5/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بازار مقاطع مجددا به آرامش رسید

این روزها بازار داخلی مقاطع ایران اعم از قیمت تیرآهن و میلگرد متاثر از دو جریان کلی است. نخست تاثیر بازارهای خارجی؛ روند افزایشی بازارهای جهانی از جمله نفت، طلا و به خصوص فولاد (به دلیل حوادث شرکت واله و روند افزایشی شمش cis و سنگ آهن) و باز شدن محدود مسیرهای صادراتی. و اما تصور این که بازار داخلی ایران به شکل خطی و مستقیم متاثر از بازار های جهانی است درست به نظر نمی رسد. در حقیقت بازار داخلی ایران متاثر از بسیاری از عوامل دیگر نظیر: تعیین تکلیف لوایح چهارگانه، مشکلات عدیده مربوط به صادرات مقاطع فولادی (و نه شمش) بحث پیمان سپاری و صادرات ریالی و…. می باشد که همه موارد فوق به صورت مستقیم با لوایح چهارگانه گره خورده است.

در خلال گزارشات و گمانه زنی های پیشین عنوان شد که در هر صورت هر التهابی را پایانی است؛ به طور معمول و بنا بر تجربه، التهابات بازار در طول سال بیش از ۲ الی ۳ روز متجاوز نمی گردید، علت طولانی تر شدن التهابات این بار به دلیل ورود تقاضای شب عید و پیش خریدهای نیاز اسفند و فروردین ماه و حتی در مواردی اردیبهشت سال آتی بود، این موضوع را به عینه در نقطه فروش در مواردی شاهد بودیم و در واقع تقاضای حداقل دو ماه آتی، همان طوری که  بارها عنوان شد، پیشخور شده است.

قیمت تیرآهن

راه پیش روی مبهم و پرتنش بازار مقاطع فولادی

اکنون انبارها اکثرا پر و پیمان و دست بنکدار نیز حداقل یکی دو حواله آماده تزریق به بازار است. این که گفته می شود تقاضای موثر فروکش نموده است، در واقع برای نرخ های کنونی بازار خارج از بورس کالا تقاضای موثری نیست، ولی از آن جایی که غول نقدینگی در کشور همیشه آماده به تخریب است، اگر باز هم میلگرد آجدار ۳۲۰۰ تومانی در بورس کالا عرضه گردد، بدون شک این غول باز هم پر قدرت و با ولع زیاد پا به میدان خواهد گذاشت، چرا که برای سفته بازان این اختلاف ۱۰۰۰ تومانی نرخ پایه بورس با نرخ بازار، هر طور که حساب کنید، حداقل از لحاظ روانی توجیه خرید دارد، به خصوص این که این روزها محدودیت خرید از بورس کالا برای محصول نهایی هم به حداقل ممکن تقلیل پیدا کرده است.

اما این پایان ماجرا نیست، هر چقدر خریدهای داخلی بیشتر و با حجم نامتناسبی نسبت به خروجی مصرفی واقعی، وارد بورس کالا شود؛ همین خریدها با قدرت بیشتری مجددا توسط سفته بازان به بازار تزریق خواهد شد، در واقع کلیات مسئله که “محدودیت صادرات متاثر از تحریم” و “تقاضای مصرفی ضعیف داخلی” است، همچنان بدون راه حل اساسی به قوت خود باقی مانده است.

در ادامه نقشه راه پیش رو، به نظر می رسد که فولادسازان تمام تلاش خود برای حفظ این سطوح قیمت تیرآهن و میلگرد به کار ببندند اما در نهایت این “۱) تقاضای مصرفی واقعی” است که همراه با متغیرهای بنیادین اثر گذار بر بازار شامل “۲) نرخ حواله دلار نیمایی” و سمت و سوی “۳) نرخ های جهانی” روند آتی بازار را تعیین می کنند . در این میان بدیهی است که “۴) مصوبات و دستورالعمل های دولتی” هم نقش بسزایی در تنظیم روابط این متغیرها و میزان اثرگذاری آن ها در مواجه با بازار داخلی ایفا نموده و نقش آفرینی می نماید.

در روزهای گذشته دو طرز تفکر عمده در میان فعالان فولادی شکل گرفته است

اول؛ طرز تفکر مبتنی بر واقعیات یعنی؛ هدف بعدی میلگرد؛ تصرف قله ۴۵۰۰ در روزهای آتی در اکثر مبادی است (که هفته گذشته بسیاری به پیشواز آن رفتند) سپس توقفی کوتاه در ماکزیمم منحنی و ورود به فاز اصلاح و کاهش جزیی تا پایان ماه که بسیاری از دوستان در هفته قبل به همین جمع بندی رسیده بودند.

دوم طرز تفکر مبتنی بر احساسات یعنی؛ پیشروی تا قله ۵ هزار تومان و سپس ورود به فاز اصلاح که شانس کمتری دارد که بر اساس هیجان در برخی مبادی شکل می گیرد. اما نکته مهم؛ با توجه به جمیع جهات، ادامه روند افزایشی فعلی در اسفندماه با توجه به حجم تعهد ذوب آهن بعید به نظر می رسد.

در صورتی که شاهد تحولات عمده سیاسی تا اوائل اسفند نباشیم احتمال ورود تقاضای جدید از اوایل اسفند ماه بعید به نظر نمی رسد. البته در نظر داشته باشید تزریق محموله های ذوبی  به بازار در اسفند ماه شدت خواهد گرفت.

5/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری