0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

آغاز سیگنال کاهش قیمت محصولات فولادی از اواخر هفته قبل تاکنون

از اواخر هفته گذشته تاکنون بازار فولاد وارد فاز جدید کاهشی شده است. بعد از افزایش سرسام آور قیمت تیرآهن و سایر محصولات فولادی طی هفته های اخیر، اکنون بازار فولاد روند نزولی قیمت ها را تجربه می کند. با وجود آنکه شایعات پراکنده ای مبنی بر افزایش قیمت ها به گوش رسیده است، اما دوباره بازار به روال عادی خود بازگشته و وارد فاز کاهشی شده است. در طی این مدت قیمت تیرآهن اهواز و سایر مبادی در بازار فولاد نوسان حداقل ۳۲/۱ درصدی و حداکثری ۹۸/۵ درصدی را از سر گذرانده است. از نظر کارشناسان اقتصادی موج نقدینگی در سه مرحله حرکت خود را به پیش می برد.

اولین حرکت همراه با رشد قیمت ها بوده و بعد از آن مرحله توقف رشد و ایجاد آرامش نسبی در بازار است و سپس مجددا وارد فاز افزایشی کوتاه مدت شده و بعد از آن بازار روی آرامش را به خود خواهد دید.

هم اکنون بازار فولاد بعد از گذراندن دو مرحله اول افزایشی و کاهشی، از مرحله سوم نیز گذشته و در واقع روزهای پایانی آن را سپری می کند. تاکنون خبری از قیمت ارز ثانویه از سوی دولت نیز نشده و فولادسازان خواستار تعیین تکلیف هر چه زودتر از سوی دولت برای رسیدگی به این وضعیت در تعیین تکلیف قیمت تیرآهن و سایر محصولات فولادی هستند.

البته احتمال آن که مبنای قیمت گذاری ها بر اساس دلار ۴۲۰۰ تومانی قبلی باشد بعید به نظر می رسد و تاکنون نیز خبری راجع به آن شنیده نشده است. البته برای این که دید آیا واقعا مبنای قیمت گذاری ها بر اساس دلار ۴۲۰۰ تومانی خواهد بود یا خیر بایستی منتظر عرضه بعدی بورس کالا باشیم و ببنیم که در هفته جاری عرضه بورس کالا به چه صورتی خواهد بود.

قیمت تیرآهن

ارسال نامه انتقاد آمیز از سوی سهامداران به دولت برای ارز دستوری

از سویی دیگر بخش خصوصی موافق این ارز نبوده و خواستار تعیین قیمت ها بر مبنای بازار ارز ثانویه می باشند و می خواهند تا مبنای قیمت گذاری بر اساس ارز بازار آزاد باشد. البته تاکنون در مورد تعیین نظام قیمت گذاری بر مبنای بازار ارز ثانویه خبری از سوی دولت ارسال نشده اما به عقیده فعالان بازار اگر قرار است اقتصاد و بازار آزاد باشد، پس نظام قیمت گذاری هم به طبع آن بایستی تغییر کرده و این بستر بایستی باید برای بازار فولاد نیز همانند دیگر بازارهای کالایی مهیا گردد.

البته در این میان نامه ای انتقادمیز از سوی سهامداران شرکت های تولید کننده فولادی و معدنی به اسحاق جهانگیری ارسال شده مبنی بر این که نوع قیمت گذاری دستوری در حقیقت جفای آشکار به حق تولید کننده و بقیه اقشار جامعه بوده که در این میان تنها دلالان از این وضعیت منتفع شده اند.

مجلس برای کمک به بازار فولاد و تعیین قیمت ها وارد صحنه گردید

خبرهای واصله حاکی از آن است که در پی ناامنی های موجود در قیمت گذاری محصولات فولادی و التهابات موجود در بازارفولاد، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بیان نمود که مجلس تمامی تلاش خود را برای حل مشکل صنایع انجام خواهد داد؛ زیرا در حالی که قیمت ها از مکانیسم عرضه و تقاضا پیروی می کنند، عرضه های حال حاضر دردی از مشکلات اقتصادی را حل نمی کند و سبب شده تا هم بر مصرف کننده نهایی فشار وارد آید و هم تولید کننده از فروش خود راضی نباشد.

در این میان یکی از نمایندگان اذعان داشته که با وجود تحریم ها و کاهش سطح صادرات، بایستی میزان عرضه داخلی برای تامین تقاضا بیشتر شود تا قیمت تیرآهن و سایر محصولات فولادی بدین گونه کنترل گردد. قیمت گذاری دستوری نیز در جایی پذیرفته خواهد شد که بتواند مصرف کننده نهایی را منتفع گرداند و در غیر این صورت همانگونه که دیده شد متحمل شکست خواهد گردید.

این شکست ناشی از وجود فساد و رانت در اقتصاد است که سبب افزایش قیمت تیرآهن و سایر محصولات فولادی شده و در نتیجه آن نه سهامدار و نه مصرف کننده انگیزه ای برای ماندن در بازار و سرمایه گذاری در آن نخواهند داشت.

تاثیر افزایش قیمت تیرآهن در طی هفته های اخیر و تاثیر آن بر بازارمسکن

در حالی که طی آخرین روزهای هفته گذشته، قیمت تیرآهن و سایر محصولات فولادی رو به کاهش گذاشت، اما همچنان قیمت ها برای ساخت و ساز بالا می باشد و قدرت مصرف کننده نهایی را برای خرید به شدت کاهش داده است. به طوری قیمت تیرآهن کرمانشاه به میزان ۷۵۳۰۰۰ تومان اعلام شده است. در حالی که به گفته بسیاری از مصرف کنندگان نهایی مشکل حال حاضر آنها سلب شدن قدرت خرید برای انجام ساخت و ساز می باشد.

با وجود آن که بسیاری از آن ها در طولانی مدت و با گرفتن وام در انتظار ساختن منزل مسکونی بوده اند، اما با رسیدن به شرایط حال حاضر تمام امید و آرزوهایشان بر باد رفته و دیگر توانی برای خرید مصالح ساختمانی بخصوص تیرآهن و میلگرد با وجود افزایش سرسام آور قیمت این دو محصول نخواهند داشت و این روند در نهایت سبب سرخوردگی مردم و ایجاد فضای بی اعتمادی و عدم امنیت اقتصادی در جامعه خواهد گردید.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری