3/5
2رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

گزارش آخرین تحولات بازار فولاد مرتبط با ایران

از نیمه ماه مبارک رمضان عبور کردیم و همان طوری که دیده می شود؛ بازار داخلی در حداقل فعالیت ممکن به سر برده و تقریبا خاموش است. ؛ اخبار بازار فولاد چه داخلی و چه خارجی مرتبط با ایران به حداقل ممکن تقلیل پیدا کرده، به طوری که این روزها کمتر از تحولات این حوزه خبر می شنویم. اکثر خبرگزاری های برون مرزی، هنوز هم که هنوز است، پس از گذشت دو هفته از اعلام تحریم های صنایع فلزی ایران توسط آمریکا؛ همچنان و بیشتر حول و حوش خبر تحریم صنایع فلزی ایران مانور اطلاعاتی می دهند؛ به طوری که این موضوع خبرهای دیگر مرتبط با این حوزه را فعلا در حاشیه قرار داده است.

مهم ترین خبر برون مرزی که اخیرا شنیده شد و برای بازار ایران تاثیر گذار بود، موضوع نصف شدن تعرفه وارداتی فولاد ترکیه به آمریکا و متعاقب آن خارج شدن ترکیه از بازارهای هدف ایران و تامین کنندگان منطقه CIS و گرایش به سمت بازار آمریکا بود که باعث شد تا با کمک روند افزایشی که در حوزه سنگ آهن به وجود آمده است؛ بازارهای هدف صادراتی ایران و رقبای آن کمی بهبود پیدا کند، به طوری که آخرین نرخ صادراتی شمش CIS حدود ۴۳۳ دلار به ازای هر تن فوب گزارش شده که افزایش ۱۸ دلاری نسبت به نرخ کف آن در چند روز گذشته را نشان می دهد. البته افزایش قیمت شمش صادراتی ایران متاسفانه تحت فشار تحریم ها و سوء استفاده خریداران از شرایط به وجود آمده، کمتر از این مقدار تحت تاثیر قرار گرفته، به طوری که افزایش قیمت تنها در حد ۵ دلار حداکثر تا سقف ۳۹۰ دلار به ازای هر تن فوب گزارش شده است.

تحلیل بازار آهن

از جمله مهم ترین متغیرهای تاثیر گذار برای چشم انداز بازار داخلی ایران بر اساس دستورالعمل ها دو مولفه نرخ دلار نیمایی و نرخ های صادراتی CIS بوده است که این روزها هر دوی این مولفه ها افزایش را نشان می دهد، به طوری که با در نظر گرفتن دلار نیمایی تقریبا  ۱۱ هزار تومانی و شمش ۴۳۳ دلاری CIS به نرخ حدود ۴۷۶۰ تومان به ازای هر کیلو معادل خواهیم رسید که با محاسبه ۹۰ درصدی آن به نرخ حدودا ۴۲۸۰ تومانی می رسیم که البته آخرین معاملات شمش در بورس کالا کمتر از این رقم بوده است و لذا فولادسازان داخلی در چشم انداز آتی این بازار، با توجه به مولفه های موجود بر اساس آخرین شیوه نامه تنظیم بازار داخلی فولاد و توافقات صورت گرفته با وزرات محترم صمت؛ در انتظار بهبود این بازار پس از اتمام ماه مبارک رمضان و بهبود تقاضا نشسته اند.

از طرفی فعلا علائم حیاتی تقاضای داخلی ضعیف و کم رمق دیده می شود، باید منتظر ماند و دید که آیا بهبود تقاضای داخلی مورد انتظار به واقعیت تبدیل خواهد شد و این که آیا بازار داخلی فولاد مورد اقبال نقدینگی واقع می گردد یا این که این انتظار تنها در حد یک سراب باقی خواهد ماند؛ چرا که خبر تحریم بازارهای صادراتی فولاد ایران توسط آمریکا، گرچه در عمل ممکن است تاثیر قابل توجهی نسبت به شرایط گذشته نداشته باشد اما انتشار همین خبر کافی بود تا عقب ‌گردی قابل توجه برای سفته بازان و فروکش نمودن هیجانات موجود در بازار داخلی باشد، به طوری که پس از انتشار این خبر شاهد افول تقاضای هیجانی و کاهش تدریجی و پلکانی سقف نرخ رقابتی بورس کالا بودیم.

نظرات شما عزیزان در خصوص بازار آهن به تحلیل هرچه بهتر ما از این بازار کمک شایانی خواهد نمود. خواهشمندیم با ارائه دیدگاه خود و امتیازدهی در ادامه این خبر ما را در خدمت رسانی بهتر یاری نمایید.

3/5
2رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0