0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

تبعات فشار از حوزه خرد و پایینی زنجیره تامین فولاد

به گفته گزارشگر فولاد آثار ایجاد رعب و وحشت در سمت تقاضای پایین دست حوزه فولاد به واسطه دستورالعمل عحیبی که روز دوشنبه رونمایی شد؛ مسلما” در روزهای آتی و همزمان با افزایش جمعیت مطلعین؛ بهتر نمایان خواهد شد و مسلما بر قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات بازار فولاد نیز تاثیرگذار خواهد بود. اما نکته ‌ای که در این میان به ذهن متبادر می شود این است که شاید هدف هم همین بوده باشد. متوسط دامنه قیمت میلگرد آجدار در سایزهای پایه 14 الی 32؛ در بازار امروز و بسته به تولید کننده آن از 3330 تومان تا 3600 تومان با احتساب مالیات ارزش افزوده؛ متغیر شنیده شد و این روند برای قیمت تیرآهن نیز به همین صورت ثبت گردید.

اگر به این دامنه نسبتا فاصله دار، نرخ کرایه حمل تمام شده بین 50 تا 100 تومان را هم اضافه نماییم؛ با طیف وسیعی از قیمت تیرآهن و میلگرد در رنج 3380 تومان تا 3700 تومان مواجه خواهیم شد. از طرفی مشخص نیست با در نظر گرفتن این دامنه وسیع قیمت ها؛ دولت با چه منطق و استدلالی نسبت به دستور امروز ناظرین خود به اتحادیه های صنف آهن؛ مبنی بر فروش میلگرد آجدار و تیرآهن با نرخ تمام شده 3450 تومان در سطح خرد و انتهایی زنجیره تامین یا آهن فروشان ؛ اقدام نموده است.

ایجاد ترس از خرید در زنجیره های پایین دست

تکلیف محصول کارخانجاتی که میلگرد آجدار تولیدی آن ها در بازار بالاتر از نرخ مصوب دولت؛ عرضه می شود چه خواهد شد و با کدام استدلال آهن فروش میلگرد آجدار 3400 تومانی و یا بالاتر را خریداری نموده و با پرداخت کرایه حمل آن به انبار، اقدام به توزیع نماید ؟

در واقع به نظر می رسد که ناظرین دولتی در صدور این دستور العمل خیلی به جزئیات آن توجه نکرده و برای آن ها مهم نبوده است؛ ظاهرا به نظر می رسد که قصد آن ها این بوده است که تنها با ایجاد یک ترس از خرید در زنجیره های پایین دست موجبات کاهش تقاضای کاذب را فراهم آورند بدون آن که به سایر عواقب جانبی آن توجه نمایند.

قیمت تیرآهن

ظاهرا منطق پشت این سناریو بر این اساس است که هر مانعی که بتواند موجبات عقب ‌نشینی تقاضای هیجانی در بازار فولاد و در سمت تقاضای پایین دست را فراهم نماید؛ کمک زیادی به کنترل بازار و کاهش انباشت کالا در انبارها خواهد نمود و در نهایت سبب کنترل قیمت تیرآهن و میلگرد در بازار خواهد شد.

روشن است که کالای فولاد بنا بر ماهیت آشکار؛ حجیم و جابجایی مشکل آن بر خلاف بازارهای پیچیده ای مثل دلار و طلا؛ که به راحتی ناپدید می شوند؛ کاملا شفاف و روی پرده است؛ لذا اگر قرار باشد که دولت حوزه آهن فروشی و بازار خرده‌ فروشان را به عنوان هدف در فشار روانی قرار دهد؛ نقدینگی به طور خودکار از این بازار فاصله‌ گرفته و به سراغ سایر بازارهای کالایی خواهد رفت.

تنها راه باقی مانده برای بهبود شرایط بازار فولاد

به نظر می رسد که این موضوع به همین سادگی و راحتی ها ختم به خیر نخواهد شد؛ هر تصمیم ناشیانه ای و کارشناسی نشده ای که در سطح کلان اقتصادی به زنجیره های پایین دست ابلاغ می شود؛ تبعاتی را به همراه دارد؛ یکی از این تبعات؛ افزایش نارضایتی طیف وسیعی از کسبه بازار و تخلیه تدریجی انبارها نزدیک به صفر و در نهایت و به احتمال زیاد بروز کمبود کالا و اختلال در سیستم توزیع و در شریان های باریک؛ سنتی و پر پیچ و خم کشور خواهد بود که در نهایت به نارضایتی گروهی وسیعی از مصرف‌ کنندگان منتهی خواهد گردید.

به نظر می رسد که تنها راه باقی مانده در این اوضاع و احوال برای دوری جستن از قربانی شدن؛ تنها آرام گرفتن و اتخاذ سیاست احتیاط توام با صبر و نظاره باشد تا بتوانیم به کنترل بازار فولاد و در نهایت کنترل قیمت تیرآهن و میلگرد در روزهای آتی دست یابیم.

مروری بر بازار مواد اولیه

در روز گذشته در هر سه حوزه مواد اولیه شاهد کمی افزایش قیمت بودیم که بصورت خلاصه می توان گفت :

 در بازار ضایعات فلزی , توقف روند کاهش و افزایش 30 تا 50 تومانی در برخی مبادی

در بازار آهن اسفنجی. قیمت بین 1335 تا 1350 تومان که افزایش 20 تا 30 تومانی داشته

در بازار شمش القایی افزایش قیمت نسبت به روز گذشته بین 10 تا 25 تومان گزارش شده است

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0