0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بررسی تغییرات چشمگیر قیمت میلگرد پیشنهادی کارخانجات

در نخستین روز هفته گذشته به علت تغییرات شدید در قیمت میلگرد پیشنهادی بازار داخلی تعدادی از کارخانجات تولیدکننده این محصول قیمت های پیشنهادی خود را اعلام نکردند. در روز یک شنبه نیز قیمت این محصول به طور میانگین به میزان ۳۴۵۹۹ ریال برای اندازه های ۳۲-۸ میلی متر اعلام گردید. هم چنین در سومین روز هفته نیز قیمت روز میلگرد به طور میانگین به میزان ۳۴۹۸۰ ریال اعلام شد که نسبت به قیمت میانگین در روزهای قبل روند نزولی را در پیش گرفت.

این در حالی است که در روزهای پایانی هفته به علت کاهش میزان عرضه توسط برخی از کارخانجات تولیدی نرخ این محصول افزایش یافته و به میزان ۳۵۵۵۵ ریال افزایش یافت. همچنین برخی از کارخانجات همچنان با کاهش میزان موجودی روبرو می باشند.

طی هفته گذشته قیمت میلگرد نیشابور به طور واضح اعلام نگردید و عملا عرضه ای از سوی این کارخانه صورت نگرفت. پیش بینی اکثر تحلیل گران بازار فولاد از قیمت میلگرد در هفته جاری روند نزولی می باشد و به نظر می رسد نرخ این محصول در هفته جاری با افت زیادی روبرو گردد.

پیش بینی تحلیل گران از بازار میلگرد هفته جاری

علت پیش بینی صورت گرفته توسط تحلیل گران این حوزه برای روند نزولی قیمت این محصول این است که در روزهای پایانی هفته گذشته تعدادی از بنکداران موجودی های خود را به فروش رساندند و این اقدام در جهت آرامش بازار ارز بوده است. موجودی های ذکر شده با قیمت ده درصد بیشتر از میانگین نرخ بازار فولاد بوده است و در نتیجه ی این امر رقابت برای فروش از روز چهارشنبه آغاز گردید.

همچنین به دنبال روند نزولی نرخ شمش کارخانجات تولیدکننده این محصول با یکدیگر به رقابت پرداخته و همچنین ظرفیت انبارها نیز وارد بازار خواهد شد که به زیان کارخانجات می باشد. به همین دلیل برخی از تحلیل گران عقیده دارند که روند نزولی قیمت میلگرد در هفته جاری شتاب آمیز می باشد و نباید به سرعت صورت گیرد.

قیمت میلگرد

موضوع دیگری که در روزهای جاری در بازار فولاد مطرح گردیده است و سبب نگرانی فعالان این حوزه شده است کاهش و محدودیت در بازار صادراتی آهن آلات و بازار مواد اولیه از نیمه ماه آتی می باشد. بنابراین بازار فولاد در روزهای جاری شاهد دو فشار می باشد که شامل فشار دولت به کارخانجات برای کاهش قیمت محصولات فولادی و همچنین محدود شدن بازار صادراتی می باشد.

تشدید فشار بازار فولاد از هفته آتی

به نظر می رسد از هفته آتی فشارها بر بازار فولاد کشور تشدید گردیده و افزایش میزان ظرفیت در انبارها نیز سبب شدت گرفتن بیشتر تشدیدهای اخیر خواهد شد. قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان طی هفته گذشته در بورس کالا به میزان ۲۹۰۰۰ ریال در قیمت پایه اعلام شد و ظرفیت این عرضه نیز به میزان ۲۵۰۰۰ تن اعلام گردید.

بخشی از ظرفیت ارائه شده در بازار بورس به قیمت ۳۱۰۵۶ ریال به فروش رسید. قیمت تیرآهن نیز در نخستین روز هفته گذشته با نوسانات زیادی روبرو گردید. در روز دوشنبه با توجه به عرضه تیرآهن در بورس کالا قیمت این محصول دستخوش تغییراتی گردید.

قیمت تیرآهن در روز یک شنبه به میزان ۳۳۸۵۰ ریال اعلام گردیده بود در حالی که پس از عرضه این محصول توسط ذوب آهن اصفهان نرخ آن به ۳۴۹۳۳ ریال رسید. قیمت سایر مقاطع فولادی نیز روند مشابهی را در پیش گرفتند به طوری که قیمت سایر محصولات از جمله قیمت نبشی ناودانی و پروفیل نیز همانند میلگرد بودند.

مروری بر بازار خارجی میلگرد

طی هفته گذشته قیمت میلگرد در بازار صادراتی کشور چین به میزان ۵۵۸ دلار به ازای هر تن بوده است که نسبت به قیمت اعلام شده قبلی روند صعودی داشته است. این در حالی است که نرخ پیشنهادی این محصول توسط خریداران به میزان ۵۴۵-۵۴۰ دلار به ازای هر تن بوده است که نسبت به قیمت اعلام شده قبلی ثابت باقی مانده است.

همچنین نرخ این محصول در بازار داخلی کشور چین نیز به میزان ۶۲۴-۵۹۴ دلار به ازای هر تن اعلام گردیده است. در بازار مقاطع فولادی CIS نیز میزان تقاضا کاهش یافته در حالی که میزان عرضه افزایش یافته است. نرخ میلگرد در روزهای ابتدایی هفته به میزان ۵۵۰ دلار به ازای هر تن اعلام گردید در حالی که در روزهای پایانی هفته به میزان ۱۰ دلار به ازای هر تن افزایش یافت.

همچنین قیمت میلگرد در کشور روسیه نیز به میزان ۵۹۰-۵۸۰ دلار به ازای هر تن اعلام گردیده است. همچنین در بازار اروپا نرخ این محصول به میزان ۵۲۸ دلار به ازای هر تن بوده است که نسبت به قیمت اعلام شده قبلی به میزان ۱۰ یورو به ازای هر تن کاهش یافت.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری