0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

اتخاذ جانب احتیاط در روند کاهشی بازار فولاد

در روزهای جاری شاهد نوسانات زیادی در بازار فولاد و قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت میلگرد و تیرآهن و قیمت پروفیل قوطی و سایر محصولات بوده ایم. در این راستا تحلیل های زیادی نیز در این حوزه مطرح گردید. بنا بر آنچه که از وضعیت فعلی بازار دیده می شود :

به گفته گزارشگر فولاد شرایط جوی پشت پرده افزایش قابل توجه دلار در بازار غیر رسمی و در روز پنج شنبه هفته گذشته ( عبور دلار بازار سیاه از مرز 7300 تومان؛ بیش از 150 تومان افزایش در روز پنج شنبه )؛ ادامه روند افزایشی سکه و دلار؛ ادامه التهابات و محدودیت منابع در حوزه قراضه آهن؛ و بالاخره پیش فروش های فزاینده صورت گرفته در برخی از مبادی نورد که نیاز آن ها به شمش را حداقل تا یک هفته آینده، ناگزیر نموده به طوری که امکان فروش و تحویل به موقع بار جدید را نیز در تعدادی از مبادی با اختلال و محدودیت مواجه می نماید.

این عوامل موجب شده تا برخی مبادی آرام آرام و از روزهای پایانی هفته گذشته به نوعی ترمز کاهش قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل قوطی و میلگرد و تیرآهن را بیشتر کشیده و منتظر ادامه تحولات جاری بازار باشند؛ هر چند که فعلا امید چندانی به بهبود تقاضا در این بازار نیست.

چراکه در اواخر هفته سوم خرداد ماه بازار با پشت سر گذاردن یک ماه نفس گیر و پیوسته افزایشی که توام با 15 درصد افزایش بود؛ با اغنای تقاضای کاذب به مرز اشباع رسید و با تغییر فاز  به سراشیبی کاهش قیمت ‌ها سوق پیدا کرد؛

محدودیت منابع مواد اولیه و التهابات حوزه ارزی هنوز وجود دارد

می دانیم؛ می دانید و می دانند که نوسانات دلار اگر نگوییم به کشف قیمت واقعی حوزه فولاد تولید شده داخلی از جمله قیمت پروفیل و میلگرد به طور ذاتی ربط ندارد؛ در واقع کمترین ربط به این بازار را از گذشته تا به امروز داشته است؛ اما و متاسفانه بنا بر دلایلی که به هر حال بر جو کلی و عمومی بازارها همواره تاثیر گذار بوده.

به طوری که عامل اصلی این افزایش قیمت های پی در پی هم عدم توقف تقاضای کاذب دیده می شود؛ امروز نیز تأثیر این موضوع در روند بازار فولاد و کند شدن روند کاهش هم دیده می شود؛ کما این که در ساعات پایانی پنج شنبه هفته گذشته از پیشنهاد قیمت های جذاب انبار تهران هم کاسته شد.

در کل تشخیص ادامه روند کنونی بازار با شرایط موجود کاملا مبهم و گیج‌کننده است؛ میل به کاهش قیمت‌ پروفیل میلگرد و سایر محصولات فولادی شدیدا در این بازار وجود دارد؛ اما رعایت احتیاط بنا بر شرایط ملتهب زیر پوستی حوزه ارزی موجب شده تا برخی در برابر این روند مقاومت نمایند.

قیمت قوطی پروفیل

آتش زیر خاکستر هنوز روشن است…

کلام آخر اینکه تنها عامل قطعی تعیین‌کننده روند روزهای آتی بازار “تقاضا” خواهد بود؛ چراکه در هر صورت به طور ذاتی سطوح کنونی قیمت های داخلی حوزه فولاد در حوزه هایی از جمله قیمت پروفیل میلگرد و تیرآهن با توجه به ریشه تامین مواد اولیه داخلی حباب دار است؛ و لذا در جایی که قیمت ها بدون رابطه منطقی روشن بالا ایستاده باشد؛ نمی توان دلایل منطقی برای پیشبینی ادامه روند بازار ارایه نموده و بر اساس آن تحلیل انجام داد.

در ادامه برای مثال در روزهای پایانی هفته گذشته مشاهده کردیم که بازار تیرآهن به ویژه در حوزه محصولات ذوبی ، بنا بر اظهار برخی از فعالان بازار ، حجم تقاضای بهتری از روز گذشته داشته و تخفیفاتی که در روز گذشته در حوزه تیرآهن ذوبی به خریداران داده می شد در روز پنج شنبه منتفی شده  است… در خصوص سایر محصولات تیرآهن ( دیگر کارخانجات ) علی رغم ثبات قیمت، فعلا  مقداری تخفیف در حین معامله قطعی داده می شود.

افزایش قیمت مبادی و تهران

متاسفانه طبق پیش بینی قبلی برخی تحلیل گران کارخانجات بعد از دو روز کاهش قیمت پروفیل میلگرد و سایر محصولات فولادی به صورت هماهنگ و برنامه ریزی شده و بعد از تهیه شمش مورد نیاز در روز پنج شنبه دوباره بصورت هماهنگ فاز افزایشی به خود گرفته و مجددا شرایط بازار را متلاطم کرده اند.

رفتار حوزه ناودانی و نبشی قابل تامل است :

در حالی که قیمت نبشی ناب تبریز بدون هیچ گونه عقب ‌نشینی در روز پنج شنبه لحظاتی ثابت و سپس فروش را متوقف نمود؛  مجتمع فولاد البرز غرب در خصوص ناودانی و نبشی تولیدی خود 80 تومان افزایش قیمت را لحاظ نمود.

گزارش بازار مواد اولیه پنج شنبه گذشته

گزارش دریافتی از بازار مواد اولیه ، حکایت از عدم تغییر محسوس  نرخ نسبت به روز چهارشنبه داشته و تنها تفاوت این است که برخی از واحدهای عرضه کننده شمش به دلیل تعهدات قبلی فعلا از فروش محصول خودداری می کنند ….. کلا به نظر می رسد در بازار فعلی مقاطع کالای آماده بارگیری محدود شده است حالا این محدودیت بخاطر مشکلات تولید و انجام تعهدات به خریداران قبلی ( داخلی — صادرات ) است  یا بازار سازی

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0