4/5
17رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

روند نزولی قیمت میلگرد پایدار است؟

در معاملات هفته جاری در بورس فلزات؛ قیمت شمش فولادی از کارخانجات مختلف در محدوده ۳۶۵۰ تومان و قیمت میلگرد نیشابور و ذوب آهن ۴۰۵۰ و ۴۰۰۰ تومان بوده است. با توجه به تحویل بیش از یک ماه میلگرد ذوبی، تمام شده این سبد حدود ۴۱۵۰ تومان می شود. با در نظر گرفتن سود حداقلی ۵۰ تومان برای خریدار کالا و توقف قیمت کارخانجات نوردی در عدد ۴۲۰۰ تومان به نظر می رسد دلیل منطقی برای کاهش قیمت میلگرد از کانال ۴۲۰۰ وجود ندارد که در حال حاضر در زیر این کانال در حال فروش است. به چند دلیل می توان گفت که در شرایط کنونی بازار فولاد دارای حباب منفی است. در باب علل کاهش قیمت مقاطع در روزهای اخیر اظهار نظرهای بسیاری خوانده اید که برخی از آن ها هم از طریق همین سایت باز نشر شده است. اما ذکر چند نکته از اوضاع فعلی بازار جهانی و داخلی فولاد خالی از لطف نیست، موارد فوق را در محاسبات بلند مدت خود منظور کنید، هرچند که واقعیت کوتاه مدت بازار ادامه وضعیت رکود است.

 • تقرب قیمت جهانی سنگ آهن به $130
 • ورود بیشتر کارخانجات ذوب و نورد داخلی (به غیر از موارد خاص) به فاز زیان حاصل از تولید. توجه کنید که زیان حاصل از تولید به مراتب مخرب تر از زیان حاصل از فروش است. به عبارت ساده قیمت های فعلی مقاطع  با کف قیمت های فعلی سنگ آهن، آهن اسفنجی و قراضه همخوانی ندارد.
 • کاهش موجودی وزنی کارخانجات ذوب و نورد و همچنین انبارها به حداقل ممکن به دلیل شرایط خاص انبارها
 • شرایط خاص سیاسی کشور و احتمال خروج تدریجی از برجام، و نوسانات ارزی پس از آن

نتیجه ؛ تجربه نشان می دهد که فعالان بخش فولاد تخصص فراوانی در سقوط از دو سوی بام دارند. چه در فاز افزایشی و چه در فاز کاهشی. همه دلایل فوق ثابت می کند که در حال سقوط از سمت کاهشی بام هستیم. همه دلایل فوق دلیل کافی برای توقف ریزش قیمت فولاد و افزایش جزیی در روزهای آینده است. اما دلیل لازم، بازگشت اعتماد سمت مصرف به بازار فولاد (که در حال حاضر حتی در سمت عرضه هم مشاهده نمی شود) و حصول اطمینان از منطقی بودن سطوح است.

چند نکته از بازار فولاد هفته جاری

نکته اول: میانگین فروش شمش فولادی در هفته جاری در بورس فلزات با احتساب ارزش افزوده ۳۶۵۰ تومان می باشد. با استفاده از ضریب سنتی ۱۱درصد حق نورد و حدود ۱۰۰ تومان میانگین کرایه تا شرکت نوردی تمام شده محصول نورد شده برای شرکت نوردی ۴۱۵۰ تومان خواهد بود. توقف چند روزه شرکت های نوردی در هفته جاری روی عدد ۴۲۰۰ تومان منطقی بوده و حداقل سود 50 تومانی برای نوردکار در پی خواهد داشت.

نکته دوم؛ میانگین فروش سبدهای تیرآهن و میلگرد ذوبی هفته جاری در بورس فلزات در حدود ۴۰۵۰ تومان با احتساب ارزش افزوده می باشد. با توجه به بیش از یک ماه تحویل کالا؛ فروش فعلی محصولاتی ذوبی از قیمت تمام شده یک ماه آینده هم کمتر است. با توجه به این که قیمت تمام شده کلیه محصولات فعلی موجود در بازار در کانال های ۴۵۰۰ تومان بوده و در فاز زیان است. قیمت فعلی محصولات ذوبی دارای حباب منفی است.

نتیجه

اول؛ دو نکته فوق شرط کافی برای توقف قیمت ها در کانال های فعلی است. کاهش بیشتر قیمت ها دلیل منطقی و عقلانی ندارد.

دوم؛ شرط لازم برای توقف قیمت ها ورود تقاضای جدید به بازار مقاطع است. شرایط پیش رو را حجم تقاضای موثر تعیین می کند.

سوم: تقاضای کلیه بازارها از جمله بازار فولاد تابعی است از اخبار سیاسی. پایداری سیاسی موجب بازگشت اعتماد به کلیه بازارها خواهد شد.

4/5
17رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0