0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

نگاه تقاضا در سقف نرخ رقابتی معاملات ورق کلاف گرم بورس کالا به کالای وارداتی

مهمترین سوالی که در الگوی رفتاری تقریبا مشابه و تکراری حداقل دو ماه گذشته در خصوص عرضه های ورق سیاه B و نرخ قابل پذیرش رقابتی آن به ذهن می رسد این است که : به نظر می رسد تقاضا در هر بار رقابت به نرخ پایه تقریبا بی توجه بوده و نرخ نهایی مورد نظر خود را با یک شاخص ثانویه تراز می کند، این شاخص ثانویه کدام است ؟

به گفته گزارشگر فولاد به جهت پیدا نمودن جوابی منطقی، صورت مسئله را به گزاره های زیر خُرد می کنیم :

۱) اول این که اساسا و در ابتدا باید ثابت شود که آیا این ادعای وجود نرخ شاخص ثانویه در بازار این محصول و نگاه بازیگران درگیر با بازار ورق سیاه به آن آیا اساساً صادق است یا خیر؟

۲) دوم این که اگر این شاخص ثانویه در بازار برای این محصول وجود دارد، منشا آن کجاست و چطور می تواند بر نرخ رقابتی بورس کالا اثر گذار بوده و آن را هدایت نماید ؟

۳) سوم این که چه عواملی بر تراز این شاخص ثانویه ای که بنا بر ظن نویسنده ۱) وجود دارد و ۲) مستقل از نرخ معاملاتی بورس کالاست و ۳) معمولا بالاتر از نرخ معاملاتی بورس کالا می ایستد؛ بر سقف میانگین نرخ رقابتی بورس کالا در خصوص این کالا تاثیر مستقیم دارند؟ چرا که در عمل به نظر می رسد این تراز ثانویه عامل موثری در جهت کمک به عملیاتی نمودن مهندسی عرضه تولید کننده انحصاری داخلی و رقابتی نگاه داشتن فضای معاملاتی بورس کالا باشد.

به طور مثال در عرضه های اواخر آبان و اوایل آذر ماه با وجود این که نرخ پایه در سه معامله اخیر بورس کالا هر بار  تقریبا ۱۰۰ تومان به ازای هر کیلو افزایش پیدا کرده؛ شاخص نرخ میانگین معاملاتی، هر بار تقریبا در یک بازه قیمتی مستقل از نرخ پایه در نوسان بوده که نشان از نگاه آن به یک نرخ ثانویه در بازار به عنوان یک تراز ثانویه دارد.

۱- بحث گزاره (۱)

چرا تقاضا بدون توجه به نرخ پایه؛ از همان ابتدای آذر ماه با وجود نرخ پایه عرضه حدودا ۳۹۳۰ تومانی بورس کالا؛ با خیری بلند نرخی بالاتر از ۴۴۶۰ تومان را به عنوان نرخ رقابتی هدف انتخاب کرد و نه پایین تر ؟ و چرا زمانی که نرخ پایه به تدریج افزایش پیدا کرد، تقاضا علی رغم کاهش فاصله از نرخ پایه حاضر به حفظ این فاصله معین و پیشنهاد بالاتر نشد و به طور مثال کانال ۵ هزار تومانی را نپذیرفته است ؟

چه خط قرمزی برای پیشنهاد قیمت های بالاتر رقابتی در بورس کالا وجود داشته است ؟ این چراها نشان دهنده این موضوع است که کالایی ثانویه و مشابه در بازار وجود داشته یا دارد که مستقل از محصول تولیدکننده انحصاری داخلی بوده و نرخ آن هدایت گر نرخ محصول نهایی بازار است نه نرخ های پایین تر تولید کننده داخلی..

قیمت ورق سیاه

شاید شما هم شنیده باشید که گفته می شود اصلی در علم اقتصاد وجود دارد مبنی بر این که :

«اگر تعدادی کالا در بازار داشته باشیم که واحد‌های مختلف آن با هزینه متفاوتی تولید شده باشد، به طوری که حجم تقاضای کل برای آن کالا بر میزان حجم عرضه کالای ارزان تر برتری داشته باشد؛ قیمت بازار کالا «فقط و فقط» به هزینه تولید «گران ‌ترین واحد» بستگی خواهد داشت که در واقع کسری تامین تقاضای جا مانده از منبع کالاهای ارزان تر؛ از منابعی به غیر از منبع ارزان جبران می شود و هزینه تولید واحدهای قبلی هیچ تاثیری روی قیمت بازار ندارد. تفاضل هزینه تولید واحد آخر و بقیه واحدهای کالا به عنوان «رانت» به جیب تولیدکننده ‌های با هزینه کم‌ تر می ‌رود.»

شاید به جرات بتوان گفت که این پاراگراف فوق عینا و به طور شهودی در خصوص عرضه انحصاری ورق سیاه HB بورس کالا صدق می نماید .

۲ – تحقیق گزاره (۲)

تحقیق و تفحص ها از بازار ورق کلاف گرم وارداتی قزاق یا روس و به طور مشخص ضخامت پر مصرف ۲ میلی متر آن یک روز قبل از اولین معاملات ورق کلاف گرم HB در بورس کالا یعنی در تاریخ ۹۷/۰۸/۰۶ حدود ۶۰۰۰ هزار تومان با احتساب VAT یا به عبارتی ۵۵۰۰ تومان در بندر انزلی و برای فروش به بازار داخلی پیشنهاد می شده است؛ در آن تاریخ قیمت ورق سیاه دریای سیاه حدود ۵۹۰ دلار به ازای هر تن cfr انزلی بوده که با در نظر گرفتن ۱۰ درصد تعرفه وارداتی ورق سیاه و دلار تجاری حدود ۸۵۰۰ تومانی سامانه سنا داریم :

۵۹۰ × ۸۵۰۰ ÷ ۱۰۰۰ =~ ۵۰۰۰

۵۰۰۰ + ۱۰٪ tariff ~= ۵۵۰۰

در واقع در فاصله زمانی بین هفتم تا چهاردهم آبان ماه که دو مورد معاملات ورق سیاه B انجام شد؛ نگاه تقاضای داخلی و تراز او در خصوص نرخ معاملاتی این کالا در بورس کالای داخلی به نرخ تمام شده کالای وارداتی و تلاش برای حفظ فاصله مشخصی از آن بوده است.

بعد از گذر از این بازه زمانی؛ اکثر مجلات خارجی از جمله متال بولتن؛ گزارش جدیدی در خصوص جزییات معاملات ورق کلاف گرم جدیدی برای ایران مخابره ننموده ‌اند (آخرین گزارش متال بولتن در این خصوص مربوط است به تاریخ ۲۹ آگوست) که احتمالا به دلیل اجرایی شدن تحریم های ایالت متحده باشد.

۳- عوامل موثر بر تعیین نرخ سقف رقابتی ورق سیاه B : با توجه به مباحث مطرح شده در پاراگراف نخست به نظر می رسد مهمترین عوامل اثر گذار بر تعیین حداکثر نرخ رقابتی بورس کالا در خصوص ورق سیاه HB در بورس کالا؛ کاهش دلار تجاری سنا یا ۱) افزایش ارزش ریال و ۲) رفع تحریم ها و یا پیدایش روزنه ای در جهت تسهیل و کاهش هزینه وارداتی این کالا؛ و یا ۳) افزایش عرضه های داخلی به هر نوع و از بین رفتن فضای رقابتی در بورس کالا همانند حوزه مقاطع طویل فولادی؛ قطعا به طور مستقیم یا غیر مستقیم بر انگیزه رقابتی شرکت کنندگان بورس کالا برای ثبت نرخ نهایی در خصوص این کالا اثر گذار خواهد بود .

سخن پایانی این که گرچه عمده تقاضای داخلی ورق سیاه B توسط تولیدکننده داخلی فراهم می شود اما از آن جایی که هنوز مهندسی عرضه برای عرضه کننده انحصاری این محصول در بازار داخلی کارآیی داشته و نظر به این که تقاضا هنوز گزینه خود را بر اساس قیمت های بالاتر بازار وارداتی یعنی ورق وارداتی HRC معادل سازی می کند؛ حالا این که این ورق از کجا و با چه وسیله ای ممکن وارد کشور شود؛ خواه قزاق و روس باشد خواه چین؛ که این موضوع دیگری است؛ به نظر می رسد علی رغم این که در حال حاضر عمده نیاز بازار داخلی از تامین کننده داخلی می شود.

اما چون هنوز تقاضای بازار داخلی به طور کامل از واردات کالای مشابه خارجی بی نیاز نشده؛ لذا شاهد هستیم که تا مادامی که ۱) تولید کننده داخلی انحصاری باشد؛ ۲) تقاضا بر عرضه تولیدکننده داخلی برتری داشته باشد به طوری که مهندسی عرضه کارساز بوده و ورق کلاف HB وارداتی در بازار داخلی پیشنهاد شده و هر چند حجم تقاضای آن در قیاس با تامین تولیدکننده داخلی اندک باشد؛ ۳) نرخ دلار تجاری یا نرخ حواله سامانه سنا همچنان بالای ۸ الی ۹ هزار تومان بماند یعنی ارزش ریال فراتر از این رقم نرود و یا تعرفه وارداتی کاهش پیدا نکند.

نمی توان انتظار کاهش قابل توجه نرخ ورق سیاه در بازار داخلی را داشت مگر این که تقاضای این کالا در بازار داخلی به قدری ضعیف شود که تولید کننده انحصاری این محصول قادر به ادامه مهندسی عرضه نباشد که آن هم با شرایط فعلی تحریم ها فعلا بعید به نظر می رسد.

البته این موضوع که آیا در کل این شرایط انحصاری حاکم بر عرضه کننده ورق HB که به نوعی رهایی بخش آن از اقیانوس قرمز بوده و متمایز کننده آن از حوزه هایی مثل ورق HC یا بازار مقاطع طویل فولادی هست؛ برای منافع ملی مثبت ارزیابی می شود یا خیر؛ بحث دیگری را بطور جداگانه طلب می نماید.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری