0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

برخی محرک های مثبت برای فولادسازان بزرگ

برخی گمانه زنی ها از سمت و سوی آتی بازار داخلی آهن آلات ایران بر اساس گزارشات دریافتی از آخرین تغییر و تحولات متغیرهای اثر گذار بر این بازار

۱) اصلاحیه جدید دستورالعمل تنظیم بازار فولاد داخلی به شماره ۶۰/۲۶۴۹۷۸ تاریخ ۹۷/۱۰/۱۵ که در واقع یک بسته حمایتی بی سابقه از تولیدکنندگان آهن آلات بزرگ داخلی به منظور اعلام پشتیبانی از هدف آن ها در خصوص تعدیل تدریجی قیمت های داخلی با مکانیزم مشخص بورس کالا تا رسیدن به نرخ های جهانی بوده؛ که در نوع خود مهم ترین اتفاق و موفقیت برای فولادسازان بزرگ محسوب می گردد.

۲) به نظر می رسد که پس از پایان تعطیلات سال نوی میلادی و عبور از میانه ماه ژانویه، برخی خبرهای مخابره شده از شروع مجدد صادرات محصولات فولادی میانی ایران به برخی از کشورهای آسیایی و شمال آفریقا حکایت می کند. به طور مثال صادرات ۳۰،۰۰۰ تنی ورق کلاف گرم به هند و یا محموله های فولادی ۳۰ و ۴۰ هزار تنی ترکیب شمش و تختال به اندونزی و تایلند .

۳) انعقاد قرارداد های آتی فروش های صادراتی برخی از فولادسازان بزرگ و هموار شدن نسبی صادرات این محصولات هر چند با نرخ های پایین، این سیگنال را به بازار داخلی مخابره می کند که اولا با توجه به نرخ های همسان فروش داخلی و نرخ های صادراتی شمش و ورق کلاف گرم، می توان به این نتیجه رسید که کف نرخ بازار و برخی نرخ های قابل اتکاء داخلی مدتی است که برای این محصولات آشکارتر شده ‌اند.

۴) دوم این که این تعهدات ایجاد شده فروش محصولات فولادسازان بزرگ به برخی از خریداران خارجی؛ صرف نظر از نرخی که معامله شده و با توجه به تعهدی که برای فروشنده ایجاد شده، این سیگنال را به مخاطب مخابره می کند که طی ماه های آتی به دلیل تعهدات فروش ایجاد شده، احتمالا خبری از فراوانی عرضه های محصولات فولادی میانی همچون چند ماه گذشته نخواهد بود و این موضوع احتمالا و حداقل به حفظ نرخ های کنونی کف بورس کالا و بازار به فولادسازان تا حدودی کمک خواهد نمود.

قیمت آهن آلات

برخی سیگنال های منفی برای تولیدکنندگان کوچک و فعالان توزیعی شاخه های انتهایی

به طور حتم سال ۹۸، سالی با کاهش مشهود درآمدهای فعالان مرتبط با تولید و زنجیره توزیع داخلی متاثر از ادامه رکود ملموس ساخت و ساز و افزایش قیمت زمین و انواع مصالح ریز و درشت ساختمانی به واسطه کاهش قابل توجه ارزش ریال و پیرو آن کاهش قابل توجه ساخت و ساز و به طور کلی کاهش توان خرید مردم خواهد بود. سالی که علاوه بر مشکلات کاهش توان خرید مردم، هیچ امیدی در پیش بینی های مبتنی بر افزایش ملموس بودجه سال ۹۸ به منظور ساخت و ساز هم دیده نمی شود.

و این در حالی است که از سوی دیگر مدتی است که زمزمه پیش بینی افزایش درآمد ۶۱ درصدی دولت از حوزه های مالیاتی اصناف هم به گوش می رسد که این موضوع به همراه افزایش برخی فشارها در گلوگاهها همانند اجرای مصوباتی همچون ثبت بر خط ورود و خروج انبارها؛ ثبت مشخصات خریداران بورس کالا به عنوان مودی مالیاتی کالای خریداری شده و امثالهم و تمامی این موضوعات نشان از عزم تمام قد در حذف بازارهای زیر زمینی و ایجاد تحول در بازار سنتی کشور، و به طور کلی فشار دولت بر زنجیره های تولیدی و توزیعی خُرد بخش خصوصی، حداقل در حوزه آهن آلات دارد.

که این موضوع بدون شک و حداقل در یک بازه زمانی مشخص در سال آتی، رکود و قلع و قمع و تعطیلی عده زیادی از فعالان سنتی و واحدهای تولیدی و توزیعی کوچک تر و ضعیف تر را به همراه خواهد داشت؛ در کل سال ۹۸ برای زنجیره های پایین دست و تولیدکنندگان کوچک تری که از حمایت برخوردار نیستند به نظر نمی رسد سال چندان روشنی برای این افراد باشد.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری