0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بازگشت تحریم ها ی آمریکا و مشکلات احتمالی در بازار آهن آلات

بازار آهن آلات ایران بعد از بازگشت تحریم های آمریکا با تغییراتی در زمینه قیمت روبرو شد. فولاد یکی از صادرات غیرنفتی کشورمان است که با تحریم های آمریکا، تغییراتی را شاهد خواهد بود. اختلال در نقل و انتقال بانکی، مشکلات در حمل و نقل محصول و دردسرهای بیمه ای مواردی هستند که بر بازار کالایی کشور تاثیر خواهند گذاشت. این حوزه در چندسال اخیر صادرات خوبی را به کشورهایی نظیر عراق، امارات متحده عربی و افغانستان داشته است. از اینرو صادرات آهن آلات یکی از درآمدهای غیرنفتی حائز اهمیت کشور محسوب می شود.
بازار آهن آلات اهمیت زیادی در درآمد کشور دارد. چندی پیش اسرافیل احمدیه (رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان) از افزایش 45 درصدی ارزش صادرات آهن آلات خبر داد. وی اعلام کرد که ارزش صادرات این حوزه در سال 96 به یک میلیارد و 749 میلیون دلار رسید.
همچنین با توجه به صادرات خوب کشور در این حوزه، زیرساخت هایی نیز برای افزایش تولید در نظر گرفته شده است. در چنین شرایطی اگر مشکلی در حوزه صادرات آهن آلات به وجود آید ممکن است با مازاد تولید نسبت به مصرف داخلی کشور نیز مواجه شویم.

افزایش صادرات فولاد خوزستان

بازار ایران بازیگران بزرگی دارد که یکی از آنها فولاد خوزستان است. چندی پیش بهمن تجلی زاده (معاون فروش و بازاریابی فولاد خوزستان) اعلام کرد که بزرگترین حجم صادرات این شرکت رقم خورد. وی دلیل این موفقیت را استفاده از شیوه های خاص برای نخستین بار در پیش بینی بازار عنوان کرد.
شرکت فولاد خوزستان به لطف استفاده از شیوه های نوین در پیش بینی بازار و بهره گیری از کیفیت و شهرت جهانی مطلوب، توانست به رشد خوبی در صادرات برسد. این شرکت در سه سال گذشته بزرگترین صادر کننده ایران در زمینه فولاد بوده است.
پیش بینی بازارهای جهانی
اکنون که بازار ارز کشور نوساناتی غیرقابل پیش بینی را شاهد است، آیا فولاد خوزستان می تواند به روند رو به رشد خود ادامه داد. نوسان بازار ارز و مشکلات حاصل از برگشت تحریم های آمریکا، بر صادرات آهن آلات و بازار این محصولات از جمله بازار آهن آلات کشور اثر خواهد گذاشت.
تجلی زاده یکی از عوامل موفقیت فولاد خوزستان در صادرات را پیش بینی درست بازارهای جهانی عنوان کرد، اما اگر شرایط ناپایداری بر بازار حاکم شود، چه خواهد شد؟ در این صورت ممکن است این شرکت با کاهش صادرات فولاد روبرو شود. بنابراین حجم مازاد بر صادرات را باید روانه بازار داخلی کند.

ایجاد زیرساخت لازم برای تولید دو میلیون تن فولاد

رشد بازار به ویژه رشد صادرات این محصول، باعث افزایش توجه به آهن آلات شده است. در همین راستا چند روز پیش، فاز گندله سازی فولاد خراسان با حضور رئیس جمهور افتتاح گردید.
سیدحسین احمدی سلیمانی (مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان) اعلام کرد که باافتتاح این فاز، زیرساخت های لازم به منظور تولید دو میلیون تن فولاد خام فراهم شده است. به این ترتیب این مجتمع اولین واحد تولید فولاد فعال در شرق کشور است.
بنابراین تولید فولاد کشور افزایش پیدا می کند. در نتیجه اگر صادرات این محصول در اثر مشکلات تحریم آمریکا کاهش یابد، بازار آهن آلات با مشکلات جدی روبرو می شود.
سومین کنفرانس بین المللی استیل پرایس،10 اردیبهشت ماه در تهران برگزار شد. در این کنفرانس فعالان حوزه سنگ آهن گندله و فولاد دیدگاه های خود را در مورد چشم انداز این صنایع مطرح کردند و به بررسی پتانسل بالای ایران در این حوزه پرداختند.

آهن آلات

مقابله با تحریم ها راه درخشیدن در عرصه صادرات

به طور کلی بازار آهن آلات می تواند در عرضه صادرات درخشانتر از گذشته ظاهر شود. اما همانطور که گفته شد، پس از اعمال مجدد تحریم ها این حوزه با مشکلاتی نظیر اختلال در نقل و انتقال بانکی، حمل و نقل محصول و دردسرهای بیمه¬ای مواجه می شود که می تواند کاهش صادرات آهن آلات را در پی داشته باشد.
البته مسئولان کشور به دنبال راهکارهایی هستند، در همین رابطهظریف به اروپا سفر کرده تا ضمن شفاف سازی موضع ایران در برابر برجام و خروج آمریکا از این توافق، رایزنی هایی در جهت جلوگیری از بروز مشکل برای ایران داشته باشد.
بنابراین امکان برقراری ثبات قیمت و حفظ روند رو به رشد صادرات در این حوزه قوی است. بازار آهن آلات بعد از خروج آمریکا از برجام و افزایش نرخ ارز با نوساناتی روبروست، اما انتظار می رود که این بازار همچنان رونق خود را حفظ کند.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0