0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

آخرین تغییرات بخشنامه فولادی وزارت صمت

به گزارش شهر فولاد مصوبات اخیر وزارت صمت که ظاهرا با هدف جلوگیری از افزایش قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت میلگرد و تیرآهن و حمایت از صنایع پایین دستی داخلی تدوین و ابلاغ شده اند واکنش های زیادی را در میان فعالان این صنعت در برداشته اند. در این میان، اظهار نظرهای معاون انجمن تولید کنندگان فولاد بسیار جالب است. حمیدرضا طاهری زاده در مصاحبه با تهران نیوز رضایت کامل خود را از بخشنامه های غیرکارشناسی وزارت صمت اعم از عرضه محصولات فولادسازان بزرگ به نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی اعلام نمود. ایشان که با خرید شمش قوسی و نه القایی به قیمت ۲۸۰۵ تومان با احتساب مالیات بر ارزش افزوده و فروش میلگرد با قیمت میلگرد ۳۴۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان حاشیه سودی رویایی ۶۰۰ تا ۷۰۰ تومان را در کیسه دارند، اعلام کرده اند که این مصوبات حمایت تمام قدی را از صنایع پایین دستی فولاد کشور به عمل خواهد آورد، گویی که مصرف کننده نهایی هیچ جایگاهی در دیدگاه های ایشان ندارد.

برخی اشکالات مطرح شده توسط فعالان بازار بر عملکرد وزارت صمت

شهر فولاد برای روشن شدن زوایای  مختلف مصوبات اخیر، از مسئولین محترم وزارت صمت بویژه معاون محترم معدنی این وزارتخانه سوالاتی دارد که در صورت پاسخ راهگشای این صنعت خواهد بود.

۱- چرا وزارت صمت نسبت به اجرای دقیق مصوبات قبلی خود از جمله مصوبه معروف تعیین قیمت شمش بر اساس ۸۹ درصد قیمت میلگرد عرضه شده توسط تولید کنندگان عمده این محصول و الزام این شرکت ها به عرضه حداقل ۵۰ درصد تولیدات خود در بورس عزم لازم را ندارد و علی رغم اجرای نصفه و نیمه بخشنامه های قبلی همچنان نسبت به این رویکرد اصرار دارد. (آمار عرضه شرکت های مربوطه در سایت بورس کالا موجود است).

قیمت میلگرد

۲- چرا وزارت محترم صمت عزم لازم برای ملزم نمودن همه تولید کنندگان محصولات فولادی برای عرضه تولیداتشان در بورس کالا را ندارد مگر نه اینکه بورس کالا نماد شفافیت معاملات محصولات مختلف است و نتیجه این کار شفافیت و کنترل بهتر و موثرتر قیمت میلگرد و سایر محصولات خواهد بود؟ یا شاید هم برخی تولیدکنندگان میلگرد از شفافیت در بازار فولاد مستثنی هستند؟ به راستی، تولیدکنندگانی که خوراک خود را از بورس و با دلار ۴۲۰۰ تومانی تامین می کنند، محصولات خود را خارج از بورس با چه نرخی به فروش می رسانند؟

رویکرد کنترل دستوری قیمت فولاد ، مثبت یا منفی؟

۳- چرا وقتی وزارت محترم صمت ابزار لازم و موثر برای کنترل و نظارت بر قیمت های کف بازار از جمله قیمت میلگرد را ندارد و این موضوع بارها و بارها در همه بازارهای کالایی اثبات شده است، رویکرد کنترل دستوری قیمت تولید کننده در بورس کالا را ادامه می دهد؟ این تفاوت قیمت ۱۰۰۰ تومانی اگر برای تولید کننده حرام است برای چه گروهی جز رانت خواران همیشه در صحنه حلال است؟ مسئولیت میلیاردها تومان رانت ایجاد شده با کیست؟

مسئولیت هدر رفتن زحمت نیروی انسانی و میلیاردها تومان سرمایه با چه کسی است؟ این گونه است که چنین مصوبات غیرکارشناسی باعث تقاضای ۲۰ هزار تن کاتد مس تنها در یک عرضه شرکت ملی مس خواهد شد که با کل مصرف کاتد در سال قبل برابری می کند. فرصت طلبانی که با قراضه کردن این کاتدها و صادرات آنها به کشور عراق زحمت نیروی کار کشور را قربانی منفعت طلبی خود با استفاده از رانت ایجاد شده توسط وزارت صمت می نمایند.

۴- زمانی که در سال های نه چندان دور قیمت های جهانی و داخلی برای قیمت میلگرد و سایر محصولات رو به افول بود و فولادسازان کشور با زیان محصولات خود را می فروختد، وزارت صمت چه اقدامی در جهت حمایت از این صنعت انجام داد؟ آیا فولاد سازان بزرگ کشور، هم در زمان بالا بودن قیمت میلگرد و هم در زمان افول بازار، باید قربانی سیاست های غلط وزارت صمت شوند و فقط در دوران افزایش قیمت ها عضو این صنعت بوده و باید پایش و کنترل شوند؟

۵- آیا معاون محترم معدنی وزیر صمت اقدام به مقایسه آمار اشتغال فولادسازان بزرگ کشور با نوردکاران را کرده اند؟

باید دید در روزهای آتی پاسخ این سوالات برای مصرف کنندگان به وضوح روشن خواهد شد؟

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری