0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بازار فولاد هم چنان تحت سیطره نرخ شمش

طی هفته گذشته نیز همانند هفته منتهی به 13 اردیبهشت نرخ شمش تاثیر زیادی بر قیمت مقاطع فولادی در بازار داخلی داشت و شاهد نوسانات قیمت ناودانی و نبشی و تیرآهن و سایر مقاطع تحت تاثیر نرخ شمش بودیم.

آخرین معاملات صورت گرفته شمش در بورس کالای کشور بنا بر سناریوی شرح داده شده و طبق انتظار سناریو نویسان بازار سیاه؛ تا رقم 2411 تومان افزایش پیدا کرد و دستاویزی برای سوء استفاده سایر سودجویان این بازار گردید. و این در حالی است که متوسط آخرین نرخ شمش در بازار CIS حدود 512.5 دلار به ازای هر تن بوده است

که بنا بر دلار مصوب 4200 تومانی معادل یا 2150 تومان به ازای هر کیلو خواهد بود و چنانچه دیده می شود حباب 260 تومانی به وجود آمده چیزی نیست جز محصول بی کفایتی نهادهای نظارتی که موجب فروش شمش در بازار داخلی با نرخ دلار 4700 تومانی گردیده است و بر قیمت ناودانی و نبشی سایر مقاطع تاثیر زیادی داشته است:

2411 × 1000 ÷ 512.5 = 4700

و این در حالی است که علی رغم شعارهای فولادسازان مبنی بر خرید برخی نهاده های تولید از بازارهای خارجی؛ بیش از 92 درصد مواد اولیه آن ها از بازار داخلی تهیه شده و حتی این نهاده ها ناچیز در رقم های نجومی تولید هم با دلار 4200 تومانی خریداری می گردد.

جنگ سرد و نگرانی این روزهای فعالان بازار فولاد

بگیر و ببند چند خرده پای جزء رده پایین درباره تعیین قیمت ناودانی و نبشی و سایر محصولات فولادی نیز کاری را از پیش نخواهد برد؛ در حالی که سرچشمه‌ ها حی و حاضر و مشخص به فعالیت های مسموم خود مطابق با سناریوی تعریف شده هم چنان ادامه می دهند.

شعار دولت شاید اقتصاد آزاد باشد؛ اما در جایی که کشور ما در یک جنگ سرد و یا حتی گرم تمام عیار با برخی از قلندران دنیا و با سردمداری آمریکا برای دفاع احقاق حقوق به حق خود صورت گرفته است؛ این گونه شعارها محلی برای پذیرش ندارد؛ اقتصاد آزاد تنها برای شرایط غیر جنگی قابل پذیرش است.

قیمت ناودانی اصفهان

آن هم در شرایطی آزاد و برابر با بقیه فعالان بین ‌المللی اقتصادی دنیا نه در یک وضعیت جنگی و ملتهب و نه در یک فضای بسته؛ که برخی سودجویان آزاد باشند تا به دلیل مشکلات موجود داخلی هر بلایی که می خواهند بر سر این مردم مظلوم و ستم دیده بیاورند و سکوت نهادهای نظارتی هم چنان پایدار باشد !

گزارشگر فولاد بر اساس رصدهای روزانه و در حضور مردم؛ به صراحت اعلام می کند که ضعف و کم کاری مشهود مسئولان نظارتی و ضعف مشخص برخی از قوانین جاری حاکم بر بورس و نبود سامانه های نظارتی بازار آزاد؛ عامل اصلی به هم ریختگی بازار فولاد داخلی و افزایش شدید نرخ محصولات فولادی از جمله قیمت ناودانی و نبشی و سایر محصولات است؛

خواب غفلت مسئولان نظارتی حوزه فولاد

شایسته است که مسئولان دلسوزی که کاری از دستشان می آید تا دیر نشده، از ادامه این پروسه موجود به هر نحو ممکن جلوگیری نموده تا بیش از این شاهد فرو رفتن بازار داخلی فولاد کشور در لجن زار زیادی خواهی های برخی افراد سودجو و به تبع آن خشنودی دشمنان ایران اسلامی و افزایش انشقاق بین مردم و دولت نباشیم.

این گونه می شود که یک مرد نژاد پرست آمریکایی با همکاری بی کفایتی برخی از مسئولین اجرایی و نظارتی داخلی، دست در دست هم بازارهای داخلی کشور را یک شبه به لجن می کشند؛

در این صورت چه نیازی به حمله نظامی و یا حتی خرج مبالغ سنگین آمریکا برای به زانو درآوردن ملت ایران است در جایی که تنها سخنرانی وقیحانه یک نژاد پرست آمریکایی می تواند با بی کفایتی نهادهای نظارتی داخلی، بازارهای داخلی ایران را به هم بریزاند ؟!

آیا وقت آن نرسیده است که مسئولان نظارتی داخلی از خواب غفلت بیدار شده و فکری به حال ساماندهی نظارتی در بازارهای داخلی و از سمت سرچشمه ‌ها انجام دهند ؟!

امید است در روزهای آتی و خصوصا در هفته جاری شاهد بهبود بازار فولاد و ثبات در قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت ناودانی و نبشی باشیم چراکه با فرارسیدن ماه مبارک رمضان در روزهای پایانی هفته جاری مجددا بازار فولاد هم چون سال های گذشته در رکود فرو خواهد رفت.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0