0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

قسمت هایی از گزارش اخیر متال بولتن از وضعیت صادراتی فولاد ایران بعد از اعمال تحریم ها :

به دلیل تجدید تحریم های اقتصادی ایالات متحده در مقابل ایران از اوایل ماه آگوست؛ پیش بینی می شود این مسئله تاثیرات مخربی را در خصوص حوزه صادراتی آهن آلات این ‌کشور خاورمیانه ای بر جای بگذارد؛ چرا که تجارت آهن آلات یکی از بخش هایی است که به طور مستقیم تحت تاثیر این محدودیت ها قرار می گیرد. به گفته گزارشگر فولاد با وجود این محدودیت ها جریان تجارت آهن آلات از این کشور علی رغم کاهش محسوس حجم صادراتی و نیاز به تلاش بیشتر؛ همچنان ادامه دارد. در خلال هفتاد و نهمین نشست بین المللی صادرکنندگان میلگرد و انجمن تولیدکنندگان یا ایرپاس ( Irepas )؛ متال بولتن با نمایندگان صنایع مختلف فولادی درباره چگونگی تغییر قوانین بازی《صادرات فولاد ایران》و در مورد چشم انداز جدید این بازار رایزنی نمود.

تقریبا پیام اکثر شرکت کنندگان بازار این جمله بود که “تحریم های ثانویه مهم تر از تحریم های اولیه هستند.” یک تاجر اروپایی اذعان نمود : ” تحریم های اولیه تنها شرکت ها و افراد آمریکایی را که با ایران تجارت می نمایند، هدف قرار داده‌ است؛ حال آن که هدف تحریم های ثانویه مجازات شرکت ها و افراد غیر آمریکایی است که با ایران در حال تجارت هستند؛ این مجازات شامل محدود نمودن دستیابی آن ها به شبکه مالی و اقتصادی آمریکا می باشد.

منع کشورها از خرید آهن آلات ایران ؟

یکی دیگر از تجار عنوان نمود : “از لحاظ فنی شرکت های اروپایی از خرید آهن آلات ایران منع نشده اند، اما تعداد کمی از بانک ها حاضر به پذیرش این قرارداد با وجود این تحریم ها خواهند بود. تاجر دیگری اضافه نمود : ” این جا مشکل فقط محدود به استفاده از دلار آمریکا نمی شود؛ دلار آمریکا حتی قبل از این تحریم های جدید هم در معاملات با ایران استفاده نمی شده است؛ مسئله مهم خود پروسه پرداخت است. ” اگر سازمان های نظارتی متوجه شوند که شما با ایران معامله ای داشته اید؛ شرکت شما در لیست سیاه قرار می گیرد و شما از انجام کسب و کار با ایالات متحده منع خواهید شد.”

در طول جلسه ایرپاس، چندین شرکت تجاری در ایالات متحده و چندین شرکت دیگر در کانادا و اروپا تأیید کرده اند که آن ها در خصوص مواد اولیه تولیدی ایران معاملاتی را پیش از این انجام داده اند؛ اما در ماه آگوست معامله ای در این خصوص با ایران نداشته اند.

طبق گفته منابع بازار، جنوب اروپا یکی از مناطقی است که همچنان به خرید آهن آلات از ایران ادامه داده است، اما بیشترین حجم آهن آلات ایران که در بازار باقی می ماند، برای اهداف آسیای جنوب شرقی و به ویژه تایلند، اندونزی و فیلیپین خواهد بود.

صادرات آهن آلات

بررسی صادرات ایران در 5 ماه نخست سال

طبق گزارش اخیر انجمن تولید کنندگان فولاد ایران، در خلال پنج ماهه ابتدایی سال جاری ایرانی ها (۲۳ جولای تا ۲۲ آگوست سال ۲۰۱۸)، حجم صادرات آهن آلات ایران نسبت به دوره مشابه در سال گذشته به میزان ۴۷ درصد کاهش و به رقم ۵۳۸۰۰۰ تن تقلیل پیدا کرده است، این رقم در مدت مشابه سال گذشته، کمی بیش از ۱ میلیون تن گزارش شده بود.

از مجموع این ارقام صادراتی، ۳۸۷،۰۰۰ تن آن متعلق به تختال بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۳ درصد کاهش را نشان می دهد، در همین حال اما صادرات بیلت با رقم ۱۵۱،۰۰۰ تن؛ کاهش ۷۰ درصدی را نشان می دهد. این کاهش شدید عمدتا به دلیل کاهش حمل محصولات تولیدی ایران به کشورهایی نظیر شورای همکاری خلیج فارس (GCC) و شرکت های امارات متحده عربی بوده است.

یک تولید کننده واقع در GCC به متال بولتن گفت : “در حال حاضر، مشتریان امارات متحده عربی به دقت محصولاتی که در بنادر آن ها پهلو می گیرند را زیر نظر دارند. پیش از این، چنانچه اگر کشتی ای از ایران می آمد، می بایست ردیاب GPS خود را خاموش نموده و پس از این که این محصول به بندر امارات متحده می رسید، آن را به عنوان محصول تولیدی GCC معرفی می نمود؛ در حال حاضر اما چنانچه اگر کشتی ای GPS خود را خاموش نموده باشد، به طور خودکار به عنوان کشتی که از ایران آمده است، تلقی شده و از تخلیه بار آن جلوگیری می گردد. ” به هر حال اما در بازارهای دیگر به نظر می رسد که تاکتیک قطع ردیاب GPS برای آن ها کارآمدتر باشد.

کدام کشورها به ادامه فعالیت صادراتی با ایران تمایل دارند

در خلال نشست ایرپاس، تاجری که محصولات ایران را در آسیا می فروشد، عنوان نمود : “منشا مواد اولیه ایرانی که در آسیا جابجا می شوند به عنوان محصولات متعلق به کشورهای شورای همکاری خلیج فارس ( GCC) یا عمان معرفی می شوند؛ اما به هر حال ریسک خریداران محصولات ایرانی برای آن ها همچنان وجود دارد. علاوه بر این ریسک؛ کاهش تعداد کشتی هایی که حاضر به پهلوگیری در بنادر ایران باشند هم به هزینه های حمل و نقل افزوده است.

یک تاجر بین المللی به متال بولتن گفت : ” علی رغم این که شرکت های بزرگ حمل و نقل بین المللی از تجارت با ایران فاصله می ‌گیرند؛ هنوز اما برخی کشتی ها از ترکیه، یونان و آسیا وجود دارند که با ایران همکاری می کنند.

یک شرکت حمل و نقل کانادایی عنوان نمود : به طور طبیعی، به واسطه محدودیت های به وجود آمده از تحریم ها، هزینه های حمل و نقل از ایران افزایش پیدا کرده که تقریبا می توان گفت به دو برابر میزان قبل از اعمال تحریم ها ارتقاء یافته است. این منبع افزود که هزینه حمل و نقل از بنادر جنوبی ایران به جنوب شرقی آسیا طی ماه گذشته به 26 تا 30 دلار در هر تن از 16 تا 20 دلار در هر تن افزایش یافته است.

برای جذب سفارش در این شرایط بازار، تولید کنندگان آهن آلات ایران باید هزینه های حمل و نقل افزایش یافته را برای خریداران محصولات خود جبران نمایند. از طرفی با توجه به افزایش رقابت در بازارهای جهانی، این موضوع تلاش قابل توجهی را نیاز خواهد داشت.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری