0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

شنیده های جسته و گریخته ای از سمت بورس کالا

همان طوری که پیش تر اعلام شد؛ بنا بر شنیده های غیر رسمی؛ آخرین تصمیم ناظرین بورس مبنی بر کاهش نرخ پایه عرضه های فولادی اعم از قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در بورس بوده است؛ کما این که شنیدیم گفته شده کاهش ۱۰ درصدی مد نظر آن ها بوده که به شدت مورد مخالفت فولادسازان قرار گرفته و به طوری که دیدیم، هفته گذشته به دلیل همین اختلاف نظر عرضه ای صورت نگرفت و حل این موضوع به هفته جاری موکول شده است. از روز پنجشنبه تا کنون خبرهای تایید نشده ای مخابره می شود مبنی بر این که تلاش فولادسازان عرضه بر مبنای نرخ پایه ثابت استوار گردیده و احتمالا در این هفته شاهد عرضه ها و تعیین قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در بورس بر همین منوال خواهیم بود؛ البته به شرطی که بتوانند ناظر بورس را متقاعد نمایند که از کاهش نرخ پایه صرف نظر نماید که فعلا در این خصوص اطلاعاتی در دست نیست و می بایست منتظر ماند و نتیجه را دید.

هفته گذشته شاهد یک پنج شنبه کم رمق و راکد در بازار فولاد بودیم. اگر خاطر شریفتان باشد در یادداشتی در هفته گذشته آوردیم که برخلاف همه جوسازی های مربوط به تحریم آبان ماه، احتمالا شاهد آبان ماهی کم رمق و کم تورم و کم التهاب نسبت به ماه های قبل در اکثر بازارها خواهیم بود.

آبان ماهی کم رمق در بازار فولاد کشور

علت این مطلب را در چند عامل مهم می توان جویا شد‌.

1- اول؛ دستگیری عوامل آشوب گر بازار سکه و ارز و ورود عوامل انتظامی به این دو حوزه

2- دومین و مهمترین؛ ورود به فاز رکود از آبان ماه؛

بعد از تورم سنگین تیر تا مهر ۹۷ قاطبه مردم و اکثر بازار ها به این باور کلی رسیده اند که حجم تورم این چند ماه بسیار فراتر از تاب و توان اقتصاد ایران است. پس احتمالا شاهد یک شیب کاهشی در همه بازارها همراه با رکود سنگین خواهیم بود.

۳- سیاست های کنترلی  بانک مرکزی و جلب اعتماد نسبی به سامانه نیما

در حالی آغازین روز هفته را شروع می کنیم که بازارها در سکوت و آرامش کامل دیده شده به طوری که امروز تقریبا خبری از تعیین قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در بورس و عرضه محصولات نیست. تنها چند خبر غیر فولادی به گوش می رسد

۱) یکی این که بنا بر اعلام سازمان هواشناسی و برخی از رسانه ها؛ در گیلان و برخی از استان های همجوار مثل قزوین از امروز تا انتهای هفته هوا به تدریج سرد تر شده و شاهد بارش های پراکنده خواهیم بود ‌.

۲) دوم این که موضوع کسب رای اعتماد وزرای پیشنهادی دولت؛ به عنوان مهم ترین خبر امروز و صدر اخبار قرار گرفته است…

۳) و در آخر این که همان طور که قبلا بارها اعلام شده بود؛ با توجه به این که مسائل پیرامون موضوع تحریم های خصمانه و ناجوانمردانه آمریکا و به خصوص تحریم ۱۳ آبان که به عنوان آخرین تیر ترکش این کشور محسوب می شود؛ قبلا و تا حد زیادی تاثیر خود را بر بازار گذاشته و به اصطلاح پیشخور شده است؛ بازارهای کالایی کشور علی رغم نزدیک شدن به تاریخ موعود؛ کمترین عکس العملی را از خود نشان نداده اند؛ به طوری که تا این لحظه هیچ واکنش خاصی به این موضوع دیده نمی شود.

همان طور که در دو هفته اخیر هم اشاره کردیم در آبان ماه شاهد افت کلیه بازارها اعم از بورس (عدم تعیین قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در بورس ) و فولاد و ارز و خودرو و‌.‌.. هستیم و این مطلب را می توان در عدم تعیین قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در بورس هفته جاری و عدم عرضه سایر کارخانجات مشاهده کرد.

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در بورس

اعتصاب رانندگان به پایان می رسد؟

بخش عمده ای از این ماجرا مربوط به تخلیه حباب سنگین و غیر واقعی ایجاد شده در اقتصاد ایران در چند ماه گذشته است. بارها و بارها گفته ایم که شرایط فعلی نرخ ارز گلوی اقتصاد داخلی و خارجی ایران را می فشارد. از طرفی با کسب اطلاع از رانندگان باربری ها و ترخیص کاران ، از مرزهای زمینی ایران از جمله پرویزخان و ماهی رود و بازگان و تمرچین…

خبر می رسد عمده محصولات صادراتی به صورت خرد و توسط بازرگانان داخلی و با شرایط دریافت ریالی در حال انجام است و خبر از صادرات گسترده و سیستماتیک شرکت های بزرگ و دریافت های ارزی نیست. سابق از این روزانه هزاران دستگاه محموله ذوبی صادراتی به مقاصد بندر عباس و دوغاران و… بارگیری می شد ولی در حال حاضر خبری از این صادرات گسترده نیست.

خلاصه تحقیق ؛ صادرات فولاد اوضاع خوبی ندارد.

روز گذشته هم شاهد کاهش قیمت از ۲۰ الی ۱۰۰ تومان در اکثر مبادی میلگرد هستیم. این در حالی است که عرضه و قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در بورس هنوز در هاله ای از ابهام است.

همان طور که در چند روز گذشته متذکر شدیم در یک ماه گذشته شدت عرضه محصولات بر میزان تقاضا پیشی گرفته و از طرفی به علت کاهش حجم صادرات این روند شدت گرفته است.

 عمده مشکل این روزها عدم عرضه مناسب تیرآهن های ۱۴ و ۱۶ ذوبی توسط بورس کالاست که بازار را با مشکل مواجه کرده است که به نظر می رسد با عدم عرضه این محصولات در این هفته و احتمالا هفته آتی به علت تعطیلات ، این مشکل حادتر شود.

در بقیه مبادی اعم از میلگرد و نبشی  و.. با فراوانی عرضه مواجه هستیم.

رمزگشایی از عدم تمایل به کاهش قیمت

رمز گشایی از عدم تمایل به کاهش قیمت در یک سوم ابتدایی صدر جدول تولیدکنندگان حوزه نورد میلگرد آجدار با قیمت های اعلامی در دامنه متوسط ۴۵۰۰ تا ۴۷۰۰ ( با VAT)

به گفته گزارشگر فولاد تعدادی از مخاطبین محترم ما مدتی است که از اختلاف قیمت قابل توجه مبادی که ۴۲۰۰ یا حتی پایین تر در حال عرضه محصولات خود هستند؛ با مبادی که با اعلام ۴۵۰۰ الی ۴۷۰۰ حاضر به کاهش قیمت بیشتر نیستند؛ مراتب اعتراض خود را اعلام کرده اند. همان طوری که واقف هستید در حال حاضر شمش ۳۷۰۰ تومانی القایی با اندکی اختلاف قیمت در خصوص شمش قوس در بازار غیر رسمی در دسترس است.

این اختلاف قیمت ۷۰۰ الی ۱۰۰۰ تومانی میلگرد در برخی از این مبادی نورد با شمش داد برخی را درآورده است؛ اعلام کردند و اعلام می کنند که چرا این رویه غیر منطقی مدتی است در منطقه محل فعالیت ما وجود دارد؛ منطقی ترین جوابی که به فکر ما رسید این بود ‌که در بازارهای ذاتاً رقابتی سالم :

” همیشه حق انتخاب با مشتری است”

و با توجه به اینکه در حال حاضر انحصاری در حوزه تولید و عرضه میلگرد آجدار وجود ندارد؛ این مشتری است که می تواند گزینه معقول و مورد انتظار خود را با در نظر گرفتن همه جوانب؛ انتخاب نماید.

در ادامه پیگیری های مستقل برخی از مخاطبین محترم ما؛ جوابی از سوی یکی از این مبادی منعکس شده است که در اختیار ما قرار داده اند که بدون کم و کاست تقدیم شما می شود :

این شرکت با توجه به سیاست های بخش صادرات و قراردادهایی که با کشورهای همسایه عراق و افغانستان منعقد نموده است؛ فعلا توانایی پاسخگویی به بازار داخلی را ندارد و دلیل بالاتر بودن قیمت های اعلامی همین مسئله می باشد .

به نظر می رسد که یکی از عوامل اصلی بازدارنده در ادامه کاهش قیمت های این گروه از نوردکاران موضوع راهیابی آن ها به بازارهای صادراتی آنها در برخی از کشورهای همسایه باشد. امید است که در هفته جاری شاهد تعیین قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در بورس و عرضه محصولات باشیم.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری