0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

گزارش بازار فولاد یک شنبه 20 خرداد 97

دیروز بازار فولاد پس از یک دوره تعطیلی با تجدید انرژی به روز کاری این هفته برگشت ولی این بازگشت با اما و اگرهایی همراه بود. فعالان بازار در حال حاضر از اوضاع ملتهب بازار و افزایش ناگهانی قیمت تیرآهن ، میلگرد و سایر مقاطع نگران می باشند ولی روند بازارهای جهانی اندکی سبب دلگرمی فعالان این حوزه گشته است.

در روز گذشته برخی از افزایش 1000 ریالی قیمت تیرآهن اهواز اطلاع داده و شاهد افزایش 300 ریالی قیمت پروفیل و افزایش 600 ریالی قیمت میلگرد در سایر مبادی بودیم. همچنین ترس های سیاسی نیز در دل بازار فولاد مشاهده می شود و تاثیر زیادی بر معاملات صورت گرفته در این حوزه داشته است.

در حوزه سیاست که بحث ها متفاوت می باشد و در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم با این حال وضعیت در نخستین روز هفته جاری و پس از اتمام تعطیلات خوب آغاز شد و با وجود فشار فروش کمی مثبت پیش می رفت. بازار هنوز ابهامات قبل را یدک می کشد و بین مثبت و منفی ها مردد می باشد و ابهامات سیاسی کمی به التهابات موجود در بازار دامن زده و البته نگرانی فعالان بازار را قوی تر کرده است.

قیمت تیرآهن

بازار فولاد ایران و جهان در دستان ترامپ

اما برویم سراغ این ابهام … ابهام و دردسری که ترامپ برای بازارها و دنیا رقم زده است…  طی روزها و هفته های اخیر عده ای از فعالان بازار همچنان به بهبود شرایط امید داشتند ولی آن چه واضح است این است که بد بینانه یا خوش بینانه کشور وارد فاز جدیدی شده که بر مبنای یک استراتژی بنا نهاده شده است.

و آن هم این است که عقب نشینی کردیم طرف مقابل زیر برجام زد و حالا باید پیشروی کنیم در بدترین حالت دوباره به سر جای فعلی باز می گردیم. حرکت رو به جلو اخیر و دستور رهبری بر همین مبناست که باید با مختصات جدید پای میز مذاکره نشست.

منتهی در این میان فشار طرف مقابل و سرعت خروج شرکت ها فشار و هزینه ای است که بازار متحمل می شود و در نهایت بر قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر مقاطع تاثیرگذار خواهد بود و نقطه بد و تلخ ماجرا این است که بازار ریسک سیاسی را تحمل می کند ولی این ریسک که پیش از این با دلار کاور می شد پوشش داده نمی شود در واقع در این حالت بازار سرمایه هم چوب را می خورد و هم پیاز را …

موج جدید تحریم ها در راه است

از تیر ماه موج جدید فشار تحریم ها آغاز می شود و در این موج ایران بی جواب نمی ماند و تازه از ۴ ماه بعد یعنی نیمه آبان دوباره موج جدید آغاز می شود شدت آن روز به روز بیشتر می شود حقیقت امر این است که چشم اندازی برای یک توافق طی ۱ سال آتی متصور نیستیم و این آن چیزی است که به عنوان ریسک بزرگ بازار از آن یاد می شود.

برخی دوستان عقیده دارد که تنها نیستیم و اروپا و آسیا همراهی می کنند ولی اگر کمی واقع بین باشیم سرعت خروج و انصراف این شرکت ها نشان می دهد سیاسی کاری هم خیلی نمی تواند موثر باشد اروپایی ها بیشتر حرف می زنند وقتی به پای عمل می رسد می گویند شرکت های ما مستقل هستند …

قیمت تیرآهن اصفهان

وظیفه فعالان بازار فولاد در آشفته بازار اخیر چیست؟

این را می نویسیم که بگوییم این ریسک همراه بازار ماست اگر قرار است کسی در این بازی وارد شود نباید غر بزند در واقع از همین حالا باید گفت نمی دانستم و نمیشد و تحریم نشدیم و … نداریم با علم به این موضوع وارد بازار شوید چراکه در حال حاضر قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن تحت تاثیر ریسک های جدید بازار و سیاست های موجود در کشور می باشد.

البته این یک بخش تلخ ماجراست اگر اثرات این مقابله خود را در کاهش مقداری فروش محصولات نشان دهد روزهای تلخ بورس کم کم از راه می رسد ولی بخش شیرین آن را هم نباید فراموش کرد که البته فعلا چیزی نمی بینیم … در بازار شایعاتی مبنی بر راه اندازی ارز سامانه نیما با دلار ۴۸۰۰ وجود دارد.

بازارها به هم ریخته تقریبا همه اقتصاد دان ها و بازرگانان از نرخ ۴۲۰۰ انتقاد دارند و معتقدند این موضوع و اختلاف جدی نرخ با نرخ واقعی باعث فزونی واردات و از سوی دیگر اتمام ارزی می شود که منطقی نیست حتی شنیده می شود حواله های بورس کالا با نرخ هایی بالاتر که مبنای دلار ۶۰۰۰  تومانی است خرید و فروش می شود .

به نظر تغییر نرخ دلار تنها برگ برنده بازار است که طی این مدت ریسک سیاسی وخیمی را که در پیش روی بازار است پوشش می دهد وگرنه بازار بار دیگر سراغ سهم های کوچک و بازی های پول بازی می رود. باید دید اتمام ماه مبارک رمضان در پایان هفته جاری می تواند تا حدودی التهابات ناشی از کاهش میزان تقاضا را کاهش داده و سبب کاهش قیمت های پیشنهادی کارخانجات از جمله قیمت تیرآهن اصفهان و قیمت سایر محصولات گردد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0