0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

جلسات فولادی ها به کجا رسید؟

هفته گذشته در حالی به پایان رسید که علی رغم جلسات مکرر در خصوص نحوه قیمت گذاری کامودیتی ها، به طور خاص فولاد و بالاخص قیمت میلگرد و تیرآهن ، عرضه شرکت ها مجددا به نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی صورت گرفت که از جمله آن ها می توان به قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان اشاره کرد. به گزارش شهر فولاد موضوعی که بلافاصه تاثیر خود را در بورس اوراق بهادار گذاشت و سهام شرکت های عرضه کننده در بورس کالا را تحت الشعاع قرار داد که باعث کاستن از دارایی های سهامداران این شرکت ها شد. در این خصوص استدلال معاون معدنی وزیر صمت در خصوص نحوه تعیین قیمت میلگرد در بازار این است که از آن جا که فروش ارز حاصل از صادرات فولاد سازان به بازار ثانویه منتقل شده و این امر درآمد آن ها را بیشتر خواهد ساخت، پس قیمت میلگرد و سایر محصولات داخلی باید به نرخ تسعیر بانک مرکزی در بورس کالا عرضه شوند.

صرف نظر از این که ارتباط میان این دو موضوع تا چه حد منطقی است و فروش صادراتی یک شرکت چه منافاتی با قیمت گذاری منصفانه محصولات در بازار داخلی دارد، ذکر چند نکته در خصوص ریسک های صادراتی پیش روی فولادسازان کشور ضروری است.

شدت گرفتن تاثیر تحریم ها در خصوص خرید فولاد ایران

ابتدا این که، در برهه حساس کنونی و با شدت گرفتن تاثیر تحریم های ایالات متحده در خصوص خرید فولاد از ایران و نیز بحث پرداخت های بانکی، مقاصد اصلی فولادسازان ایران در حال عقب نشینی از مذاکرات با کشور و تامین محموله های جدید خود از دیگر منابع می باشند. به طور خاص، امارات متحده عربی، اخیرا به بانک های خود دستور داده تا روابط تجاری خود با بانک ها و شرکت های ایرانی را محدود نمایند.

همچنین، این کشور قصد دارد تا از پذیرش کشتی هایی که نام آن ها تحت لیست سیاه قرار می گیرد در بنادر خود جلوگیری نماید. با شروع تحریم های کشتیرانی و بیمه ای امریکا از ۱۳ آبان ماه، عملا کشتی هایی که با پرچم ایران حرکت می کنند و یا مبدا بارگیری آن ها بنادر ایران هستند رسما به لیست سیاه کشتی ها می پیوندند و عملا نمی توانند در بنادر امارات پهلو بگیرند.

قیمت میلگرد

افزایش هزینه حمل دریایی و تاثیر بر بازار فولاد

از سوی دیگر امارات اعلام کرده که هر کشتی که به محوطه خلیج فارس وارد می شود بایستی دائما مسیریاب خود را روشن نگه دارد تا قابلیت ردیابی جهانی داشته باشد. هر کشتی که مسیریاب خود را خاموش نماید به منزله سفر به ایران تلقی شده و مشمول لیست سیاه خواهد بود. همین مسئله باعث شده تا بسیاری از کشتی ها از هم اکنون سفر به ایران برای حمل بار را متوقف کنند.

کم شدن کشتی هایی که به ایران سفر می کنند هزینه حمل دریایی را به شدت افزایش داده و برای مثال هزینه حمل از ایران به چین و بالعکس از ۱۷ دلار دو هفته پیش به بیش از ۲۵ دلار طی هفته گذشته رسیده است. فولاد سازان کشورمان در صورتی که بخواهند همچنان در بازار بمانند بایستی این اختلاف هزینه را از جیب خود جبران نمایند که باعث کاهش شدید درآمدهای ارزی خواهد شد.

لازم به ذکر است که در دور قبلی تحریم ها، فولاد سازان و برخی واردکنندگان محصولات مورد نیاز کشور از امارات به عنوان مقصد میانی برای صادرات محصول به کشور سوم استفاده می نمودند و اسناد و مدارک کشتی را برای عدم قابلیت ردیابی در یکی از بنادر امارات تغییر می دادند. در حالی که در شرایط جدید انجام چنین کاری دیگر عملیاتی نیست و حتی کشورهای دیگر مانند قطر نیز به راحتی امکان جایگزینی با امارات را ندارند.

لزوم قیمت گذاری مناسب به دلیل فرصت باقی مانده تا آبان ماه

در پایان ذکر این نکته ضروری است که فولاد سازان ایرانی در سال گذشته بیش از ۱/۶ میلیون تن انواع محصولات فولادی را به امارات صادر نموده اند که حجمی در حدود ۲۰ درصد فولاد کشور را در بر می گیرد. در صورتی که صادرات این حجم از فولاد با مشکل مواجه شود باعث کاهش جدی درآمدهای ارزی فولاد سازان خواهد شد.

موارد ذکر شده تنها برای یکی از بازارهای فولاد ایران بود و ممکن است در مدت زمان باقی مانده تا آبان ماه دیگر مقاصد نیز تمهیدات مشابهی را مد نظر قرار دهند. از این رو، لزوم قیمت گذاری منصفانه محصولات فولادی از جمله قیمت میلگرد در بازار داخل برای جبران کسری درآمدهای صادراتی به شدت احساس می شود. امید است به عنایت به این موارد وزارت صمت چاره اندیشی لازم را در حداقل زمان ممکن انجام دهد.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری