2/5
2رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

مروری بر عرضه روز سه شنبه شمش

در روزهای اخیر شاهد تمایل شدید بازار فولاد و نرخ محصولات فولادی به روند افزایشی می باشیم و عرضه های بی منطق بورس کالا در هفته اخیر نیز به موج هیجانات و روند افزایشی قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی دامن زده است. در روز دوشنبه در خصوص عرضه ورق فولاد مبارکه در بورس کالا تحلیل های زیادی صورت گرفت به طوری که فعالان بازار نقدهای زیادی را به این عرضه وارد کردند.

پس از عرضه عجیب و به نقل از برخی خبرگزاری ها دوشنبه عجیب در بورس کالا شاهد عرضه عجیب دیگری در بازار بورس در روز سه شنبه بودیم. پیش از این که به بررسی این عرضه بپردازیم لازم است ذکر شود که بازار فولاد در حال حاضر با شرایط دشواری روبرو می باشد و از یک طرف شرایط سیاسی و از سوی دیگر مشکلات اقتصادی توان این بازار را کاهش داده است و به نظر می رسد که عرضه های بورس کالا شرایط را در روزهای آتی سخت تر گرداند.

روز گذشته در حالی شاهد عرضه شمش فولاد خوزستان در بورس كالا بودیم كه پيش بينی ها حاكی از رقابت قابل توجه برای اين عرضه بود. از ابتدای سال جاری تا كنون بازار مقاطع فولادی شاهد يك روند افزايش قيمت بوده و این افزایش در تمامی حوزه ها از جمله قیمت میلگرد و تیرآهن و سایر محصولات مشاهده گردیده است به طوری که برخی اوقات ملايم تر و برخی اوقات مانند يك هفته گذشته همراه با يك موج شديد و هيجانی بوده است.

قیمت شمش فولادی

عمده ترین دلیل افزایش افسار گسیخته نرخ محصولات

بررسی شهر فولاد نشان می دهد از ابتدای سال ميانگين سبد ميلگرد كارخانه های مختلف بالغ بر 18 درصد افزايش نشان می دهد و فقط طی هفته گذشته شاهد افزايش 5 درصدی ميانگين قیمت میلگرد و عبور از مرز 3000 تومان در روز دوشنبه بوديم.

به نظر می رسد عمده ترين دليل افزايش ها نوسان شديد نرخ ارز و رشد قيمت افسار گسيخته آن است كه خود آن نيز متاثر از شرايط سياسی بين المللی است هرچند روند طی شده به خصوص طی هفته گذشته بيشتر هيجانی بوده و به نظر منطقی نمی آيد و ممكن است به قفل شدن بازار طی روزهای آتی منجر گردد.

با اين شرايط روز گذشته اما قيمت شمش بیلت فولاد خوزستان طوری تعيين شده كه اختلاف فاحشی با قيمت اين روزهای محصولات در بازار دارد. با توجه به ميانگين قیمت میلگرد در بازار كه در حدود 2780 تومان (بدون در نظر گرفتن ماليات بر ارزش افزوده) است، اختلاف 440 توماني با  قيمت پايه 2340 تومانی برای شمش بسيار فراتر از نرم های موجود قبلی ( حد اكثر 250 تومان) است و از اين رو پيش بينی رقابت برای خريد آن و احتمالا معامله با حداكثر قيمت ممكن،  چندان دور از ذهن نمی باشد.

البته سياست های بعضا متناقض كارخانه های توليدی  و حتي دورنمای نامشخص در خصوص شرايط بازار ممكن است روی نتيجه معامله روز گذشته بورس كالا تاثير گذاشته و معامله در قيمتی كمتر از حدود پيش بينی شده هم انجام گردد.

قیمت میلگرد

بازار مقاطع فولادی در انتظار تعیین تکلیف شمش

اکثریت بدنه بازار مقاطع طویل فولادی؛ روز گذشته در انتظار تعیین و تکلیف عرضه شمش اعتباری در بورس کالا بودند. با توجه به اعلام تسویه اعتباری؛ متاسفانه دود این نوع معاملات باز هم با ثبت رقم های فضایی به چشم مصرف‌کننده نهایی خواهد رفت؛

یا به طور واضح تر، هزینه خرید عرفی و رقابت برای کسب این نوع کالای عرضه شده غیر نقدی توسط نوردکاران؛ در هاله ای از ابهام و بدون هر گونه شفاف سازی در خصوص هزینه ای که بابت عرف مدت این خرید از بورس هزینه می شود؛ در نهایت از جیب مصرف‌کننده نهایی پرداخت خواهد شد؛

و این سناریوی تکراری در سکوت ناظرین دولتی همچنان ادامه دارد…

روز سه شنبه در شرايطي اسلب خوزستان با قیمت پایه 2340 عرضه شد که در خوشبینانه ترین حالت قیمت پایه  طبق قاعده بورس کالا 2170 در نظر گرفته شود که اختلاف 170 تومانی دارد

515*4220=2170

بنابراین مشاهده می کنیم که قيمت شمش فولاد خوزستان طوري تعيين شده كه اختلاف فاحشي با قيمت اين روزهاي محصولات از جمله قیمت میلگرد در بازار دارد.

در نهایت خلاصه بازار روز گذشته محصولات فولادی در بورس کالا:

 • آهن اسفنجی با 6% افزایش قیمت پایه: 12527 ریال
 • شمش فولادی با 10% افزایش قیمت پایه: 25740 ریال
 • تختال با 3.8% افزایش قیمت پایه: 24300 ریال
2/5
2رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0