0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بررسی تغییرات حوزه مقاطع فولادی در هفته جاری

 با توجه به این که روند کاهشی قیمت میلگرد و تیرآهن در روز گذشته از شیب نسبتا ملایم تری نسبت به دو روز ابتدایی هفته برخوردار بود؛ قسمتی از تقاضای در انتظار کاهش بیشتر؛ روز گذشته وارد بازار شد و لذا حجم خریدها دیروز از وضعیت نسبتا بهتری در مقایسه با دو روز قبل دیده شد؛ از همین رو برخی از مبادی در مواجه با کمی بهبود تقاضا؛ ترجیح دادند تا ادامه فروش متوقف و به فردا موکول گردد. در واقع بازار مقاطع در روز سه شنبه کاملا گیج و به نوعی نامنظم دیده شد که نشان از سیگنال ضعیف تقاضا دارد. به طور کلی در روز گذشته افزایش های  محدود در برخی مبادی مثل قیمت میلگرد راد همدان و قیمت میلگرد سیرجان شنیده شد. کارخانجات محدوده استان اصفهان و یزد هنوز هم با مشکل حمل و نقل در مسیرهای طولانی مواجه هستند. به علاوه در برخی سایزها مثل میلگرد 14 و 16 با کاهش تولید و اتمام موجودی در این تولیدی ها ( مثل فولاد قائم ، فولاد بافق و ابرکوه و فولاد احرامیان ) مواجه هستیم که احتمالا باعث افزایش این محصولات شود. همچنین در بحث محموله های ذوبی روز گذشته برخی ردیف های تیرآهن های ذوبی غیر فعال شده است که احتمالا شاهد افزایش قیمت در این محصولات خواهیم بود. به نظر نمی رسد حجم این افزایش ها جدی و زیاد باشد.

نگاهی اجمالی به تفاوت قیمت میلگرد نسبت به هفته گذشته

به طور کلی بازار میلگرد در حال نزدیک شدن به کانال ۴۲۰۰ در اکثر مبادی به غیر از آذربایجانها

قیمت تیرآهن ۱۴ ذوبی در کانال ۵۲۰۰

قیمت تیرآهن ۱۶ در کانال ۴۲۰۰

و قیمت تیرآهن ۱۸ ذوبی حدود ۴۱۵۰۰

در نوسان است.

قیمت میلگرد 12 و 14 و 20 ذوبی در حدود ۴۶۰۰

میلگرد 16 ذوبی براساس وزن میلگرد حدود ۴۷۰۰

و سایزهای ۱۸ و ۲۵ ذوبی حدود ۴۴۰۰ اعلام می شود.

تاثیر عرضه سبدهای خُرد در بورس کالا

به علاوه عرضه های متوالی و کوچک محصولات ذوبی مانع افزایش قیمت جدی محصولات خواهد بود. مبلغ کرایه ها در مسیرهای طولانی تر به صورت توافقی است و بارگیری ها در حال انجام است. احتمالا شمش امروز هم در رقمی معادل شمش دیروز و در حدود ۳۳۰۰ معامله شود و با در نظر گرفتن بیش از یک ماه تحویل و کرایه متعلقه نوسان قیمت شمش القا در بازار آزاد در مرز ۳۶۰۰  الی ۳۷۰۰ تومان منطقی خواهد بود.

 بر این اساس نوسان قیمت میلگرد حاصل از شمش القا در کانال ۴۲۰۰ تومان  منطقی خواهد بود البته در این میان افزایش سهم کرایه ها را نباید نادیده گرفت.

همچنین خیمه سنگین عرضه های بورسی هم این روزها نفس بازارسازان را گرفته به طوری که آن طور که می خواهند بشود؛ نمی شود.

قیمت میلگرد

عرضه های سنگین خارج از بورس هم این روزها به نوبه خودش قابل توجه است؛ به طوری که چند روزی است که تنوع و گوناگونی این عرضه ها مشهود دیده می شود.

فراهم شدن امکان خرید حداقل ۱ تریلی در بورس کالا به معنای راهیابی خریداران خُرد به حوزه خرید از بورس کالا بوده و این موضوع از چند منظر قابل تامل است :

از آن جایی که حوزه خریداران خُرد عموماً  حلقه های انتهایی زنجیره توزیع کالا را هم در بر می گیرد لذا انتظار سقف رقابتی در بورس کالا بیشتر خواهد بود و از این رو رانتی که ممکن است تا پیش از این در مواجه با اختلاف قیمت بین بازار و نرخ معامله شده در بورس کالا نصیب واسطه های کلان و حرفه ای گردد؛ به حداقل ممکن تقلیل پیدا خواهد کرد و چه بسا این نوع عرضه ها جذابیت ورود واسطه ها و بنگاههای کلان رانتی به بورس کالا را کاهش دهد.

از همین رو است که در برخی از مواقع شاهد هستیم که برخی عرضه کنندگان خصولتی در برابر عرضه‌ حواله های خُرد مقاومت می کنند و این مقاومت به نوعی می تواند القاء کننده این گمان به ذهن باشد که بنگاههای اقماری زیر مجموعه عرضه‌ کننده به نوعی خود خریدار کالای خود به جهت جذب رانت به وجود آمده و بازارسازی در سطح کلان توزیع به بازار غیر رسمی خارج از بورس باشند.

اخبار بازار جهانی فولاد و تاثیر بر بازار ایران

اخبار رسیده حاکی از بر هم خوردن بازارهای فولاد منطقه و جهان دارد به طوری که حصار تعرفه سبب شده که مبحث تجارت بین المللی فولاد دچار ناهمگونی شود. فولاد سازان ترک ، هند ، روس ، چین در صادرات فولاد به مشکلاتی برخورد کرده اند که برای عبور از این مسایل در حال باز تعریف پروژه های داخلی هستند. ساخت فرودگاه ، مسکن اجتماعی ، توسعه حمل و نقل ریلی از جمله مواردی است که کشورها با استفاده از سرمایه گذاری خارجی در حال گسترش آن در داخل کشورهای خود می باشند. ایران نیز راهی جز استفاده از این متد ندارد اما در حاشیه این خبر سه نکته خدمتتان عرض می شود

 الف – مدیر نوکور قصد دارد برای مذاکره با جناب ترامپ به کاخ سفید برود او امیدوار است با نفوذی که در آن جا دارد بتواند گره بازار فولاد را به نوعی بگشاید.

 ب- ایران در حال ساخت  3 سد بزرگ می باشد اطلاعات دریافتی حاکی است که کار تجهیز کارگاه دو تا از سدها آغاز شده است این دو سد در استان های جنوب غربی ساخته خواهند شد هنوز در خصوص سد سوم کاری صورت نگرفته است

ج – وضعیت شرکت های تولیدی کوچک فولادی در ترکیه چندان مساعد نیست و تعدادی از کارشناسان می گویند که اگر روند فعلی بازار جهانی ادامه پیدا کند ممکن است تا ژانویه 2019 برخی از آن ها اعلام ورشکستگی کنند

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری