0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

سیاست ارزی جدید دولت برای بازار فولاد

پس از یک هفته التهاب در بازار فولاد مجدد تصمیم جدیدی در بازار فولاد سبب نگران فعالان این حوزه گردید! در تصمیم جدید دولت؛ ارز حاصل از فروش کلیه کالاها اعم از فولاد و پتروشیمی و… با نرخ تقریبا آزاد به بازار ثانویه تزریق می شود. این یعنی آزاد سازی نسبی قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت تیرآهن و میلگرد و فرآورده های پتروشیمی براساس نرخ دلار آزاد. به عبارت بهتر احتمالا تا چند هفته آینده، مبنای محاسبه شمش فولاد خوزستان نرخ میانگین فوب Cis و منطقه ضربدر نرخ دلار آزاد خواهد بود و این یعنی  قیمت شمش فولادی داخلی به ۴۰۰۰ تومان نیل خواهد کرد.

روند کلی بازار :

با توجه به افزایش ۵ درصدی قیمت پایه محصولات فولادی در عرضه های جدید از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد و خبرهای ضد و نقیض در مورد آزاد سازی نرخ دلارهای پتروشیمی و فولادی به نظر می رسد در چند روز آینده شمش قوس به عدد ۴ هزار تومان و با توجه به ضریب ۹ درصد جهت حق العمل نورد میلگردهای حاصل از شمش قوس به عدد ۴۴۰۰۰ نیل می کند.

التهاب و ناپایداری؛ عدم تمایل به فروش در بیشتر مبادی…

آنچه که تا به این ساعت و بنا بر شنیده ‌ها رصد شده است؛ شاخص متوسط نرخ حوزه میلگرد آجدار و قیمت تیرآهن در روز گذشته توام با حدود 80 الی 100 تومان افزایش قیمت نسبت به روز پنجشنبه دیده شد؛ متوسط نرخ روز گذشته حوزه میلگرد آجدار به حدود 4300 تومان افزایش یافته است…

قیمت تیرآهن

سوال مطرح شده توسط برخی خریداران

اگر قرار باشد بنا بر خواستگاه برخی از فولادسازان کشور و منطق دلار بازار ثانویه؛ افزایش قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات و محدودیت عرضه‌ ها ادامه داشته باشد و بالاخره همین طور شاهد هیجانات غالب شده بر تقاضای بازارهای کالایی بوده و ادامه روند افزایش قیمت ها ادامه پیدا کند؛ این روند تا کجا و چه افق هایی ممکن است ادامه داشته باشد ؟

با فرض اینکه امروز دلار 9 هزار تومانی را ملاک نرخ دلار بازار ثانویه قرار دهیم و بنا بر آخرین نرخ های بین‌المللی منتشر شده استیل پرایس به نقل از پلاتس؛ خواهیم داشت :

– نرخ شمش فولادی :

495 × 9000 ÷ 1000 = 4450

– نرخ پایه میلگرد آجدار

545 × 9000 ÷ 1000 = 4900

– نرخ پایه ورق کلاف گرم :

570 × 9000 ÷ 1000 = 5130

این ارقام بدون احتساب مالیات ارزش افزوده می باشد.

اگر اذعان شود تقاضای مصرف ‌کننده واقعی، این روزها بسیار کمرنگ شده است؛ بنا بر رصد وضعیت فعلی بازار و شنیده ها، دور از واقعیت نخواهد بود.

مشخصه پر رنگ روز گذشته بازار فولاد کشور

به گفته منابع خبری مصرف ‌کننده اکنون بسیار گیج و حیران دیده می شود، به طوری که مستاصل مانده است که چه کند؟ گروهی از این افراد را شنیدیم که حتی؛ شروع ساخت پروژه جدید را تا اطلاع ثانوی به تعویق انداخته اند. گروهی هم که در میانه راه هستند؛ از ترس گران شدن بیشتر؛ پیش دستی کرده و پیش خرید نموده اند.

قسمت عمده این تقاضاهای مستمری که به صورت پیوسته با کم و زیاد شدن هایش، کم و بیش ادامه دارد؛ مربوط می شود به تزریق نقدینگی های مضطرب در پروسه تبدیل پول نقد به کالا در جهت پیشگیری از افت ارزش سرمایه های آن ها … در چند ماه گذشته بارها نسبت به هجوم موج جدید نقدینگی در مرداد ماه به بازارها و به خصوص بازار فولاد هشدار داده بودیم. بخش زیادی از تورم ده روز گذشته مربوط به ورود حجم زیاد نقدینگی از بخش های دیگر به بخش فولاد است‌

همیشه شاخص قیمت مقاطع داخلی از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد را ۵۰ سنت بر مبنای دلار آزاد در نظر بگیرید. بر همین اساس روز گذشته تقریبا به این عدد نزدیک شدیم. در صورت عبور قیمت مقاطع به خصوص قیمت میلگرد و قیمت تیرآهن از عدد ۵ هزار تومان به احتمال زیاد شاهد خروج  قسمتی از نقدینگی که مربوط به افراد غیر متخصص است از بخش فولاد خواهیم بود.

احتمالا این موج مخرب مجددا وارد بازارهای موازی  (احتمالا مسکن یا خودرو) شده و آن ها را تحت تاثیر قرار خواهد داد. توضیح؛ این نتیجه بر اساس بررسی و تطبیق نمودارهای اقتصادی در طول ده سال اخیر و شبیه سازی آن در بازار فولاد به دست آمده و احتمال خطای جزیی در آن وجود دارد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری