0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

افزایش هیجانات بازار فولاد به دنبال نوسانات ارزی و شدت گرفتن تحریم ها

به گفته برخی منابع خبری هر سال در خرداد ماه همزمان با رسیدن به پیک مصرف فولاد مواجه با اوج تحولات و تحرکات در بازار فولاد هستیم و این تحرکات بر قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات فولادی نیز تاثیرگذار می باشد.

امسال هیجانات در خرداد ماه به دلیل نوسانات ارزی و شدت گرفتن تحریم ها به تمامی بازارها سرایت کرد و یک خرداد تاریخی را رقم زد.

اما در تیر و مرداد جاری دو حادثه مهم پیش رو داریم که زنگ خطر را برای مسئولین اقتصادی به صدا در می آورد.

 • اول: 7 آگوست مصادف با نیمه مرداد همزمان است با آغاز تحریم های سه ماهه آمریکا و تنگ تر شدن حلقه مراودات مالی و نفتی ایران
 • دوم : تیر و مرداد امسال همزمان است با سر رسید شدن حجم بسیار زیادی از سپرده های یکساله، که سال گذشته در همین وقت و در اوج رکود بازار سکه و دلار گشایش شده است.

قطعا بسیاری از سپرده گزاران با توجه به شرایط موجود اقتصادی حاضر به تمدید سپرده با سود ۲۰ درصد نیستند و این حجم ویرانگر نقدینگی به سوی بازارهای کاذب دیگر سرازیر می شود و این یعنی یک بحران جدید

هرچند قصد ایجاد تنش و افزایش هیجان در بازار را نداریم اما قطعا بیان واقعیات اقتصادی به منظور جلوگیری از ایجاد بحران جدید از وظایف دوستان قلم به دست است. به طور کلی می توان گفت بحران در بازار فولاد به شدت جدی بوده و تداوم افزایش نرخ محصولات فولادی سبب رواج نرخ 3000 تومانی و عادی شدن این نرخ در بازار فولاد گردد.

روند قیمت گذاری در هفته جاری

حتی می توان گفت در هفته جاری بازار بایستی خود را برای نرخ های بالاتر برای قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات نیز آماده سازد. برخی از فعالان بازار بر این باورند که تخلیه تقاضای پشت صف با پایان یافتن ماه مبارک رمضان نیز نمی تواند تاثیر زیادی بر قیمت های فعلی داشته باشد و ترس از خرید در بازار فولاد مشهود می باشد.

قیمت تیرآهن

روند کنونی بازار در روزهای اخیر نه تنها به بهبود اوضاع کمک چندانی نخواهد کرد بلکه سبب عمیق تر شدن زخم های کهنه در بطن بازار خواهد شد. چنانچه در روزهای آتی تغییر فازی در بازار ایجاد گردد تنها سبب سقوط هرچه بیشتر این حوزه خواهد گشت و تولیدکنندگان را برای تعیین قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات فولادی سرگردان خواهد کرد.

سیگنال محسوسی برای افزایش قیمت ها در بازار هفته جاری مشاهده نمی شود و باید دید جمیع سیگنال ها بازار را به چه سمتی خواهد کشاند. شاید بتوان گفت در روزهای پایانی هفته گذشته آخرین تکانه های رشد قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد در بازار ظاهر شد ولی با این حال نمی توان به فروکش شدن تب بازار فولاد در هفته جاری امید داشت.

کوتاه و مختصر از اخبار سیاسی در خصوص آمریکا و خواستگاه کنونی ترامپ :

پس از اعلام برخی توافقات کلی بین آمریکا و کره شمالی؛ برخی از رسانه ‌های بیگانه طی دیروز و امروز از تمایل زیاد ترامپ به چیزی که این هیتلر زمانه از آن به عنوان “توافق واقعی با ایران” یاد می کند؛ نوشته اند؛ به طور مثال CNBC طی دیروز و امروز نوشته است که ترامپ بعد از کره، ایران را برای مذاکرات خود هدف قرار داده است؛

اما چیزی که در واقع خواستگاه آمریکا است؛ مذاکره نیست بلکه یک تسلیم همه جانبه ایران و تن دادن به شروط 12 گانه ای است که ترامپ پیش تر برای ماندن در برجام مطرح نموده بود؛

معنی مذاکره از نگاه ترامپ یعنی تسلیم همه جانبه ایران در برابر خواسته های او… و این رئیس جمهور قصد دارد با قلدری و تحت فشار قرار دادن ایران و متحدانش به این هدف دست پیدا کند…

کوتاه مختصر از حوزه قراضه آهن

 شدت افزایش قیمت ها در سمت قراضه آهن طی 10 روز گذشته و بنا بر گزارشات روزانه نرخ باکس تا به امروز همچنان متاثر از روند افزایشی حوزه های مختلف از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد، همچنان ادامه داشته است.

میزان افزایش قیمت ها در این حوزه و از ابتدای خرداد ماه تا کنون حدود 130 تومان به ازای هر کیلو و بازه نرخ نوع ویژه آن بنا بر گزارش امروز نرخ باکس در مبادی رسمی صرف نظر از مالیات ارزش افزوده بین 1600 تا 2050 تومان گزارش شده است.

گفته می شود که اضافه پرداختی های تشویقی و پشت پرده؛ به جهت رقابت برای خرید قراضه آهن تحت عنوان پاداش و کمک کرایه؛ نرخ واقعی قراضه آهن را به مراتب بالاتر از نرخ رسمی و اعلامی ظاهری؛ نگه داشته است و همچنین مشکلات عدم شفافیت موضوع مالیات ارزش افزوده همچنان در این حوزه وجود دارد.

چشم انداز بازار فولاد در حال حاضر هفته ای سرشار از بیم و هراس را رقم خواهد زد. تغییر روند بازار سکه نخستین عامل تاثیر گذار بر نرخ محصولات فولادی در هفته جاری خواهد بود و باید تا وقوع سیگنال های مشخص منتظر بمانیم.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0