1/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

گزارش مختصری از وضعیت بازارهای ایران و آسیا

قیمت شمش فولادی CIS در روز شنبه بنا بر گزارش استیل‌ پرایس بی‌ اعتنا به بازار پرنوسان چین؛ کاهش قابل توجه ۶ دلاری را به ثبت رساند تا رقم ۴۱۵ دلار به ازای هر تن به عنوان شاخص متوسط نرخ صادراتی این کالا، فوب دریای سیاه ثبت شود. مطابق با آخرین گزارش متال بولتن، شاخص قیمت شمش فولادی صادراتی برخی از فولادسازان بزرگ ایران ۳۸۲ الی ۳۹۴ دلار به ازای هر تن فوب اعلام شده است. این در حالی است که بنا بر برخی شنیده ها؛ نرخ میلگرد آجدار صادراتی ایران به برخی از همسایگان این کشور در حال حاضر حول و حوش ۳۷۰ دلار به ازای هر تن گزارش شده است. پیش تر؛ اواخر هفته گذشته؛ در گزارشی از متال بولتن اعلام شده بود که برخی از فولادسازان خاورمیانه و برزیلی به دنبال بازاریابی و امکان سنجی به منظور فروش و راهیابی به بازارهای وارداتی چین هستند. گفته شده که برخی از تجار به دلیل برخی محدودیت ‌های ایجاد شده تولید فولاد در چین متاثر از برخی تلاش ها به منظور بهبود کیفیت هوا در این کشور؛ به دنبال فروش شمش قطر؛ ترکیه، مالزی و ایران به این کشور هستند.

بازتاب خبر تاسیس نخستین کارخانه بومی تولید الکترود در اردکان در نشریه پلاتس

پلاتس در روز یک شنبه به نقل از وب سایت خبری چیلان؛ طی گزارشی کوتاه، خبر تاسیس نخستین کارخانه بومی تولید الکترود با نام “نوین الکترود اردکان” با همکاری شرکت های داخلی از جمله فولاد مبارکه را منتشر نموده است . در این گزارش به نقل از آقای عظیمیان آمده است ” امیدوار هستیم که مرحله نخست آزمایشی تولید این کارخانه تا ماه مارس ۲۰۲۰ به بهره ‌برداری رسیده و به فاز بهره ‌برداری تجاری آن هم یک سال بعد آن است دست پیدا کنیم.”

سعید مختاری اردکانی عنوان کرد ” شرکت نوین الکترود اردکان کارخانه جدیدی است که با همکاری بین برخی شرکت های معدنی؛ تولیدکنندگان سنگ آهن؛ شرکت فولاد مبارکه اصفهان و فولاد خراسان؛ به منظور تولید سالانه ۳۰،۰۰۰ تن الکترود در سال اول؛ و توسعه آن به منظور افزایش تولید تا سقف ۴۵،۰۰۰ تن در فاز بعدی؛ تاسیس شده است.”

در ادامه این گزارش آمده است که زیر ساخت صنعت تولید فولاد ایران بیشتر بر مبنای کوره قوس الکتریکی است که الکترود جزو ملزومات اصلی آن محسوب می گردد. گفته شده که قسمت اعظم الکترود وارداتی ایران از هند و چین تامین می گردد.

تحلیل بازار آهن

علاقه خریداران آسیایی به تختال ارزان قیمت ایرانی

بنا بر اظهار نظر منابع بازار؛ تختال ارزان قیمت ایرانی، همچنان به عنوان یک گزینه مناسب برای خریداران آسیایی از جمله چین به حساب می‌آید. تختال ایرانی در محدوده نرخ ۴۱۵ الی ۴۲۰ دلار به ازای هر تن با شرایط تحویل در جنوب شرق آسیا (cfr) در دسترس بود. در همین حال بنا بر اعلام منابع؛ به سبب محدودیت‌ های ایجاد شده در چین در خصوص تولید فولاد به روش کوره قوس الکتریکی؛ این کشور از برزیل و ایران تختال فولادی وارد می کند.

بیش از ۱۰۰،۰۰۰ تن تختال؛ با شرایط تحویل جولای؛ از کارخانجات بزرگی مثل فولاد هرمزگان که زیر مجموعه فولاد مبارکه است و همچنین فولاد خوزستان؛ اواخر ماه ژوئن از ایران؛ پیش خرید شده است. روش پرداخت این معامله به صورت خلاقانه و شامل تهاتر تختال با الکترود وارداتی از چین گزارش شده است. یکی از تجار عنوان نمود : ” علاوه بر تهاتر الکترود با تختال فولادی؛ پرداخت مستقیم هم انجام می شود.”

تبادلات مالی خلاق به دلیل اعمال تحریم های تجاری بین ‌المللی از سوی آمریکا ضرورت پیدا کرده است. این تحریم شامل محدویت هایی در رابطه با معاملات بانکی بین مرزی در خاورمیانه، همانند پرداخت ‌های تجاری، می ‌گردد. تاجری عنوان نمود : ” این هفته یک محموله سنگین ۳۰،۰۰۰ تنی تختال فولادی با نرخ ۳۷۵ دلار به ازای هر تن فوب به آسیا فروخته شد.” پیشنهادات اخیر تختال از ایران؛ حدود ۳۷۵ الی ۳۸۰ دلار به ازای هر تن فوب گزارش شده؛ همچین بنا بر گزارشی دیگر، عنوان شده که محموله ‌ای با شرایط تحویل اواخر سپتامبر، با نرخ ۳۹۰ دلار به ازای هر تن فوب به فروش رفته است.

ارزیابی نرخ هفتگی فست ‌مارکت در خصوص نرخ تختال صادراتی ایران، در تاریخ ۱۷ جولای ۳۷۵ الی ۳۹۰ دلار به ازای هر تن فوب بود که نسبت به دامنه قیمتی هفته گذشته با نرخ ۳۷۵ الی ۳۸۷ دلار به ازای هر تن فوب، افزایش نامحسوس داشته است.

1/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0