0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تحریم نفتی و آینده بازار سکه و ارز:

دور جدید تحریم های نفتی آمریکا در ماه نوامبر (آبان ماه) آغاز خواهد شد. حال باید دید این تحریم ها چه تاثیری بر بازار فولاد و قیمت محصولات فولادی خصوصا قیمت میلگرد خواهد داشت؟؟ هدف از اجرای دور تازه تحریم ها افزایش فشار و رساندن فروش نفت ایران به صفر است. بانک های ایران به علت پرداخت سود بیست درصدی ( از سال ۹۲ تا 96 که نرخ دلار شیب ملایمی داشت) با حجم سنگین بدهی به بانک مرکزی، حجم زیاد معوقات پرداخت نشده و زیان انباشته  (بالغ بر ۱۷ هزار میلیارد تومان ) روبرو هستند و به دنبال راهی برای تسویه بدهی خود  هستند‌. نوسان گیری دلار یکی از روش های محبوب کسب درآمد هم برای مردم عادی و هم برای برخی شرکت هاست‌. سابقه نشان می دهد قبل شروع هر دور از تحریم ها و یا فشارهای سیاسی نوسانات سکه و ارز به اوج خود می رسد. به علاوه عقل و منطق و آمار چند سال گذشته حکم می کند که  این حجم سنگین  از سفته بازی نمی تواند کار مردم عادی و دلارهای خانگی باشد.

سابقه نشان می دهد که در این طور مواقع دولتی ها عزم جدی برای کنترل این دو بازار ندارند. به عبارت ساده تر بسیاری از چاله های اقتصادی دولت (اعم از پرداخت یارانه، مشکل کسری بودجه ، بدهی به صندوق های بازنشستگی و…) و بانک ها (اعم از زیان انباشته، مشکل پرداخت سود ۲۰ درصدی، معوقات غیر قابل بازگشت و…) از این طریق پر می شود.

فقط به یک مورد آن توجه کنید که بودجه سال ۹۷ بر اساس نفت ۷۰ دلاری با تسویه دلار ۳۸۰۰ تومانی نوشته شده است. با استناد به قول دکتر نوبخت تنها ۱۷میلیارد از این رقم با تسویه ۴۲۰۰ تومانی به ارزاق عمومی اختصاص خواهد یافت و مابقی به نرخ آزاد  از طریق سامانه نیما و سنا به فروش می رسد.

قیمت میلگرد

دولت هم از افزایش نرخ ارز و هم از افزایش نرخ نفت درآمد خواهد داشت

به احتمال زیاد پس از یک نوسان‌گیری سنگین و کسب درآمد مناسب چند روز قبل از شروع دور جدید تحریم نفتی در یک اقدام هماهنگ Fatf به تصویب مجلس خواهد رسید‌. دفعتا دلار و سکه کله خواهد شد و همزمان گزارش های محبوب صدا و سیما از بی اثر بودن تحریم نفتی خبر می دهد. موج سنگین نقدینگی که از بازار سکه و ارز و خودرو و‌‌‌‌ … مایوس شده به دنبال راه فرار جدیدی می گردد.

این بار دلالان و سفته بازان به بازار مسکن (که تا کنون تقریبا از تورم عقب بوده است) هجوم می آورند اتفاقی مشابه سال ۹۱ رقم می خورد و مسکن افزایش ۱۰۰ تا ۳۰۰ درصدی را تجربه می کند. در این وضع بانک ها که از نکول بدهی زمینگیر شده اند مشغول فروش املاک و مستقلات توقیف شده با چند برابر رقم کارشناسی می شوند

نتایج این طرح:

1- بخش زیادی از بدهی بانک ها تا پایان سال مستهلک خواهد شد و بانک ها مجددا به مرحله سود دهی خواهند رسید.

۲- دولت از محل تفاوت نرخ ارز درآمد خوبی دارد و خوشحال است‌.

۳- با افزایش قیمت مسکن غول عظیم نقدینگی مجددا به بخش مسکن باز می گردد.

و پس از چند ماه به علت کاهش قدرت خرید مردم به یک سوم عملا بازار مسکن و غول نقدینگی مهار می شود.

۴ -صندوق ذخیره ارزی پر می شود و دولت دوازدهم با همین فرمان ( تا انتخابات جدید در آمریکا و احتمالا روی کار آمدن حزب رقیب و گشوده شدن فضای جدید ) خواهد رفت.

‍ خبر درست! یا دامی برای سهامداران حقیقی؟!

خبر احتمال آزاد سازی سقف رقابت قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت میلگرد و تیرآهن در بورس کالا که در حال حاضر در حال دست به دست شدن در شبکه های اجتماعی است موجب صف خرید شدن سهم های مربوط شده است. هر چند احتمال وقوع این اتفاق وجود دارد  ولیکن طبق  شواهد و بررسی های بعمل آمده، تصمیم گیری در این مورد می بایست در سطح بالاتر از وزیر انجام شود و این تصمیم هنوز اتخاذ نشده است و این خبر بیشتر یک گمانه زنی بر اساس شواهد و شنیده ها می باشد و احتمال دارد با توجه به قرار داشتن اکثریت سهام های این حوزه در سطوح  حساس مقاومتی خود و نیاز به زدن حجم های بالا در این سطح جهت عبور از سطوح پیش رو به نوعی سوء استفاده رسانه ای از خبری که هنوز قطعی نشده در حال انجام باشد.

سهامداران خُرد مراقب دام های حقوقی ها باشند‌!

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری