گذشته تا ۲۰ ژانویه ۲۰۱۹، ایران ۶.۳۶ میلیون تن از محصولات فولادی خود را صادر نمود، که این رقم کاهش ۲.۸۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته را نشان می دهد.

محصولات فولادی نیمه ساخته شده بیش از ۶۲.۳۷ درصد از کل صادرات فولادی ایران را تشکیل می دهند که حدودا معادل با ۳.۹۷ میلیون تن بوده و نسبت به سال گذشته کاهش ۲۶ درصدی را نشان می دهد. کل صادرات بیلت و بلوم معادل با ۲.۵۱ میلیون تن در طول ۱۰ ماهه ابتدایی سال بوده که کاهش ۱۵ درصدی نسبت به سال گذشته در همین بازه زمانی را نشان می دهد. در ۱۰ ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۷، حجم صادرات تختال ایران به حدود ۱.۴۶ میلیون تن رسید که در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال قبل آن، ‌کاهش ۳۹ درصدی را نشان می دهد.

مقاصد اصلی محصولات نیمه ساخته شده فولادی ایران، کشورهای شرق و جنوب شرقی آسیا، به خصوص خاورمیانه، شمال آفریقا و اروپا بوده اند. اما در همین دوره زمانی، صادرات محصولات فولادی نهایی با افزایش ۱۰۲ درصدی و به میزان ۲.۳۹ میلیون تن، نسبت به زمان مشابه در سال گذشته همراه بوده است.

محصولات فولادی نهایی مورد معامله عمدتا شامل ورق کلاف گرم (HRC) و میلگرد آجدار بوده اند. مقاصد اصلی ورق کلاف گرم عمدتا شامل کشورهای حوزه خلیج فارس و اروپا بوده در حالی که میلگرد آجدار عمدتا به کشورهای عراق، افغانستان و سراسر خاورمیانه به ویژه لبنان و ترکیه فروخته شده است. با توجه به تقاضای ضعیف داخلی و افزایش تولید فولاد، افزایش صادرات آهن آلات نهایی برای ایران مفید بوده است.

مطابق با تخمین شرکت کنندگان بازار، مصرف داخلی فولاد ایران در سال منتهی به ۲۰ مارس ۲۰۱۹ ( سال ۱۳۹۷) حدود ۱۷ میلیون تن برآورد گردیده که نسبت به سال قبل آن با رقم ۱۸ میلیون تن، کاهش داشته است. مطابق با نظر خلیفه سلطان، “باتوجه به رکود داخلی، کاهش ساخت و ساز و کاهش درآمدها، مصرف داخلی فولاد کاهش پیدا کرده است. در مقابل افزایش ساخت و ساز در عراق، افغانستان و سوریه برای صنعت فولاد ایران یک امتیاز محسوب می شود.” در همین حال، مطابق با داده های انجمن جهانی فولاد؛ تولید فولاد خام در ایران در سال ۲۰۱۸ تا سقف ۲۵ میلیون تن افزایش پیدا کرده، در سال ۲۰۱۷ هم تا رقم ۲۱.۷۳ میلیون تن افزایش پیدا کرده بود.

یک منبع بازرگانی به فست ‌مارکت عنوان نمود : ” حجم کل تولید فولاد در ‌ایران به مراتب بیش از نیاز و مصرف داخلی است و لذا بخشی از آن – حدود ۳۰ الی ۴۰ درصد – می بایست در هر صورت صادر گردد.” اما در مقابل برخی دیگری از منابع داخلی؛ به  دلیل تحریم های تجاری اعمال شده از سوی آمریکا و افزایش تنش های داخلی و بین مشتریان؛ نسبت به افزایش حجم صادرات آهن آلات ایران در سال جدید با دیده تردید نگاه می کنند.

تاجری عنوان نمود : ” وزارت صَمت ایران، اخیرا دستورالعملی را وضع نموده که کارخانجات داخلی تولید فولاد را موظف نموده، قبل از توجه به حوزه های صادراتی، تناژهایی را به بازار داخلی اختصاص دهند.” منبع دیگری عنوان نمود ” در اوایل ماه مارس، دولت محدودیت هایی را در خصوص صادرات محصولات طویل فولادی وضع نمود تا از ارزان فروشی این محصولات به خارج از کشور توسط تجار جلوگیری به عمل آورد.

منبع دومی اظهار داشت ” تجار، محصولات طویل فولادی ایران را با قیمت هایی بسیار پایین تر از زمانی که از نرخ رسمی تبدیل دلار آمریکا استفاده می ‌کردند؛ به فروش می رسانند.” [ منظور با دلار آزاد یا بصورت ریالی می فروشند که باعث می شود به دلیل کاهش ارزش پول ملی ایران، ارزان فروشی قابل توجهی صورت گیرد.] نگرانی در خصوص واردات میلگرد ارزان قیمت از ایران توسط وزارت دارایی عراق؛ در همسایگی ایران؛ موجب شد تا تعرفه واردات از ایران به دو برابر و رقمی معادل با ۱۰۰،۰۰۰ دینار عراقی (حدود ۸۳ دلار) به ازای هر تن افزایش پیدا کند.

سامال عبدالرحمن، مدیر کل گمرک منطقه کردستان عراق، در ماه نوامبر به رسانه های مطبوعاتی محلی گفت که “افزایش تعرفه ها ممکن است بر صادرات فولاد از طریق منطقه کردستان عراق تاثیر بگذارد. این تصمیم خوبی است از آن جهت که منجر به محافظت از محصولات داخلی شده و از سوی دیگر منجر به توسعه کارخانجات داخلی و تقویت زیرساختهای اقتصادی کردستان خواهد شد.”

بهادر احرامیان، عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، عنوان نمود: ” عمده مشتریان ما از جمله عراق و افغانستان، از تحریم های اعمال شده بر ایران، سوء استفاده می‌کنند. آن ها تعرفه های سنگینی را بر فولاد ایران وضع می کنند که این کار صادرات را برای ایران دشوارتر می ‌کند.”

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0