1.5/5
2رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

نظارت بر عملکرد آهن فروشان افزایش یافت

 • و حالا شنیده هایی مبنی بر جدی تر شدن نظارت سازمان تعزیرات حکومتی در لایه های پایینی و انبارهای تجار و آهن فروشان

تنها پس از چند روز از دریافت نخستین سیگنال‌ های صادره به بازار از طریق ایمیدرو مبنی بر اعلام تخلیه بی سابقه انبارهای فولادسازان بزرگ و انباشت این کالاها در انبارهای سطوح پایینی زنجیره توزیع و انبارهای خصوصی؛ حالا از برخی استان ها خبر می رسد که سازمان تعزیرات حکومتی با افزایش نظارت های خود در حال رصد و بررسی قیمت های فروش آهن فروشان برای قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی از طریق اتحادیه ‌ها و یا به طور مستقل هستند.

در چنین مواقعی به همراه داشتن فاکتور خرید و بارنامه یکی از ملزومات اصلی تایید اصالت این بارهای دپو شده است؛ که فقدان این اسناد ممکن است موجب به وجود آمدن دردسرهای تازه برای صاحبان این کالاها گردد.

از طرفی بنا بر اطلاعات دریافتی از سطح بازار و قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی از گذشته تا به امروز؛ تقریبا در برخی از این انبارها؛ متاثر از بازار بی در و پیکر قراضه آهن که به نوعی به عنوان نقطه شروع و سرچشمه اصلی زنجیره تامین فولاد بخش خصوصی محسوب می گردد.

و پیرو آن تولید شمش از این قراضه های گمنام و روانه شدن این کالا در زنجیره تامین و در نهایت تبدیل آن به میلگرد آجدار بدون فاکتور رسمی در برخی از کارخانجات نورد؛ و نهایتا با توزیع آن به دست مشتری نهایی که شامل انبارهای آهن فروشان و یا پروژه ‌های ساختمانی می باشد؛ خاتمه پیدا می کند؛ از طرفی وجود این گونه کالاهای خریداری شده در انبار برخی از آهن فروشان در مواجه با این تشدید نظارت ها؛ ممکن است این افراد را با مشکل مواجه نماید.

توصیه های لازم به آهن فروشان در شرایط حساس کنونی

از طرفی دیگر اکنون چند سالی است که تقریبا در اکثر استان ها؛ آهن فروشان دارای انبار موظف به اعلام موجودی خود در پایان هر ماه به دولت هستند که به تبع، با تشدید نظارت های ارگان های ذیربط؛ انبارهای بی نام و نشانی هم که پیش تر از ارائه لیست موجودی انبار امتناع نموده بودند؛ در صورت کشف سازمان تعزیرات حکومتی با مشکل مواجه شده و ممکن است که حتی کالای انبار شده آن هم قاچاق محسوب گردد.

قیمت میلگرد

لذا شایسته است که در شرایط حساس کنونی؛ آهن فروشان دارای انبار؛ با دقت بیشتری در معاملات شرکت کرده و اسناد و مدارک قانونی کالا را در اختیار داشته باشند تا با پیش آمدن بحث احتمال سهمیه بندی که چند وقتی است زمزمه عملیاتی شدن آن به گوش رسیده و چه بسا با ادامه عرضه‌ های محدود فولادسازان خصولتی، ممکن است راه کار حواله ای  شدن شمش دولتی و تاثیر بر قیمت میلگرد مجددا همانند زمان جنگ جنبه عملیاتی پیدا کند؛ و شایسته است که جمعیت آهن فروشان کل کشور برای این وضعیت پیشاپیش از آمادگی لازم برخوردار بوده و حساب آن ها از انبارهای بی نام و نشان و سفته ‌بازان جدا گردد.

چراکه کاملا بدیهی است که منشا کالای بدون فاکتور از لایه های بالایی و ابتدایی نشات گرفته و سپس به زنجیره های پایین دست و شاخه های توزیع سرازیر شده است؛ حال آنکه مبادی بالادستی تولید به دلیل برخورداری از حمایت دولت، حداقل در خصوص مباحث مالیاتی؛ به شدت سر شاخه های انتهایی زیر ذره ‌بین نبوده و یا حداقل ناظرین دولتی تا کنون نتوانسته اند ریشه کالای بدون فاکتور را از سرچشمه ها بخشکانند.

نگاهی به نکات مثبت و منفی افزایش نظارت ها

حال آنکه تجربه ثابت کرده متأسفانه جامعه آهن فروشان به عنوان یکی از سیبل های نهایی جبران کم و کسری های دولت؛ همواره به بهانه های مختلف زیر تیغ جرایم نجومی مالیاتی بوده و هستند؛ به طوری که بنا بر آمارهای رسمی تنها در تهران و اصفهان و در سال های اخیر، بیش از یک سوم از آهن فروشان به دلیل اجرای غلط قوانین مالیاتی و رکود حاکم بر بازار تعطیل شده اند.

بدون شک درز این خبر و جدی تر شدن احتمالی آن در روزهای آتی؛ همانند یک چاقوی دو لبه در مرحله اول موجب خروج احتمالی سرمایه سفته ‌بازان محتاط از این حوزه شده و به تبع در فاز بعدی کاهش قابل توجه تقاضای کل حوزه فولاد را به ارمغان آورده؛ و در نهایت به شدت رکود موجود حوزه فولاد و قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی غیر منطقی دامن خواهد زد.

اما مقابل این موضوع، نقطه مثبت این عملکرد، کاهش تقاضای کل و کاهش فشار بر عرضه کنندگان بالا دستی به جهت عرضه های داخلی را به همراه خواهد داشت.

در واقع بنا بر یک اصل کلی حجم وسیع نقدینگی سرگردان موجود در کشور، تا مادامی که به یک حوزه تولیدی اشتغال زا توام با ایجاد ارزش افزوده مطلوب و ROI قابل توجیه برای سرمایه ‌گذار هدایت نشود؛ به هر حوزه کالایی که سرک می کشد؛ موجبات بی نظمی؛ فشار تقاضای کاذب و در نهایت افزایش کاذب قیمت میلگرد و سایر محصولات و سرانجام رکود را برای آن حوزه به ارمغان می آورد.

1.5/5
2رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری