تأمین کننده کلیه مقاطع فولادی

خط ویژه 56-03135155

آخرین نفس های رشد قیمت محصولات فولادی ؟

کاهش نرخ سکه و واکنش بازار فولاد

کاهش نرخ سکه در روز دوشنبه هفته جاری سیگنال مهمی در بازارهای کالایی به شمار رفته به طوری که سبب افت جدی نرخ در بازار آتی کشور گردید. این در حالی است که نرخ دلار روند محسوسی را در روزهای ابتدایی هفته جاری تجربه نکرده است. به نظر می رسد فضای کلی در بازار آتی منفی بوده و از همین رو باید در انتظار کاهش نرخ بیشتری برای سکه در روزهای آتی باشیم. با این حال بازار فولاد روند متفاوتی از بازار سکه و دلار را در پیش گرفته است. در بازار فولاد هفته جاری همچنان شاهد رشد بیشتر قیمت میلگرد و سایر مقاطع می باشیم و این روند همچنان پایان نیافته است. البته بازار بورس نیز همسو با بازار داخلی پیش رفته و شاهد جرقه های رشد قیمت محصولات پیشنهادی بازار بورس در هفته جاری بودیم و از جمله آن ها می توان به روند صعودی قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در بورس هفته جاری اشاره کرد.

افزایش نرخ محصولات در شرایطی در بازار داخلی و بورس خودنمایی می کند که شاهد فروکش شدن تب بازار سکه و طلا در بازار آتی می باشیم. به واقع می توان گفت با عقب نشینی بازار سکه و دلار یکی از سیگنال های مهم تاثیرگذار بر قیمت های بازار فولاد مستهلک گردیده است ولی باید دید این روند تا چه زمانی ادامه خواهد یافت.

تغییر چهره بازار فولاد در روزهای پایانی هفته

با وجود تمامی سیگنال ها همچنان روند افزایشی در بازار فولاد مشاهده می شود و روند کنونی با توجه به سیگنال های موجود در بازار اندکی دور از انتظار و برخلاف تحلیل فعالان بازار رقم خورده است. چهره بازار نسبت به هفته گذشته متفاوت ارزیابی شده به طوری هر لحظه باید در انتظار افزایش بیشتر قیمت میلگرد بافق یزد و ذوب آهن اصفهان و سایر کارخانجات تولیدی باشیم.

حتما بخوانید :  قیمت ورق سیاه متاثر از تقاضای روزهای پایانی سال

روند صعودی نرخ شمش طی روزهای اخیر را می توان یکی از عوامل عمده تاثیرگذار بر صعود کنونی قیمت مقاطع دانست. در کنار عامل رشد نرخ شمش، عواملی همچون روند نزولی نرخ سکه و دلار اندکی به بهبود و کنترل اوضاع بازار در هفته کنونی کمک کرده است با این حال همچنان رشد نرخ شمش نسبت به روند نزولی در بازار آتی توانسته تاثیر بیشتری بر جهت گیری بازار فولاد داشته باشد.

قیمت میلگرد

روند کنونی بازار علاوه بر اینکه سبب نگرانی اکثر فعالان این حوزه گشته می تواند تبعات مثبتی را نیز به همراه داشته باشد. از جمله این تبعات مثبت می توان به ایجاد فرصتی در جهت خروج از بازار اشاره کرد به این معنا که محموله های انبار شده امکان فروش را به دست خواهند آورد و اندکی سبب کنترل اوضاع بازار خواهد شد. با مروری در بازار جهانی مشاهده می شود که اکثر قیمت ها ثابت بوده و روند صعودی بر بازار حکمفرما نمی باشد به همین دلیل نمی توان به تاثیر این بازارها بر بازار داخلی امیدوار بود و باید دید نرخ شمش در روزهای آتی سبب شکل گیری چه روندی در بازار فولاد خواهد شد.

مقایسه قیمت میلگرد کارخانجات مختلف در هفته جاری و هفته گذشته

طی هفته گذشته روند بازار مقاطع و قیمت میلگرد نزولی و تعطیلی روز دوشنبه نیز به روند نزولی بیش از پیش دامن زد. قیمت میلگرد کویر کاشان و زاگرس و سایر کارخانجات در محدوده ۳۴۱۷۶ ریال برای سایزهای ۳۲-۸ میلی متر در نخستین روز هفته گذشته بوده در حالی که این نرخ در روزهای پایانی هفته به ۳۳۴۹۶ ریال رسید. قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در بورس کالا در پایه به میزان ۲۹۶۰۰ ریال برای سبد میلگرد ۱۵۴۰ تنی اعلام گردید و با احتساب مالیات بر ارزش افزوده نرخ آن به ۳۲۲۶۴ ریال رسید.

حتما بخوانید :  ظهور سیگنال های منفی در بازار نبشی ناودانی

قیمت تیرآهن اصفهان نیز به طور متوسط به میزان ۳۳۴۶۷ ریال در نخستین روز هفته گذشته برای سایزهای ۱۸-۱۴ اعلام گردید و تا روزهای پایانی هفته به ۳۳۰۵۰ ریال کاهش یافت. نزول قیمت بیان شده قابل پیش بینی بوده چراکه محدوده کوچکی داشته و به دلیل عرضه تیرآهن انباری می باشد. این در حالی است که در نخستین روز هفته گذشته کارخانه ذوب آهن اصفهان ۱۳۲۰ تن تیرآهن را به قیمت ۳۲۲۶۴ ریال به فروش رساند.

به طور کلی در هفته گذشته بازار مقاطع فولادی بی رونق بوده و پیش بینی ها حاکی از این بود که این روند در هفته جاری تغییری نخواهد کرد. همچنین پیش بینی شده بود که نرخ شمش طی هفته جاری تغییر محسوسی نخواهد کرد ولی بازار در هفته جاری روند متفاوتی را تجربه کرده و شاهد افزایش قیمت میلگرد اهواز و بناب و سایر کارخانجات هستیم. باید دید روند بازار تا روزهای پایانی هفته به چه صورت پیش خواهد رفت.

این مقاله چقدر برای شما مفید بود ؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

میانگین ۰ / ۵٫ تعداد رای: ۰

اولین کسی باشید که این مقاله را رتبه بندی می کند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button