0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تداوم افزایش بی رویه قیمت محصولات فولادی و بررسی دلایل این امر

افزایش قیمت محصولات فولادی برای مثال قیمت پروفیل قوطی در روزهای جاری و به دنبال تحولات ایجاد شده در بازار سبب ایجاد یک روند افزایشی جدید در بازار شده است.

برخی نیز افزایش قیمت در شرایط بحرانی بازار را بازخوردی از پیش بینی ها در جهت روند صعودی قیمت ها در روزهای پایانی ماه مبارک رمضان می دانند.

هرچند همچنان بسیاری از معاملات صورت گرفته در بازار در برابر رشد قیمت ها مقاومت می کند. آن چه واضح است این است که در حال حاضر بازار فولاد در شرایط مساعدی به سر نمی برد و هر لحظه ممکن است فاز بازار و روند تعیین قیمت پروفیل و سایر محصولات تغییر کرده و از رشد قیمت ها جلوگیری شود.

میزان تقاضا در این بازار به حداقل میزان خود رسیده و اکثر فعالان بازار نیز معتقدند که خرید در شرایط حساس کنونی به زیان خریدار می باشد. با این حال با توجه به روزهای میانی ماه مبارک رمضان و نزدیک شدن به تعطیلات پیش رو امکان افزایش میزان تقاضا نیز به شدت کاهش خواهد یافت.

به نظر می رسد در روزهای پایانی ماه مبارک رمضان شاهد رشد بیشتر قیمت پروفیل نیکان و سایر کارخانجات باشیم. دوگانگی های زیادی در حال حاضر در بازار مشاهده می شود و در کنار آن مشکلات ایجاد شده نیز به این روند دامن می زند. یکی از اخبار خوب منتشر شده در روزهای جاری تمهیدات صورت گرفته در خصوص بازار صادراتی فولاد ایران توسط جناب شریعتمداری بوده که در ادامه به بررسی بیشتر آن خواهیم پرداخت.

واکاوی ضرورت ” ممنوعیت مشروط صادرات فولاد”

در روزهای گذشته راجع به نامه وزیر صمت به گمرک و تاثیر آن بر بازار صادراتی فولاد و قیمت محصولات فولادی همچون قیمت پروفیل قوطی میلگرد و سایر مقاطع به طور مفصل تحلیل هایی صورت گرفت.

در خصوص این که چرا دولت دست واسطه یا دلال را در خصوص صادرات فولاد کوتاه نموده است و چطور این رانت ممکن است برای واسطه جذاب باشد؛ تحلیل هایی توسط کارشناسان این حوزه از جمله گزارشگر فولاد منتشر گردیده و به نکته حائز اهمیتی اشاره شد که ضرورت ایجاب می نماید که این موضوع واکاوی گردد :

قیمت پروفیل اصفهان

فرض بر این که شخصی با نیت واسطه گری؛ شمش قوس را از بورس کالا با نرخ 2420 تومان به ازای هر کیلو و در یک رقابت تنگاتنگ خریداری نموده و با پرداخت مالیات ارزش افزوده 9 درصدی آن به رقم 2640 تومان برسد؛ شاید از نگاه بازار داخلی این رقم به هیچ عنوان توجیه اقتصادی نداشته باشد؛ اما از نقطه نظر رانت موجود در دلار 4200 تومانی در مقایسه با دلار بازار سیاه 6 هزار تومانی، یک نکته قابل تامل وجود دارد؛

بررسی واضح تر ابعاد این تصمیم

در صورت عدم موانع قانونی و ابزارهای بازدارنده به جهت جلوگیری از بهره ‌برداری از این رانت موجود بین دلار مصوب و دلار با نرخ بازار سیاه؛ از لحاظ تئوری واسطه می تواند شمش خریداری شده  2640 تومان به ازای هر کیلو را با خرج مثلا کیلویی 100 تومان فوب نموده و حتی با فروش نرخ زیر بازار بین‌ المللی؛ مثلا 490 دلار به ازای هر تن؛ این کالا را صادر نموده و با توجه به فرمول زیر به سود کیلویی 200 تومان؛ بدون کوچک ترین زحمتی برسد :

490 × 6000 ÷ 1000 ~= 2940

2940 – 2740 ~= 200

لذا در مورد این موضوع و برای جلوگیری از سوء استفاده رانت حاصل از اختلاف نرخ دلار؛ بنا بر آن چه که از اعداد و ارقام و شرایط بازار بر می آید؛ ظاهرا حق با تولیدکننده و دولت بوده و اجرایی شدن این مصوبه ضروری به نظر می رسد؛

البته همه این موارد منوط به بررسی همه جانبه موضوع است؛ و این فقط بررسی احتمال تئوری موضوع است؛ این که چطور واسطه بتواند کالایی را صادر نماید و از چشم سامانه نیما و سایر سامانه های نظارتی دیگر مصون بماند؛ موضوع کارشناسانه دیگری را طلب می نماید که جای خود باید بررسی شود.

در این میان؛ بحث مکانیزم های به کار گرفته شده و شیطنت شبه دولتی ها در بورس کالا و باز هم ضعف قوانین بورس؛ برای فروش محصولاتشان در بورس کالا و بالاتر از قیمت پروفیل قوطی و سایر محصولات فولادی به صورت پایه در بازار داخلی؛ به جهت کاهش قابل توجه قدرت خرید مصرف‌کننده داخلی و محفوظ بودن حق برخورداری از سهم یارانه مواد اولیه و انرژی ارزان قیمت ریالی برای مصرف کننده ایرانی؛ موضوع دیگری است که در جای خود می بایست رسیدگی شود.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0