4.3/5
3رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

 برخی از انتظارات فولادی‌ ها برآورده گردید!

همان طوری که تا حد زیادی قابل پیش بینی بود، خروج جناب آقای سرقینی از نظارت و کنترل مستقیم تنظیم بازار آهن آلات کشور؛ خبر از اعمال برخی تغییرات در قوانین جاری تنظیم بازار فولاد می ‌داد که اتفاقا بنا بر برخی گمانه زنی های صورت گرفته، شروع اعمال این تغییرات هم مقارن با اتمام مراسم اربعین حسینی و بازگشایی فعالیت بازار در هفته آتی واقع گردیده است. از سوی دیگر با دقت در تغییرات اعمال شده در مقررات تنظیم بازار که چیلان از آن رونمایی نمود؛ به نظر نمی رسد که اوضاع برای مصرف کننده نهایی آنقدرها هم بد باشد چرا که در این دستورالعمل الزام و توجه به برخی نکات همچنان حائز اهمیت به نظر می ‌رسد:

شمش فولادی :

۱) تولیدکنندگان شمش فولادی موظفند محصول تولیدی خود را حداقل مطابق با حجم سهمیه تعیین شده برای آنها در بورس کالا عرضه نمایند.

۲) مقرر گردیده هر سه ماه میزان حجم عرضه این فولادسازان در بورس کالا با حداقل حجم معین شده برای آن ها مطابقت داده شده و چنانچه اگر کمتر از این مقدار عرضه صورت گرفته باشد به همان اندازه از مجوز صادراتی آن ها کم شود و در صورت تکرار تخلف در دو دوره متوالی مجوز صادراتی این واحدهای تولیدی متخلف ابطال گردد.

۳) الزام ارسال جزئیات اطلاعات معاملات توسط بورس کالا به سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و معاونت امور معاون و صنایع معدنی و دبیرخانه کمیته تنظیم بازار فولاد به صورت هفتگی.

مقررات جدید بازار آهن

ورق فولادی و حوزه قوطی و پروفیل :

۱) در خصوص ورق فولادی هم با توجه به دستورالعمل جدید، همچنان تولیدکننده یا تولیدکنندگان ملزم به رعایت حداقل حجم عرضه های مقرر شده برای آن ها در بورس کالای داخلی گردیده ‌اند.

۲) در حوزه قوطی و پروفیل هم ظاهرا سندیکا متعهد گردیده که فاصله منطقی نرخ فروش محصولات این حوزه نسبت به ورق را رعایت نماید تا مجوز صادراتی اعضای آن به قوت خود باقی بماند.

حوزه نورد :

۱) خرید شمش از بورس کالا برای نوردکاران راحت تر شده اما در مقابل تلاش شده تا حد امکان از فروش شمش توسط واسطه ها به بازارهای خارجی یا صادراتی جلوگیری به عمل آید؛ به عبارت دیگر شمش خریداری شده می بایست به هر نوع و به هر شکل در بازار داخلی تبدیل به محصول نهایی گردد.

۲) نوردکاران موظف گردیده اند که حداقل ۶۰ درصد از شمش خریداری شده خود از بورس کالا را پس از تبدیل به محصول نهایی مجددا در بورس کالا عرضه نمایند و در صورت عدم رعایت این تعهد از خرید بعدی شمش آن ها از بورس کالا ممانعت به عمل خواهد آمد.

۳) در خصوص الزام به رعایت کف عرضه های داخلی در بورس کالا، نوردکاران هم همچون فولادسازان در صورت عدم رعایت کف عرضه های تعریف شده برای آن ها، هر سه ماه یک بار اعمال قانون خواهند شد ( کسر سهمیه صادراتی آن ها مطابق با حجم تخلف صورت گرفته و یا ابطال آن در صورت عدم رعایت در دو دوره متوالی )

۴) صادرات محصولات فولادی همچنان فقط توسط تولیدکنندگان یا نمایندگان رسمی آن ها صورت گرفته و برای دیگران ممنوع است ( الزام بازگرداندن ارز حاصل از صادرات  همچنان به قوت خود باقیست ).

نتیجه گیری و گمانه زنی ها

به نظر می رسد که علیرغم همه تلاش های صورت گرفته توسط فولادی ها، خوشبختانه بازار داخلی فولاد هنوز کاملا به حال خود رها نشده و نظارت ها هر چند کم رنگ تر ولی همچنان به قوت خود باقیست؛ با این تفاوت که دست تولیدکنندگان فولاد یا قدرت مانور آنها در حوزه های صادراتی کمی باز تر شده که امیدواریم قدر این موقعیت را بدانند و  ضمن برخورداری از این بهبود شرایط به وجود آمده در حوزه های صادراتی، درصدد به وجود آوردن هیجانات بی مورد در بازار داخلی نباشند و در مقابل تمام تلاش خود را معطوف به حصول موفقیت در بازارهای صادراتی نمایند.

مطابق با الگوی رفتاری چندین و چند مرتبه گذشته، هرگونه عدم توجه به کمبود یا ایجاد فشار به مصرف کننده نهایی در بازار داخلی یا رفتاری که منجر به ایجاد هرج و مرج و نوسان گیری های بی مورد در بازار داخلی گردد؛ قدر مسلم ورود و خیمه سنگین مجدد ناظرین بازار را به دنبال خواهد داشت و متعاقب آن مجددا پیگیری های نمایندگان فولادی ها در رفع این محدودیت ها؛ پس بیایید حداقل برای چندمین بار و آخرین بار قبل از اینکه شاهد افسار گسیختگی مجدد بازار باشیم؛ خود آرامش بازار داخلی را حفظ نماییم و خود ناظر و ناظم اعمال خود در بازار باشیم قبل از اینکه نیاز باشد دیگران به حساب ما رسیدگی کنند. به عبارت ساده تر سهم کم و کسری های مارجین تولیدکنندگان داخلی می ‌بایست از بازارهای صادراتی جبران گردد و در این میان به جای سهم خواهی بیشتر و نوسان گیری از هموطنان داخلی و زنجیره های پایین دست و ضعیف، به خصوص مصرف کنندگان نهایی؛ در جهت حفظ آرامش بازار داخلی اهتمام ویژه بعمل آید.

قوانین جدید بازار فولاد

4.3/5
3رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0