0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

نرخ ورق در بازار داخلی گران و غیر اصولی است یا مقاطع طویل فولادی زیر قیمت جهانی ؟!

با انجام معاملات روز دوشنبه بورس شاهد کشف سطوح جدید قیمت در حوزه تیرآهن سنگین و قیمت ورق فولادی به خصوص ورق گرم C و به تبع آن افزایش قیمت این دو محصول یعنی تیرآهن سنگین و ورق ریز و پروفیل ۲ بودیم. اگر مبنا را قیمت های فعلی میانگین قیمت ورق گرم B بگیریم و با در نظر گرفتن فاصله میانگین هزار تومانی قیمت میلگرد با ورق B می بایستی شاهد افزایش بیشتر قیمت میلگرد باشیم و به تبع آن شاهد افزایش قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان اما این تحلیل دو ترمز مهم دارد.

 • اول ؛ تعدد کارخانجات تولید میلگرد در مقایسه با ورق و احتمال رقابت منفی آن ها در صورت ثبات چند روزه قیمت.
 • و دوم ؛کنترل جدی دولت بر بازار داخلی و محموله های صادراتی

به این معنا که پس از هر مرحله افزایش قیمت مقاطع  فولادی شاهد ورود دولت به بحث کنترل و قیمت گذاری بوده ایم. اما در مورد محصولات تیرآهن ذوبی به علت نبود رقیب ابن احتمال منتفی است، و شاهد اقبال خریداران روی محصولات زیر ۴۵۰۰ ذوبی هستیم. از طرفی در مورد بحث صادرات شاهد ادامه مشکلات پیچیده ارزش یابی صادراتی و تعهد به عرضه در بازار داخلی به میزان صادرات هستیم و این دو ترمز قدری شتاب افزایش قیمت و اشتیاق خریداران برای رفتن به مرزهای بالاتر را محدود می کند.

اما در مقابل حجم نقدینگی سیال در اقتصاد که از بخش های دیگر ناامید شده ، و به دنبال مقصد جدید می گردد ممکن است باعث به هم ریختگی عرضه های بعدی بورس فلزات و کشف سطوح جدید قیمت در عرضه های آتی بورس فلزات شود. هرچند که حجم تقاضای موثر واقعا محدود و ناامید کننده است، اما در حال حاضر دیدگاه خریداران نسبت به فولاد تغییر یافته و بیشتر به فولاد به عنوان یک کالای سرمایه ای می نگرند تا یک محصول مصرفی

همان طوری که روز دوشنبه فروش سبد تیرآهن سنگین ذوب با قیمت های جدید باعث تعجب بسیاری از فعالان بازار شد باید دید این تجربه در مورد سبدهای بعدی ذوب آهن هم تکرار می شود یا نبود تقاضا موجب تثبیت قیمت در کانال های فعلی خواهد شد؟

قیمت جدید تیرآهن

توضیح اختلاف قیمت ورق و محصولات طویل فولادی

در توضیح اختلاف قیمت فزاینده بین ورق و محصولات طویل فولادی در بازار داخلی ابتدا می بایست به این نکته توجه نمود که :

۱) ساختار تولید؛ ۲) مکانیزم و نحوه مدیریت توزیع کالا؛ ۳) بخشنامه ها و دستورالعمل های صادره در جهت عرضه در بورس کالا ۴) تعدد عرضه کنندگان و موضوع نسبت حجم تقاضا به تولید؛ در مقایسه دو بازار ورق و مقاطع طویل فولادی در بازار  داخلی کاملا متفاوت و متمایز دیده می شود.

متاسفانه پیش از این و صرف نظر از تشدید التهابات بازار ورق در روز دوشنبه؛ نرخ پایه کالای ورق در بازار داخلی تفاوت حداقل کیلویی ۲ هزار تومانی با محصول نهایی مقاطع طویل فولادی مثل میلگرد داشته است؛ و این موضوع از زمانی که نرخ دلار در کشور شروع افزایش پیدا کرد، پیوسته تشدید شده که اصلی ترین عامل آن همان طوری که بارها عنوان شد به انحصار در تولید و تا حدودی شبکه خرید طرف تقاضا و ساختار در هم تنیده توزیع آن در بازار داخلی بر می گردد که هنوز هم علی رغم تلاش های صورت گرفته، به نظر می رسد که این مشکل همچنان پابرجاست. همچین تا همین اواخر و قبل از کاهش قابل توجه ارزش پول ملی ما، شاهد بودیم که رفتار بازار در مواجه با تامین بخشی از تقاضای ورق؛ علی رغم عدم توجه و احساس نیاز به واردات مقاطع طویل فولادی؛ گرایش به سمت واردات بوده است که بررسی این رفتار خود به تنهایی کمبود عرضه این کالا در بازار داخلی را اثبات می نماید.

این در حالی است که در بازارهای جهانی اختلاف قیمت بین میلگرد و قیمت ورق کلاف گرم حدود ۵ الی حداکثر ۲۵ دلار به ازای هر تن بر اساس آخرین گزارش متال بولتن، عنوان گردیده است که اگر متوسط این اختلاف حدود ۱۵ دلار به ازای هر تن در نظر گرفته شود، با احتساب دلار نیمایی ۹۵۰۰ تومانی حدودا کیلویی ۱۵۰ تومان خواهد شد که بسی جای تامل دارد.

در خصوص پاسخ به سوال که آیا در حال حاضر در مقایسه با نرخ های جهانی؛ نرخ میلگرد آجدار در بازار داخلی پایین است یا قیمت ورق سیاه غیر منطقی و بالا معامله می شود، کافی است به نوشتار و محاسبات قبلی رجوع شود، اما جهت اطلاع مجدد؛ با توجه به مرجع قرار گرفته شدن نرخ شمش CIS با ضریب ۹۰ درصدی برای نرخ داخل؛ و همچنین با استناد به حواله دلار نیمایی، به سادگی محاسبه می شود که نرخ میلگرد آجدار در حال حاضر و در آخرین معاملات در بورس کالا، حداقل کیلویی ۳۵۰ تومان بالاتر از نرخ عادلانه آن در بازار داخلی و در بورس کالا به صورت رقابتی معامله شده است که این موضوع می تواند بیانگر نرخ کاذب و به مراتب غیر اصولی ورق در بازار داخلی و در مقایسه با محصول مشابه خارجی در حال حاضر و در بازار داخلی بیمار این نوع کالا باشد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0