0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

در بازار بورس هفته قبل چه گذشت؟

طی هفته گذشته رخدادهای زیادی در بورس کالا به وقوع پیوست که در نهایت تعیین کننده قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات فولادی طی هفته جاری خواهند بود.

شنیده ها از بورس کالا برای هفته جاری حکایت از احتمال عرضه آهن اسفنجی سبزوار دارد. این عرضه احتمالا روز شنبه 5 خرداد انجام خواهد شد. این در حالی است که قیمت آهن اسفنجی سیرجان، نی ریز فارس، کاوه جنوب کیش و ذوب آهن در این روزها در بازار داد و ستد می شود. میانگین قیمت پایه این واحدها در محدوده 1240 تومان است که به این عدد می بایست 9 درصد ارزش افزوده اضافه گردد.

هم چنین طی هفته گذشته مطلبی در رسانه ها تحت عنوان “شفافیت بورس کالا منافع گروهی خاص را به خطر انداخته است.” دست به دست شد؛ از محتوای خبر این طور بر می آید که عنوان شده گروهی می خواهند با کاهش تعرفه وارداتی قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات در واقع منافع شخصی خود را تامین نمایند و …

اینکه تلاش می شود تا خدای ناکرده کسی از واردات سوء استفاده نکند در جایی که حتی بحث تئوری آن هم در شرایط فعلی امکان پذیر نیست؛ به هر حال جای تقدیر و تشکر دارد؛

از این گروه خاص بگذریم؛ تکلیف مردم یا مصرف کنندگانی که به هر دلیلی مجبور هستند کالای تولید داخلی را؛ یا کالاهای بی شمار تولید شده بر اساس این کالای داخلی را کیلویی 400 تومان گران تر از قیمت تیرآهن و میلگرد جهانی؛  هزینه نمایند؛ چه می شود؟

قیمت های غیر منطقی محصولات فولادی در بورس کالا

در واقع سوالی که مطرح می شود این است که چرا در جایی که ورق کلاف گرم فوب دریای سیاه 555 دلار به ازای هر تن یا معادل کیلویی 2330 تومان باید باشد؛ به هر دلیل این کالا به نرخ 2720 تومان به دست مردم می رسد.

چه راهکاری بایستی برای حل این معضل در نظر گرفت ؟ چرا نباید نگران مصرف کننده که ولی نعمت بازار هست باشیم؟ چرا باید مصرف‌کننده نهایی به هر دلیل کالاهای مورد نیاز خود مثل خودرو؛ یخچال؛ کولر؛ قوطی و یا هر کالای دیگری مشتق از این کالای تولیدی مهم داخلی را می بایست بر مبنای کیلویی 400 تومان بالاتر از نرخ جهانی که به هر دلیل نرخ گذاری شده و از بورس کالا خارج می شود؛ خریداری نماید؟

به مصرف‌کننده چه ارتباطی دارد که کدام گروه یا شخص یا چه مکانیزمی در این هزار توی عرضه پیاده ‌سازی شده است و چه کسی یا کسانی منتفع می شوند یا نمی شوند و کلا این دعواهای سمت عرضه، برای مردم درمان نمی شود.

بورس فلزات

انتظار می رود مشخص شود که چرا ورق کلاف گرم می بایست کیلویی 400 تومان گران تر از بورس کالای داخلی به دست مردم برسد؛ دلیلش هر چه می خواهد باشد؛ برای حل این مشکل چه راهکاری پیشنهاد می شود؟ باید برای بهبود قیمت تیرآهن و میلگرد و ورق و سایر محصولات در بورس کالا چاره ای اندیشیده شود.

هم چنین طی هفته گذشته مشاهده کردیم که ورق گرم HRC به 550 دلار رسیده است. سوالی که مطرح است این است که چرا بورس کالای ایران با قیمت های جهانی هم خوانی ندارد و همواره گران تر است ؟ قیمت شمش CIS  نیز طی هفته گذشته 10 دلار دیگر سقوط کرد.

قانون معافیت از مالیات حاصل از تجدید ارزیابی در بورس کالا

هم چنین رخداد دیگری که طی هفته گذشته در بازار بورس ملاحظه شد روز چهارشنبه سازمان بورس نحوه انتخاب کارشناس جهت ارزیابی دارایی ها را تعیین نمود تا شرکت ها به موجب قانون سال 1397 بتوانند از مزایای افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دارایی ها استفاده کنند.

دو شرط اصلی برای شمولیت در قانون معافیت از مالیات حاصل از تجدید ارزیابی به شرح زیر است:

1) در پایان سال 1396 مشمول ماده 141 باشد.

2) پس از انجام افزایش سرمایه از شمول ماده 141 خارج شود.

البته به این نکته هم توجه داشته باشید که هر شرکتی که زیان انباشته دارد نمی تواند لزوما افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی بدهد. ابتدا این که اساسا دارایی با ارزشی در مقایسه با سرمایه داشته باشد که آن را تجدید ارزیابی کند.

پس از آن میزان زیان انباشته حداقل به اندازه 50 درصد سرمایه شرکت باشد و میزان افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی باعث شود تا پس از انجام افزایش سرمایه، نسبت زیان انباشه به سرمایه به کمتر از 50درصد برسد.

بر این اساس اگر شرکتی چنین میزانی از زیان انباشته را نداشته باشد و یا افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی آن رقم اندکی باشد، مشمول این قانون نیست.

بازار مواد اولیه در روزهای پایانی هفته گذشته

بازار مواد اولیه در روزهای پایانی هفته گذشته از نظر قیمتی در حوزه های قراضه و آهن اسفنجی تغییر محسوسی نداشته است. در حوزه شمش نیز تغییرات قیمت واقعی به چشم نمی خورد. البته تعدادی از عرضه کنندگان شمش القایی قیمت محصول خود را افزایش دادند ولی در نهایت وقتی با واکنش خنثی بازار مواجه شده اند عقب نشینی کردند.

در این حوزه یکی از کارشناسان می گوید تقاضای بالقوه مطلوبی وجود دارد که ممکن است از هفته آینده به خصوص در چند روز اول آن خود را نشان دهد به شرط آن که مساله رانندگان حل گردد.  باید دید این روند بر قیمت تیرآهن و میلگرد هفته جاری چه تاثیری خواهد داشت؟

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0