0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیش بینی بازار فولاد در روزهای ابتدایی شهریور

بعد از ابلاغ دستورالعمل وزارت صمت مبنی بر عرضه محصولات فولادی و تعیین قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی در بورس کالا بر مبنای دلار ۴۲۰۰ تنها عایدی بازار رکود شدید حاصل از یک تصمیم غیر کارشناسی بود و بس و البته عایدی ارزشمندی برای عده ای  که همانا رانت حاصل از خرید بار مذکور می باشد. این دستورالعمل که بر اساس حمایت از مصرف کننده تهیه شده اما در عمل هیچ سودی برای مصرف کننده ندارد. چرا که هیچ گاه مصرف کننده نهایی نمی تواند این کالا را مستقیم از بورس خریداری نماید. بنابراین مطمئنا دیر نپاید که همچون بخشنامه های غیر کارشناسی قبلی این بخشنامه هم لغو شود و سرمایه عظیمی به جیب عده ای خاص رود.

تاثیر دستورات قیمتی نرخ در بازار ارز و فولاد :

فارغ از مکانیسم های تاثیر پذیری گفته ها و سخنان دولتمردان در رسانه ها در خصوص بازار ارز و فولاد و قیمت میلگرد و سایر محصولات و نقش پذیری این دو بازار ، به طور خلاصه می توان گفت تفاوت مشهود تاثیرات بیشتر در نقطه تقاضاست. وقتی دولت از عرضه ها با حجم زیاد ارز در بازار سخن می گوید چون منشا ابتدایی آن از بیرون بوده و انسدادها و اختلالاتی مشاهده می شود فعالان مجاز این بازار مسیر انتخابی خود را طی کرده و اگر ریزشی در این حوزه دیده می شود بیشتر همراهی با دولت است تا نقش پذیری مستقیم ….

اما در بازار فولاد و در خصوص قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی ، آمارها حکایت از ثبات تقاضای مصرفی در چند سال اخیر دارد و از آنجا که تحرکات هیجانی بازار فولاد اغلب به دلیل فرآیند واسطه گری انجام می شود لذا بازار فولاد در شرایط تبلیغاتی و دستوری دولت ( ایجاد فشار بر بخش عرضه برای کنترل  و تنظیم بازار فولاد و بهبود قیمت میلگرد و سایر محصولات) خاصیت شکنندگی سریع خود را نشان داده و واکنش مثبتی به سخنان و مصوبه های دولتی می دهد

تا جایی که دولتمردان بجای تصویب مقررات جدید گاهی به  مصاحبه های منتشره اکتفا و معمولا مصوبات خود را با تاخیر زمانی اعلام می کنند تا واکنش بازار را در قبال بیانات خود ارزیابی کنند. در این گونه موارد نقش برندها و فولاد سازان بزرگ در مقاومت و پافشاری برای حفظ موجود حائز اهمیت می گردد لذا برای گمانه زنی آینده کوتاه مدت بازار فولاد ، می بایست منتظر ماند و دید که آیا فولاد سازان بزرگ در مقابل هزینه های تحمیلی فعلی خود و شرایط ناپایدار فعل و انفعالات جهانی فولاد  ، تدابیری اتخاذ می کنند؟؟

قیمت میلگرد

دستورالعمل وزارت صمت به زیان مصرف کننده نهایی؟

دستورالعمل پر حرف و حدیث وزارت صمت به فولادی ها نه تنها نمی تواند به نفع مصرف کننده باشد که فقط و فقط به نفع سازندگان شده ،

چرا که :

 به نظر شما مصرف کننده واقعی آهن کیست ؟

تولید کنندگان خودرو و سازندگان برج های چند طبقه یا خانه به دوشان و مستاجران ؟

کجای این هدر کرد ارز مورد نیاز دارو و اقلام اساسی به نفع مصرف کننده است ؟

تولید کنندگان خودرو که اکنون عزم خود را جزم کرده اند تا دوباره افزایش قیمت دهند آن هم تا ۴۰ درصد

آیا سازندگان با خرید میلگرد ارزان ، خانه ارزان به مصرف کننده خواهند فروخت ؟ اصلا مگر فولاد چند درصد ارزش کل ساخت را به خود اختصاص می دهد ؟ با افزایش قیمت کارگر ساختمانی و کلیه مصالح دیگر مگر می شود با صرف ارزان فروختن میلگرد موجب ارزانی آپارتمان شد ؟

بهتر نیست الان که وزارت صمت می خواهد به نفع مصرف کننده عمل کند به جای این رانت عظیمی که تنها به سود سازندگان و عده ای خاص می شود ، برای کمک به مصرف کننده واقعی آپارتمان وام قابل توجه بلند مدت با سود پایین می داد ؟ تا بلکه هم از رانتی شدن ارزان فروشی فولاد جلوگیری می کرد و هم به نفع مصرف کننده واقعی عمل می کرد.

بهتر نیست با شرایط مناسب خودرو به مصرف کننده نهایی فروخته شود ؟

بهتر نیست تنها دلار ۴۲۰۰ به دارو و اقلام ضروری عموم مردم تعلق گیرد ؟

گزارشات بازار مواد اولیه

گرچه شنبه ها بازار مواد اولیه ، با تاخیر زمانی شروع به کار می کند ولی یافته های ما از سطح بازار حکایت از ادامه کاهش نرخ در بخش ضایعات ، ثبات تقریبی آهن اسفنجی در عدد 1800 تومان و عدم تقاضای چشمگیر در بخش شمش فولاد می باشد به طوری که پایین ترین نرخ شمش القایی شنیده شده در بازار فعلی ، قیمت 3630 تومان بوده که البته متقاضی چندانی نیز نداشته است ……. البته جسته و گریخته شنیده شد که برخی از عرضه کنندگان مواد اولیه در حال رصد بازار و گفتگو با برخی کارشناسان می باشند تا تصمیم مناسبی اتخاذ کنند. باید دید طی روزهای آتی این روند چه تاثیری بر قیمت میلگرد و سایر مقاطع خواهد گذاشت.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری