0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

صادرات، عنصر حیاتی بقای محصولات است

صادرات در بازارهای فولادی یک امر حیاتی و جدا نشدنی است. هر بازار برای ادامه حیات و فعالیت های خود باید به فکر تامین الزامات و نیازهای خود باشد تا بتواند بقای خود را تضمین کند. صادرات و فروش ورق فولادی ،  تیرآهن ، نبشی و… نیز از این قاعده مستثنی نیست. صادرات یک امر حیاتی است. به گفته حسین بخشی قوانین و مصوبات دولت باعث شده که امکان صادرات محصولات نورد بالاخص میلگرد و ورق فولادی به حداقل خود برسد تا جایی که امکان صادرات این نوع محصولات از تولیدکنندگان سلب شده است. برخی از قوانین و مصوبات دولتی کاملا منطقی به نظر می رسد و در برخی از کشورها نیز چنین قوانینی وجود دارد اما وضعیت اقتصادی کشور ما به صورتی است که نمی توان چنین قوانینی را پیاده سازی کرد و این موارد روند فعالیت و ادامه حیات شرکت ها را کند و سخت و یا حتی ممکن است متوقف کند.

واردات کشور با رشد بی رویه ای مواجه شد

حسن بخشی که از فعالان بازار و صنعت فولاد در کشور است برداشت های خود را این گونه بیان کرد که متاسفانه در سال های گذشته شاهد موارد متعددی از جمله سیاست های قیمت گذاری، تعیین نرخ ارز ، نرخ های غیر واقعی و… موجب شده تا واردات کالاها به کشور با رشد بی رویه ای مواجه شود که اصلا خوب نیست و باید طبق چهارچوب و قواعد مخصوص و تحت نظارت مسئولین صورت بگیرد. از سوی دیگر سیاست های مرتبط با قیمت گذاری ارز باعث تضعیف فعالیت های تولیدکنندگان داخلی ایران شده است. امکان رقابت برای صادر کردن انواع محصولات فولادی میان تولیدکنندگان به شرایط نامطلوبی رسیده و توجیهی برای وضعیت کشور و بهبود بازار وجود نداد.  رشد بی رویه واردات موجب شد واحدهای تولیدی در وضعیت رکود قرار بگیرند و تضعیف شوند.

قیمت ورق سیاه

از دی ماه سال گذشته یعنی 1396 همراه با افزایش نرخ ارز تمایل به سمت صادرات محصولات فولادی کشور مثل ورق سیاه ، ورق روغنی ، میلگرد و… افزایش یافت. کم کم با گذشت زمان میزان صادرات یک روند افزایشی را به خود گرفت. در ادامه تمهیداتی برای واقعی تر شدن قیمت ورق فولادی و میلگرد در نظر گرفته شد تا نرخ محصولات بازار و قیمت گذاری های محصولات فولادی در بورس کالا واقعی تر و به یکدیگر نزدیک تر شوند. اما گفته می شود که اختلاف قابل لمس و فاحشی میان میزان نرخ ارز در سامانه نیمایی با نرخ بازار مشاهده می شود که خود این مسئله جای بحث و بررسی فراوانی دارد.

این اختلاف تا حدی نگران کننده است که واحدهای تولیدی در تهیه ارز مورد نیاز برای تهیه الزامات تولید، دچار مشکل هستند و به سختی می توانند آن را از بازار ثانویه تهیه کنند و اگر ارز به دست آمده از صادرات ورق فولادی در بازار عرضه گردد به معنای افزایش قیمت محصولات خواهد بود و از طرفی اگر قیمت نهایی فروش محصولات را افزایش دهند رقابت در بازارهای هدف میان تولید کنندگان با مشکلات عدیده و جدی مواجه خواهد شد.

یکی دیگر از مشکلات صادرکنندگان در خصوص محصولات فولادی مثل میلگرد و ورق فولادی تعهد ارزی آن ها است. طبق مصوبه ای که دولت در گذشته آن را تعیین کرد تمامی معاملات با کشورهای عراق و افغانستان بر اساس پول رایج کشور یعنی ریال صورت می گیرد. اما بعدها مصوبه جدیدی وضع شد و طبق این مصوبه جدید امکان معاملات بر اساس ریال به کل قطع شد. حسن بخشی افزود: در گذشته که اجازه انجام معاملات با عراق و افعانستان بر اساس ریال وجود داشت، بخش زیادی از ارز به طور غیر مستقیم به داخل کشور بر می گشت.

این بخش از ارز برای رفع نیازهای کشور از طریق صرافی ها مصرف می شد و مجددا به کشور باز می گشت و وارد چرخه اقتصادی ایران می شد. مثل تمام حوزه ها، در این شرایط نیز افراد سودجویی وجود داشتند که با کارشکنی های خود موجب می شدند قسمتی از ارز به چرخه اقتصادی کشور وارد نشود، برخی از کارخانه ها که در زمینه صادرات میلگرد و ورق فولادی فعال هستند (مثل کارخانه تولید ورق اکسین اهواز ) با مشکلات متعددی مواجه شدند و امکان فعالیت و اشتغال زایی آن ها تا مرز نابودی کشیده شد.

زیان و مشکلات وارده بر برخی از کارخانجات تا جایی پیش رفت که مجبور به توقف تولید، عدم تداوم کار و حتی بیکاری کارکنان مراکز تولیدی گردیدند.  شایان ذکر است که ذوب آهن اصفهان، شاهین بناب، میلگرد میانه و… از برترین تولیدکنندگان فولادی هستند و در راستای تولید محصولات فولادی عملکرد بسیار درخشانی از خود نشان داده اند.

حسن بخشی گفت: یکی دیگر از مشکلاتی که تولیدکنندگان برای صادرات محصولات فولادی خود با آن مواجه هستند، این است که گمرک ایران اظهارنامه های فروش را پذیرش نمی کند. گمرک با اظهارنامه ها مشکل داشته و با قبول نکردن اظهارنامه های فروش، سدی در برابر این امر شده است. گمرک ایران در نظر گرفته است تا قیمت فروش میلگرد، قیمت ورق فولادی ، تیرآهن و سایر محصولات در بازارهای بین المللی بر اساس مصوبات مشخصی اعمال شود. قیمت در بازارهای بین المللی به این صورت است که هر تن میلگرد 540 دلار در نظر گرفته شود.

صادرات ورق فولادی

بر اساس این مصوبه در سامانه نیما نیز باید قیمت هر تن صادرات را 540 دلار عرضه کرد. از سوی دیگر قیمت عمده میلگرد در بازار محصولات عراق چیزی حدود 400 تا 420 دلار است. کشورهایی مثل اوکراین، چین، ترکیه و… محصولات خود را با همین قیمت به تاجران عراقی می فروشند. بر اساس شرایطی که با تغییرات ارزی رخ داده امکان صادرات محصولات خود را از دست داده ایم. در نهایت گفته می شود در صورتی که گمرک انعطاف پذیری بیشتری از خود نشان دهد و اظهارنامه قیمت فروش صادرکنندگان محصولات فولادی را تایید و پذیرش کند، شاهد چنین مشکلاتی نخواهیم بود. اما اگر گمرک ایران به مصوبه خود یعنی عدم پذیرش قیمت صادرکننده ادامه دهد امکان صادرات برای تولیدکنندگان به صفر خواهد رسید و بالاجبار باید از این حوزه کناره گیری کنند.

تولیدکنندگان به سمت بازار داخلی باز می گردند نهایتا می توانند به بازار داخلی کشور اکتفا کنند و در صورتی که بازار دچار رکود شود و فعالیت ها و پروژه های عمرانی  و ساخت و ساز دچار کاهش شود، بازار داخلی نیز مستقیما تحت تاثیر آن قرار خواهد گرفت. در نهایت تنها کسانی که تحت چنین شرایطی متضرر می شوند، سرمایه گذاران و تولیدکنندگان هستند چون برای تولید و توسعه انگیزه های لازم را نخواهند داشت و در صورت ادامه دادن تنها با ضررهای مالی مواجه می شوند. از طرفی توسعه واحدهای تولیدی نیز در سکوت به سر خواهد برد.

تولیدکنندگان محصولات نورد با مشکل تهیه مواد اولیه مثل شمش نیز مواجه هستند. یکی از بزرگ ترین مشکلات بر سر راه تولیدکنندگان این است که نیازسنجی های لازم در برخی حوزه ها صورت نگرفته است. یکی از وظیفه های بسیار مهم و حیاتی دولت این است که در هنگام تاسیس هر واحد تولیدی  قبل از صدور مجوز برای راه اندازی مرکز، مطالعات و تحقیقات گسترده ای انجام دهد و نیازهای مرکز تولید و سرمایه های لازمه را تحت بررسی خود قرار دهد و در گام های بعدی این نیازها را مدیریت و سازماندهی کند.

در نهایت تمام این فعالیت ها و نیازسنجی ها موجب می شود تا تولیدکنندگان بتوانند نیازهای داخلی کشور را تامین کرده و مازاد تولیدات را صادر کنند. همچنین از خروج ارز نیز جلوگیری خواهد شد. اما متاسفانه نظارت کافی از سوی مدیران بر این حوزه ها وجود ندارد و میزان تولید مواد اولیه مورد نیاز برای تولیدکنندگان کفایت نمی کند و پاسخگوی نیازها نیست. از سوی دیگر مقاطع فولادی چون تیر آهن ، میلگرد ، مفتول یا همان کابل فولادی ، نبشی ، سپری ، ناودانی و… در داخل کشور به صورت مازاد عرضه می شود.

تمام این موارد باعث افزایش قیمت مواد اولیه و افزایش قیمت نهایی محصولات خواهد شد. افزایش قیمت رقابت در بازارهای بین المللی را تحت الشعاع قرار می دهد و جالب نیست. امیدواریم مسئولین از نظرات فعالان اقتصادی در این حوزه ها کمک گرفته و شاهد مصوباتی باشیم که باعث رونق شاخص های اقتصادی می شوند.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0