0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

چشم انداز بهای سنگ آهن در دوره پیش رو

در روزهای اخیر بازار سنگ آهن با مشکلاتی از جمله میزان عرضه بالا، افزایش میزان تقاضا، ظرفیت بالا و نرخ پایین و تغییرات اندک روبرو شده است. قیمت سنگ اهن در بازار داخلی کشور چین از ماه گذشته تا ماه جاری تغییراتی در حدود ۴۵۰ تا ۴۸۰ یوان به ازای هر تن داشته است. در مطلب حاضر به بررسی عوامل اثرگذار بر قیمت سنگ اهن در ماه های آینده خواهیم پرداخت.

با در نظر گرفتن ظرفیت بالای فعلی سنگ اهن در بنادر کشور چین، فعالان بازار امید چندانی نداشته و با توجه به این که فصل جاری میزان تقاضای سنگ اهن بسیار بالا می باشد، برخی فعالان بازار انتظار دارند که ظرفیت سنگ آهن بنادر مهم چین به ۱۷۰ تا ۱۸۰ میلیون تن برسد. این نظر فعالان بازار سبب خواهد شد که در ماه های آتی شاهد تغییرات قیمت سنگ اهن باشیم.

از طرف دیگر ، فعالان بازار انتظار دارند که عرضه سنگ اهن در سال ۲۰۱۸ افزایش یافته و یا تثبیت گردد. برآوردها از میزان افزایش عرضه این محصول به میزان ۱/۳ میلیارد تن می باشد. از این میزان ۲۴۵ میلیون تن در بازار داخلی تولید شده و حدودا ۱/۰۸ تا ۱/۰۹ میلیارد تن محصول بازار وارداتی خواهد بود. به همین دلیل پیش بینی می شود قیمت سنگ آهن در ماه های آتی ثابت باشد.

کاهش شدید میزان موجودی سنگ آهن بازار جهانی

از طرف دیگر، میزان ظرفیت فعلی انبارهای تولیدکنندگان اهن الات برای تولید تا یک ماه آینده کافی نمی باشد و به گفته منابع خبری، آغاز مجدد تولید آهن آلات در منطقه ژوژو بعد از نشست شانگهای تاثیر زیادی بر میزان مصرف سنگ اهن نخواهد داشت.

به گفته منابع خبری پکن با وضع قوانین جدید زیست محیطی در تلاش برای ایجاد هوای پاک تر و همچنین حمایت از قیمت آهن آلات دارد. به همین دلیل، با کاهش ظرفیت تولید فولاد در کوره های بلند، به نظر می رسد روند صعودی مصرف سنگ اهن چندان عاقلانه نباشد. در نتیجه می توان گفت که قیمت سنگ اهن در روزهای آتی در محدوده حاضر تغییرات خواهد داشت و حتی ممکن است با قدری کاهش روبرو شود.

قیمت سنگ آهن

ثبات قیمت اسلب بازار صادراتی برزیل به دنبال پایان اعتصابات رانندگان

قیمت اسلب بازار صادراتی برزیل از تاریخ  ماه ژوئن ثابت باقی مانده است و پیشنهادات کمی برای خرید این محصول در بازار عنوان شده است که علت این امر اعتصابات کامیون داران در کشور برزیل بوده است. ارزیابی متال بولتن از قیمت اسلب بازار صادراتی برزیل به میزان ۵۹۰-۵۸۰ دلار به ازای هر تن بوده است که نسبت به قیمت اعلام شده قبلی ثابت باقی مانده است.

تعداد پیشنهادات کمی در بازار شمال آمریکا شنیده شد که نرخ این محصول به میزان ۶۰۰ دلار به ازای هر تن گزارش شد ولی هیچ معامله ای در بازار این کشور ثبت نگردید. بسیاری از تولیدکنندگان این محصول قیمت های پیشنهادی خود را ارائه نداده و در انتظار آرام شدن بیشتر شرایط بازار فولاد کشور می باشند.

اعتصابات در کشور برزیل در تاریخ ۱۸ ماه می آغاز گردید و زیان های زیادی را به بازار فولاد این کشور وارد ساخت. به نظر می رسد زمان بیشتری برای به ثبات رسیدن بازار فولاد پس از بهبود شرایط حمل و نقل نیاز می باشد.

قیمت اسلب

کاهش قیمت مقاطع طویل فولادی CIS به دنبال افزایش رقابت ها

قیمت میلگرد و قیمت سیم مفتولی صادراتی CIS در ماه جاری روند نزولی را در پیش گرفته است و علت این امر افزایش رقابت این منطقه با کشور ترکیه می باشد. کشور ترکیه طی روزهای اخیر نرخ محصولات فولادی خود را کاهش شدیدی داده است. ارزیابی متال بولتن از قیمت روز میلگرد در بازار صادراتی CIS به میزان ۵۵۰-۵۴۵ دلار به ازای هر تن بوده که نسبت به قیمت ۵۵۵-۵۴۵ دلار به ازای هر تن قبلی اندکی کاهش یافته است.

یکی از کارخانجات مطرح کشور ترکیه نرخ میلگرد تولیدی خود را به میزان ۵۵۰ دلار به ازای هر تن اعلام کرده است. قیمت های رسمی میلگرد برای کشور اوکراین نیز در محدوده ۵۷۰ دلار به ازای هر تن گزارش شده است و یکی از محموله ها به آفریقا فروخته شده است. همچنین قیمت میلگرد پیشنهادی کشور ترکیه به میزان ۵۴۵-۵۴۰ دلار به ازای هر تن اعلام شده است.

در حالی که میلگرد ترکیه نسبت به میلگرد CIS از کیفیت بالاتری برخوردار می باشد بنابراین خریداران ترجیح می دهند میلگرد مورد نیاز خود را با کیفیت بالاتر و نرخ پایین تر از کشور ترکیه خریداری نمایند. به همین دلیل و در رقابت با ترکیه تولیدکنندگان میلگرد در CIS نرخ های پیشنهادی خود را در بازار صادراتی کاهش داده اند.

قیمت سیم مفتولی

بازار محصولات مفتولی CIS

به گفته برخی فعالان بازار فولاد قیمت کارآمد برای میلگرد CIS به میزان ۵۴۵-۵۴۰ دلار به ازای هر تن می باشد. همچنین ارزیابی متال بولتن از قیمت سیم مفتولی صادراتی CIS به میزان ۵۷۵-۵۶۰ دلار به ازای هر تن بوده که نسبت به قیمت ۵۸۰-۵۷۰ دلار به ازای هر تن قبلی کاهش یافته است. همچنین یکی از کارخانجات مطرح روسیه قیمت سیم آرماتور تولیدی خود را به میزان ۵۷۰ دلار به ازای هر تن اعلام کرده است.

قیمت پیشنهادی اوکراین نیز به میزان ۵۷۵ دلار به ازای هر تن اعلام شده است. این در حالی است که قیمت سیم مفتولی پیشنهادی کشور ترکیه به میزان ۶۱۰-۵۹۰ دلار به ازای هر تن اعلام شده است. به نظر می رسد میزان فعالیت بازار ترکیه پس از ماه مبارک رمضان پایان یافته و قیمت ها مجددا افزایش یابد. خریداران در آفریقا و خاورمیانه آماده خرید سیم مفتولی با نرخ ۵۶۵-۵۶۰ دلار به ازای هر تن می باشند.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری