0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

قیمت میلگرد بناب پیش از سال نو

در بهمن و اسفند ماه سال گذشته قیمت میلگرد بناب به روز شده در بنگاه ها و مراکز فروش با یک روند افزایشی مداوم اعلام می شد. بنابر گفته تحلیل گران اصلی ترین دلایل این افزایش قیمت مقاطع فولادی در آن برهه زمانی را می توان در افزایش نرخ مواد اولیه و قراضه آهن دانست.

پس از آن نیز مجتمع فولاد خوزستان اقدام به عرضه تختال با قیمت 1980 تومان در بورس کالا نمود. با نزدیک شدن به پایان سال علاوه بر سرازیر شدن حجم بالایی از درخواست های خرید، نرخ ارز نیز با یک روند افزایشی ملایم در حال رشد بود. همانطور که می دانید افزایش نرخ ارز تمام بازارهای کالایی را تحت تاثیر خود قرا می دهد؛ افزایش قیمت قراضه آهن نیز روند صعودی داشت. با این شرایط بطور قطع انتظار می رفت همچنان شاهد رشد قیمت میلگرد بناب و سایر مقاطع فولادی از سوی اکثر تولیدکنندگان به خصوص نوردکاران بخش ورق نیز باشیم.

این روند افزایشی بازار بورس کالا را نیز در بر گرفت و علاوه بر بازار آهن آلات کلیه عرضه ها را با یک شوک ملایم روبرو کرد. البته فراموش نمی شود که اکثر منابع خبری از این افزایش ملایم که در نهایت منجر به رکودی بی سابقه شد به عنوان یک سیگنال مثبت در بازار فولاد یاد کردند.

بازخورد سایر کارخانجات تولید کننده چگونه بود؟

سوالی که مطرح می شود این است، در شرایط نا بسامان پیش از سال نو رفتار سایر کارخانه های تولیدکننده مقاطع فولادی چگونه بود؟

در پاسخ به این سوال باید گفت: اکثر تولید کنندگان مثلا تولید کنندگان تیریزی برای اعلام قیمت میلگرد تبریز بسیار تعلل کردند. آنها منتظر بودند تا بازار به یک ثبات نسبی برسد و پس از آن قیمت گذاری محصولات خود را آغاز کنند.

قیمت میلگرد امروز

کارخانه ظفر بناب در یکی از روزها اعلام کرد : قیمت میلگرد ظفر بناب امروز تا مشخص نشدن شاخص های بورس امکان پذیر نیست و کسی نمی دانست بازار آنقدر در آشفتگی فرو رود که این اعلام قیمت حتی تا دو ماه بعد نیز به تعویق بیافتد.

بطور کلی نوسانات موجود، تولیدکنندگان و فعالان بازار را بسیار گیج گرده بود. برخی فروش خود را بسته بودند، برخی دیگر عرضه را محدود یا با تاییدیه های چندین مرحله ای اقدام به فروش می کردند. در همین شرایط بود که قیمت میلگرد اهواز به روز شده در مبادی فروش افزایش 100 تومانی را نشان می داد.

بازار آهن آلات پس از سال نو

با شروع سال نو نابسامانی موجود در بازار دوباره شدت گرفت. اکثر کارخانه های تولید کننده مبنی در اوج گیری ناگهانی قیمت دلار و قراضه آهن، قیمت مقاطع تولیدی خود را افزایشی اعلام کردند. تولیدکنندگان مواد اولیه، عرضه های خود را محدود کردند و نوردکاران با کمبود شمش در بازار مواجه شدند. کمبود تولیدات باعث شد حجم عظیمی از درخواست های خرید بی نتیجه باقی بماند و عرضه کنندگان شروع به بالابردین قیمت ها کنند. بالا رفتن قیمت و کمبود عرضه بازار را در یک رکود بی سابقه فرو برد. در همین شرایط دولت نرخ ثابت 4200 تومانی برای قیمت دلار تصویب نمود. بسیاری از تولیدکنندگان با این اقدام دولت مخالفت کرده و عرضه های خود را محدود تر از قبل کردند.

در هفته اول اردیبهشت ماه قیمت میلگرد تبریز در سایزهای 12 تا 32 با افزایش 2790 تومان اعلام شد. سایر تولیدکنندگان میلگرد نیز روند افزایشی قیمت را دنبال کردند.

اکنون پس چند هفته پر فراز و نشیب بازار فولادی کمی آرام گرفته است. تولیدکنندگان شمش با تصمیم دولت مبنی بر تک نرخی شدن دلار کنار آمده اند و نوردکاران نیز مقاطع تولیدی را با قیمت مناسب روانه بازار داخلی کرده اند. هرچند با تامین نیاز داخلی برخی از بازارهای صادراتی دستخوش تغییرات ناخوش آیند شده اند.

قیمت میلگرد ظفر بناب امروز با کاهش 10 تومانی نسبت به روز گذشته 2880 تومان اعلام شد. هرچند هنوز از قیمت میلگرد تبریز اطلاعات درستی در دست نیست. با اعلام تصمیمات در مورد برجام باید دید چه اتفاقی در بازارهای کالایی خواهد افتاد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0