0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بازار طلا و مسکوکات همچنان هیجانی و افزایشی و انتظار تورمی همچنان بالا

بازار آهن آلات که می رفت تا حدودی به آرامش رسیده و کمی از التهاب موجود در آن کاسته شود؛ به واسطه معاملات صورت گرفته روز دوشنبه شمش فولادی در بورس کالا به همراه بروز برخی التهابات حوزه ارزی؛ مجددا ملتهب و آشفته گردید. مهم ترین دلیل شتاب گیری مجدد بازار آهن آلات خصوصا در بخش مقاطع طویل فولادی؛ معاملات شمش فولاد خوزستان در بورس کالا بود که با رقابت خیره ‌‌کننده ۲۲ درصدی خریداران شمش مواجه گردید، به طوری که شمش فولادی عرضه شده فولاد خوزستان با نرخ پایه ۳۱۵۰ تومانی؛ با افزایش حدودا ۷۰۰ تومانی به نرخ متوسط موزون رقابتی و پایانی حدودا ۳۸۵۰ تومانی رسید، که با احتساب مالیات ارزش افزوده معادل با رقم تقریبی ۴۲۰۰ تومان به ازای هر کیلو خواهد شد که در واقع یک شوک قابل توجه به بازار مقاطع طویل فولادی در روز دوشنبه بود.

نرخ ۴۲۰۰ تومانی معاملاتی شمش فولادی روز دوشنبه بورس کالا در حالی با سقف باز رقابتی خریداران در بورس کالا اتفاق افتاد که تقریبا معادل با همین نرخ، با توجه به شنیده های نرخ کف میلگرد آجدار از برخی مبادی مثل میلگرد ذوب آهن اصفهان پیشنهادی برخی از صاحبان حواله در روز گذشته بود.

به طور معمول در حوزه نورد مقاطع طویل فولادی بخش خصوصی در بازار داخلی؛ حداقل مارجین ناخالص دیده شده در این حوزه، ( فاصله بین نرخ شمش و محصول نهایی) حدود کیلویی ۴۰۰ الی ۵۰۰ تومان در سال جاری بوده است که به نظر می رسد نوردکاران بازار داخلی با در نظر گرفتن نرخ ۴۲۰۰ تومانی نرخ شمش خریداری شده فولاد خوزستان و با توجه به این مارجین تخصیص یافته به آن ها؛ نرخ تمام شده محصول خود را روی مرز حداقل ۴۶۰۰ برآورد کردند و این گونه شد که شاهد شدت گرفتن شتاب افزایش قمیت های حوزه نورد مقاطع طویل فولادی در بخش خصوصی، در بازار و پس از مشخص شدن نتایج معاملات شمش بودیم.

قیمت آهن آلات

به طوری که دیده می شود، در نهایت بنا بر شنیده ها از برخی از مبادی داخلی؛ برآورد شاخص میانگین قیمت روز میلگرد آجدار اعلامی مبادی خصوصی نورد و برخی از بنکداران صاحب حواله؛ رقم ۴۶۵۵ تومان به ازای هر کیلو را نشان می دهد که نسبت به شاخص بازار این محصول در روز گذشته افزایش میانگین حدودا ۲۰۰ تومانی اتفاق افتاده است.

در گذشته بارها سخن از اصلاحیه جدید دستورالعمل تنظیم بازار آهن آلات به میان آمد و در خصوص پیش بینی بروز این واقعه هشدار داده شده بود؛ چرا‌ که به طور مشخص در بورس کالا و بنا بر بسته حمایتی جدید، بسیاری از محدودیت های گذشته برای فعالیت فولادسازان حذف شده است و این که با وجود نرخ صادراتی ۵۰ الی ۸۰ دلار  به ازای هر تن پایین تر نرخ های صادراتی ایران، کمیته تخصصی بازار فولاد مبنای خط قرمز نرخ پایه بورس کالا را بر اساس شاخص نرخ فوب دریای سیاه و منطقه CIS تعیین نموده است.

با توجه به افزایش فاصله دلار صرافی و بازار آزاد، احتمالا فردا هم نرخ دلار صرافی فاصله خود را با بازار آزاد کم خواهد کرد و روند افزایشی خواهد داشت. با توجه به قانون تجربی همبستگی بازارها، افزایش نرخ ارز به عنوان لوکوموتیو کشنده بقیه بازارها، باعث تحریک همه بازارها خواهد شد که البته بازار فولاد هم مثتنی نیست.

در روزهای پیش رو دو دیگاه متصور است.

دیگاه اول محتاط گرایانه؛ ورود دولت در بازار فولاد مانند بسیاری از بازارهای مشابه؛ که هر گونه تحلیل را غیر ممکن می کند.

دیدگاه دوم ؛ موافقت ضمنی با افزایش قیمت آهن آلات به جهت تسهیل در صادرات که با توجه به قیمت فولاد در آن سوی مرزها افزایش بیشتر قیمت را در پی خواهد داشت.

روز دوشنبه شاهد استقبال خوب خریداران از عرضه شمش اهواز بودیم و البته بعید نیست که بعد از معاملات شاهد جو سازی برخی از کارخانجات نورد خصوصی باشیم البته قابل انکار نیست در اسفند ماه با اوج تقاضای شب عید پروژه ای و انبارداران محترم مواجه هستیم.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری