3.7/5
6رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

دو سیگنال مهم اثرگذار در دقیقه ۹۰ بازار فولاد

یکی از سیگنال های دریافتی، خروج تُرک ها از بازار فروش در بازارهای هدف ایران و CIS به خصوص آسیای جنوب شرقی بود که به واسطه بهبود روابط تجاری بین ترکیه و آمریکا و نصف شدن تعرفه واردات آهن آلات برای ترکیه از ۵۰ به ۲۵ درصد، صورت گرفت؛ کما این که دیروز در گزارش متال بولتن به این سیگنال مهم اشاره شده بود. این وضعیت فضای رقابت را برای عرضه کنندگان ایران بهتر خواهد کرد، هر چند که متاسفانه فعلا زیر فشار تحریم ها و مشکلات مربوط به ترابری و نقل و انتقالات مالی قرار داریم. سیگنال دیگر دریافتی، تغییر مسیر ناگهانی دلار حاشیه بازار، حدودا از ساعت ۳ بعدازظهر به بعد بود؛ دلاری که به آرامی در مسیر نزولی کانال های حاشیه بازار تا ۱۳۷۰۰ را به ثبت رسانده بود؛ به سرعت به بالای ۱۴ هزار تومان تغییر مسیر داد که دلیل آن هنوز برای ما مشخص نیست، می بایست منتظر ماند تا ببینیم این تغییر جهت ناگهانی از چه روی صورت گرفته است و تا چه حد می تواند دوام یا قوام داشته باشد.

سیگنال های دریافتی از بازار تقاضای داخلی اما به شدت ضعیف و کم رمق دیده می شود؛ از این رو، احتمالا در بازار روزهای پایانی هفته به واسطه اطمینان تقاضای انباشته پشت صف از کف بازار؛ شاهد برخی نوسانات افزایشی در این بازار باشیم؛ اما برآورد ما از این تقاضای انباشته و هیجان احتمالی متاثر از ورود آن، کم عمق و گذرا خواهد بود، چرا که به نظر می رسد، نیمه دوم بازار ماه مبارک رمضان پس از پشت سر گذاشتن نوسان گیری های متعدد ۴۵ روز ابتدایی سال؛ تاب پذیرش قیمت های بالای ۵ هزارتومان را نداشته باشد.

تحلیل بازار آهن

با این حال فعلا تمام بازارها از جمله بازار فولاد تحت تاثیر کاهش نرخ دلار ساکت و کم تحرک گزارش می شود. در حال حاضر اکثر فعالان اعم از تولید کننده و توزیع کننده روزهای ساکت با حداقل حجم معاملات را سپری می کنند. طبق اطلاع؛ خریداران هفته جاری سبدهای بزرگ ذوبی؛ شرکت های بزرگ و خریداران خاص و حرفه ای این محصولات بوده اند که در یک سال گذشته بنا به دلایلی از گود معاملات دور بوده اند و شاید این نشانه روشنی از به کف رسیدن قیمت ها و بازگشت مجدد حرفه ای ها به بازار باشد.

چرا سطوح فعلی قیمت از سطوح معاملات بورس پایین تر است؟

در پاسخ به این سوال به چند نکته می توان اشاره کرد:

 • به کف رسیدن میزان تقاضا همزمان با ماه مبارک رمضان
 • تردید اندک خریداران موجود در بازار به علت کاهش روزانه قیمت دلار
 • بازار شدیدا وابسته به نرخ دلار
 • مبنا قرار دادن معاملات شمش فولادی در معاملات بورس در تحلیل های فولادی

به عبارت بهتر در چند روز گذشته شاهد انجام معاملات شمش با قیمت تمام شده حدود ۴۵۰۰ و هفته جاری شاهد انجام معاملات محصولات ذوبی با قیمت تمام شده حدود ۴۶۵۰ تومان هستیم. ظاهرا خریداران محصولات ذوبی برنده ماجرا هستند. فاصله ۱۵۰ تومانی شمش اهواز و محصول ذوبی فریبنده است.

اما حقیقت ماجرا چیست؟

حقیقت این است که خریداران شمش فولادی اکثر صادرکنندگان این محصول چه به صورت شمش و چه به صورت محصول نورد شده هستند. با مبنا قرار دادن فروش ۳۸۰ دلاری محصول صادراتی حتی با دلار کف ۱۴ هزار تومان ؛ خرید این شمش فولادی برای صادر کننده معقول و به صرفه است. اما مبنا قرار دادن این شمش برای بازار داخل اشتباه محاسباتی است. بازاری که با هزاران پیچ و خم ؛ از کنترل بازار بگیر تا کمبود تقاضا مواجه است و سطوح فعلی قیمت را نمی پذیرد. نتیجه؛ افزایش احتمالی نرخ نیما و به تبع آن نرخ های داخلی فولاد هرچند به کام صادر کنندگان باشد، اما آبی برای مصرف کننده داخلی گرم نمی کند.

نظرات شما عزیزان در خصوص بازار آهن به تحلیل هرچه بهتر ما از این بازار کمک شایانی خواهد نمود. خواهشمندیم با ارائه دیدگاه خود و امتیازدهی در ادامه این خبر ما را در خدمت رسانی بهتر یاری نمایید.

3.7/5
6رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0