0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

آخر هفته در انتظار بسته ارزی سپری شد

به گفته گزارشگر فولاد بسته ارزی بدون در نظر گرفتن  عدد و رقمی که قرار است اعلام شود به راحتی می توان تاثیرش را خیلی راحت بر بازار و حتی قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت میلگرد و تیرآهن پیش بینی کرد. دقت کنید ارزی که قرار است به عنوان بازار ثانویه در نظر گرفته شود باید بتواند چند موضوع را با خودش پوشش دهد.

 • ابتدا این که با آن بتوان قیمت بازار آزاد را تا حدودی یا حداقل برای مدتی کنترل کرد. یعنی به نوعی تاثیر روانی بر روی این بازار بتواند ایجاد کند.
 • دوم این که  بتواند برخی خواسته های صادر کننده های غیر نفتی را نیز برآورده کند تا آن ها نیز با رضایت بیشتری ارز حاصل از صادرات خود را در این بازار عرضه کنند. یعنی به نوعی جذابیتش به حدی باشد که این شرکت ها بجای دور زدن دستورالعمل های ارزی و لجاجت با دولت پای در عرصه بگذارند و همسو رفتار کنند.
 • سوم این که باید پیامدهای تورمی ناشی از این موضوع را نیز در نظر داشته باشند و چون جهش یک باره ای نرخ ارز در بازار ثانویه می تواند بار دیگر تاثیرات تورمی را بر روی جامعه داشته باشد.

که طبیعتا در شرایط فعلی و با بدنه شکننده اقتصاد در این ماه ها این موضوع خیلی مهم است.

امید برخی از فولادسازان به روز دوشنبه و مقارن با رونمایی از بسته جدید ارزی دولت

باتوجه به الزام عرضه ‌های کنونی محصولات فولادسازان از جمله قیمت میلگرد و تیرآهن در بورس کالا و بر مبنای دلار 4200 تومان نیمایی؛ و نارضایتی آن ها از این وضعیت؛ حالا تمام امید آن ها و چشم هایشان به روز دوشنبه دوخته شده است که تا شاید بتوانند همزمان با رونمایی از بسته ارزی جدید دولت؛ از این محدودیت و چارچوب وضع شده کنونی تا حدی رهایی یابند و قیمت میلگرد و سایر محصولات را کنترل نمایند.

این گمان می رود که شاید؛ انصراف از عرضه روز گذشته شمش در بورس کالا؛ مصادق ضرب المثل “از این ستون به آن ستون فرج است”؛ بوده و احتمالا خبرهایی در راه است.

قیمت میلگرد

اما این موضوع تغییری در مسئله ادامه افزایش سنگین سایه های نظارت سازمان تعزیرات حکومتی و تمهیدات لازم برای مقابله با رانت فعالان میانی ایجاد نخواهد کرد، چه بسا که روز گذشته شایعاتی در خصوص بهره‌ مندی مستقیم مصرف‌کنندگان از توزیع کالای تعزیراتی شنیده شد که ظاهرا هنوز جزئیات آن در هاله ‌ای از ابهام قرار داشته و به جز اشاره مختصر چند کارگزاری؛ جزئیات آن هنوز بطور کامل رسانه ای نشده است… و باید دید در روزهای آتی چه تاثیری بر قیمت میلگرد و سایر محصولات خواهد داشت.

چند نکته قابل تامل

همان طور که هفته قبل و پیش از راه افتادن بازار ثانویه اشاره کردیم، و مشاهده کردید، تب و تاب بازار ارز تا ۱۵ مرداد است. سیاست کنترل دستوری بازار فولاد برای قیمت میلگرد و سایر محصولات ، به دور از واقعیت و محکوم به شکست است. تعیین کننده نرخ واقعی فولاد، حجم واقعی عرضه و تقاضاست. تا وقتی میزان عرضه کمتر از حجم واقعی ۵۰۰ هزار تن تقاضا  باشد بازار فولاد به تعادل نمی رسد.

یک اصل کلی را هرگز فراموش نکنید:

اقتصاد اجبار و دستور نمی پذیرد.

با توجه به واقعیات موجود بازار فولاد و قیمت پایه قراضه و به شرط ثبات نرخ دلار در همین محدوده؛ قیمت واقعی مقاطع بین ۴۵۰۰ الی ۵۰۰۰ تومان خواهد بود.

نکته سوم و مهمتر این که با آغاز دور اول تحریم ها که طرف امروز و فردا اجرایی می شود وارد یک فاز فرسایشی خواهیم شد. که بلاتکلیفی و سر درگمی بارزترین شاخصه آن است. روی میزان صبر و شکیبایی خود تمرین کنید و اخبار اقتصادی و سیاسی را با دقت دنبال کنید

هرچند با طی کردن دور اول تحریم ها و گشایش بازار ثانویه شاهد ثبات نسبی کوتاه در بازارها خواهیم بود ولی با نزدیک شدن به دور دوم تحریم ها در آبان ماه شاهد شتاب گیری مجدد منحنی تورم خواهیم بود.

اگر گشایش سیاسی ایجاد نشود.

روزهای سخت تری در پیش است لطفا شکیبا باشید.

تغییر شرایط خرید از بورس کالا

خبر نسبتا مهمی در خصوص تغییر شرایط خرید از بورس که از طریق کارگزاری مبین سرمایه اطلاع رسانی گردیده است :

فراهم شدن امکان خرید اشخاص حقیقی از بورس کالا :

1) با توجه به مصوبه جدید کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی دارای مجوز ساخت و مصرف واقعی می توانند از طریق بورس کالا اقدام به خرید تیرآهن و میلگرد نمایند.

2) همچنین شرکت هایی که قبلا کد بورسی دریافت کرده اند جهت جلوگیری از مسدود شدن کد بورسی خود اظهارنامه و صورت های مالی سال 96  خود را به دفاتر کارگزاری ارائه دهند.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0