0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

افزایش تنش های بین حوزه ای فولاد

به گفته گزارشگر فولاد همزمان با اوج گیری افسار گسیخته و بی ضابطه بازار داخلی فولاد و قیمت محصولات فولادی خصوصا قیمت تیرآهن ، قیمت پروفیل و قیمت میلگرد ؛ این روزها انگشت اتهام بین حوزه ای بیش از هر زمانی دیگری به سمت یکدیگر نشانه می رود به طوری که ضعف بالقوه ناظم بازار بیش از هر زمان دیگری به چشم می آید. برخی از سهامداران فولادسازان بزرگ کشور، با توجه به الزام این فولادسازان به عرضه محصول تولیدی آن ها با دلار مصوب 4300 تومانی در بورس کالا که در نهایت بر قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات تاثیرگذار خواهد بود؛ این روزها بیش از هر زمان دیگری ابراز نارضایتی نموده و خواهان توقف این روال به قول آن ها ناعادلانه هستند.

انگشت اتهام آن ها حالا متوجه نوردکارانی است که شمش تولیدی این کارخانجات را با نرخ حداکثری 2800 تومانی خریداری نموده در حالی که خروجی آن ها میلگرد با شاخص متوسط 4300 تومانی می باشد.

این گروه معتقد به رانت حدود کیلویی 1000 تومان در سمت نورد و حاصل از تزریق این شمش بوده و معتقدند از آن جایی که در حال حاضر و بنا بر شرایط موجود، کنترلی بر روی نرخ محصول نهایی اعم از قیمت تیرآهن و میلگرد آن طور که باید توسط ناظران بازار وجود ندارد؛ این اختلاف قیمت می بایست حداقل از آن تولیدکننده اصلی باشد تا یک سود بدون زحمت برای حوزه نورد.

ضعف بالقوه ناظم در ساماندهی بازار و در شرایط بحرانی و جنگی

در مقابل برخی از نوردکاران در مظان اتهام اما نظر دیگری دارند؛ آن ها با اذعان به این موضوع که زمان تحویل شمش خریداری شده از بورس کالا با نرخ تعزیراتی، حداقل دو ماه به درازا خواهد کشید؛ عنوان می کنند که در حال حاضر شمش ارزان قیمتی بر روی غلطک های تولید ما نیست و هر چه هست شمش هایی است که در حال حاضر با نرخ آزاد و از بازار خارج از بورس تهیه می شود؛ و بدین صورت عرضه‌ های محصولات نهایی ارزان قیمت ( برای مثال قیمت تیرآهن و میلگرد) متناسب با نرخ شمش خریداری شده تعزیراتی را به زمان آینده موکول می نمایند.

از کشمکش این دو که عبور می کنیم؛ از برخی از فعالان و مطلعین بازار مسائل تایید نشده ای شنیده می شود که چندان جالب و امیدوار کننده نیستند؛ به طور مثال شنیده شد که برخی از پروانه ‌های تولید نورد که خط تولید آن ماه هاست که متوقف شده و عملا خروجی ندارند؛ این روزها مورد برخی سوء استفاده ها به منظور خرید شمش تعزیراتی از بورس کالا و فروش آن در بازار آزاد، مورد استفاده قرار می گیرد؛ موضوعی که سبب می شود تا عملا رانت حاصل از شمش ارزان قیمت به جای این که به دست مصرف‌ کننده برسد؛ به سمت برخی واسطه گری ها سوق پیدا کند.

قیمت تیرآهن

تلاش های دولت در خصوص مدیریت بازار فولاد

آن چه که از پی آمد این کشمش ها و منازعات پررنگ تر از گذشته به چشم می آید؛ موضوع ضعف بالقوه نظارت و مدیریت بر شرایط این چنینی یا شرایط جنگی است؛ به نظر می رسد که ناظمان فعلی حاکم بر بازار، با الفبای شرایط بحرانی آشنایی چندانی نداشته و حداقل تا کنون در خصوص مدیریت، کنترل و آرام نمودن شرایط نامتعارف کنونی، نتوانسته اند آن طور که باید موفق عمل نمایند؛ شرایطی که پیش تر و در زمانی نه چندان دور و دوران جنگ تحمیلی، یک بار کشور ما تجربه نموده و تا حدودی موفق عمل کرده بود.

تلاش های زیادی از سوی دولت و به منظور تنظیم عرضه‌ های فولادسازان بزرگ در بورس کالا با نرخ عادلانه ( اعم از قیمت تیرآهن و میلگرد) صورت گرفته است؛ اما به هر دلیل متأسفانه تا این لحظه آن طور که باید، مصوبات و دستورالعمل ها از سوی فعالان ذیربط اجرایی و عملیاتی نشده است.

از طرفی اکثر ساز و کارها و دستورالعمل های ارائه شده در زنجیره تامین فولاد، تا مقصد بورس کالا امتداد پیدا کرده و بعد از آن در حلقه مفقوده خروجی بورس کالا به بن بست منتهی گردیده است؛ به طوری که به نظر می رسد، ناظم بازار تا کنون نتوانسته راهکار موثری در جلوگیری از انتقال رانت به جیب واسطه ها در پروسه حلقه های پس از بورس ارائه دهد.

پیشنهاد یک راهکار موثر برای بهبود شرایط بازار

فولادسازان بزرگ و حلقه ‌های بالا سری؛ معتقد به رها سازی بازار و حذف اقتصاد دستوری هستند؛ اما این موضوع یک مشکل بزرگ ایجاد می کند و آن هم اجحاف به حقوق مصرف‌ کننده نهایی با نرخ های غیر واقعی؛ همگام با کاهش ارزش ریال خواهد بود.

به عنوان پیشنهاد یک راهکار موثر در زمان های این چنینی، استفاده از مکانیزم توزیع کالای تعزیراتی با راهکار سهمیه بندی است؛ به طوری که این امکان را فراهم می کند تا کالا در یک چرخه بسته و با نرخ عادلانه به دست مصرف ‌کننده نهایی برسد؛ راهکاری که پیش تر و در زمان جنگ تحمیلی برای عبور از بحران به کار گرفته شد. منتقدین این سیستم معتقدند که به موازات پیاده سازی سیستم کوپنی؛ یک بازار سیاه موازی با این بازار هم شکل خواهد گرفت که معضلات خاص خود را خواهد داشت.

به نظر میرسد که در شرایط کنونی آن چه که بیش از هر زمان دیگری به اقتصاد کشور آسیب وارد می کند؛ رفتار انفعالی دولت و هدر رفت زمان و بلاتکلیفی و هرج و مرج در این بازار است که هر چه زودتر و تا دیر نشده، می بایست با تشکیل یک ستاد جنگ با جدیت و درایت، این وضعیت آشفته ساماندهی شده تا بازار به یک روال کنترل شده و ضابطه مند بازگردد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری