0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیگیری روند بازار فولاد پیش از شروع تعطیلات

در حالی که پیش بینی میشد که روز سه شنبه به سبب اخبار منفی تحریم؛ بازار بورس منفی و بازار طلا و ارز متشنج شود و به سبب آن بازار فولاد و قیمت میلگرد  و سایر محصولات هم متاثر شود خوشبختانه عکس این انتظار اتفاق افتاد. اینکه این بی تفاوتی به سبب تعطیلات پیش روست یا به دلیل بی تفاوتی بازارها به اخبار تحریمی قضاوت هنوز زود است. بررسی کامل تر به بعد از تعطیلات موکول خواهد شد. آخرین شنیده ها از بازار طلا و ارز هم حاکی از عقب ‌نشینی و فروکش نمودن برخی التهابات در این حوزه ها دارد. شنیده شد مظنه طلا که دوشنبه صبح به واسطه برخی التهابات به وجود آمده در سمت دلار حاشیه بازار تا مرز ۱،۹۰۰،۰۰۰ تومان پیش رفته بود؛ همزمان با عقب‌ نشینی انس جهانی طلا و عقب‌ نشینی دلار حاشیه بازار؛ مجددا روند کاهشی را پیش گرفته است به طوری که روز سه شنبه مظنه ۱،۸۷۰،۰۰۰ هم به گوش رسید.

بازار مقاطع طویل فولادی هم در روز پیش از تعطیلات در حالت سردرگمی به سر می برد. این وضعیت کاملا نشان دهنده سیگنال ضعیف سمت تقاضاست. قسمتی از این اهرم تقاضای ضعیف همان طوری که بارها اعلام شد مربوط می شود به تغییرات فصلی، قسمت دیگری از این رکود هم مربوط می شود به افت محسوس ساخت و ساز به دلایل متعدد از جمله رکود در معاملات مسکن و عدم استقبال و پذیرش مردم از قیمت های جدید این حوزه که با افزایش قابل توجه توام بوده است.

بی اعتنایی بازارها به توپ و تشر ترامپ

شنیدیم که گفته می شود مردم تمایلی به خرید در قیمت های جدید ندارند و از طرفی ساخت و ساز با این قیمت های جدید زمین و مصالح، تا مادامی که قیمت های جدید مسکن مورد پذیرش مردم واقع نشده و مسکن های ساخته شده قبلی به فروش نرسد؛ توجیه ندارد.

در حوزه قیمت قوطی و پروفیل ؛ شنیده های ما از برخی از مبادی در خصوص محصول بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلی متر؛ حکایت برخی افزایش قیمت ها از برخی از این مبادی دارد. بازار این حوزه در کل روز سه شنبه به واسطه ۳ روز تعطیلی پیش رو گیج و گم دیده می شد به طوری که برخی اعلام قیمت را به ظهر موکول نمودند؛ تعداد معدودی هنوز با نرخ کف ۶۴۰۰ تومانی ثابت اعلام کردند ؛ برخی هم سقف ۶۵۰۰ را شکسته و تا ۶۶۰۰ هم پیش رفتند. در کل شنیده ها برای این محصول بین ۶۴۰۰ تا ۶۶۰۰ حکایت دارد.

شنیده ها از برخی انبارهای تهران در خصوص تیرآهن ذوب آهن اصفهان حاکی از ثبات تقریبی در اکثر سایزها مضاف بر فروکش نمودن التهاب نوسان قیمت تیرآهن ۱۶ دارد.

قیمت میلگرد آجدار

شنیده ها در حوزه میلگرد آجدار

برخی مبادی که اکثریت آن ها را بنکداران صاحب حواله تشکیل می دهند؛ چراغ خاموش تخفیف می دهند و دنبال خریدار می گردند. برخی مبادی هم که فروش مستقیم دارند به خروجی خود نگاه می کنند : یک سری از این ها متاسفانه در این بازار خراب فقط تماشاچی هستند نه تولید قابل توجه دارند نه خروجی ! فقط گاهی نوسان می سازند و باعث بالا رفتن شمش فولادی حوزه القایی می شوند و موجب دردسر سایر همکارانشان و دیگر هیچ ! برخی از این مبادی هم که هنوز سرپا هستند و خروجی آن ها چرخ تولیدشان را می گرداند، به شدت مراقب اعلامی ها و نگران نوسانات حوزه شمش القایی و شاکی از نوسان سازان بی پروا به جهت متضرر شدن در خرید شمش

در کل اوضاع و احوال بازار میلگرد آجدار علی رغم جفت و جور بودن همه شرایط برای نوسان سازی و حمایت تمام قد ناظران دولتی از آن ها در شرایط فعلی؛ خوب نیست و همان طوری که پیش تر هم عنوان شد این بازار علی رغم تغییر رویه ۱۸۰ درجه ای وزارت صمت به جهت تشویق سفته بازان برای ورود به این حوزه مکان مناسبی برای این کار دیده نمی شود؛ البته با شرایط جدیدی که در سمت و سوی فعلی وزارت صمت به جهت تلاش برای بقای صنایع داخلی در مواجه با تحریم ها دیده می شود؛ هیچ روندی قابل پیش بینی نیست ولی این را می توان به جرات گفت که تلاش ها بر خلاف تصدی وزیر قبلی؛ تمام قد برای حفظ قیمت میلگرد کنونی و یا حتی افزایش است؛ لذا بزرگواران فعال در این بازار خیلی دلخوش به کاهش قابل توجه قیمت ها در این شرایط نباشند و اکنون میدان میدان عرض اندام یا جولان فولادی است و یک بازار خراب به واسطه سخت شدن صادرات

می توان گفت اکنون به جایی رسیده ایم که همه چیز بستگی به برآیند تقاضای داخلی دارند و هنر نوسان سازی فولادسازان و دیگر هیچ …

جالب است که چند روزی است که بنا بر شنیده های بازار؛ میلگرد ذوب آهن اصفهان که توسط برخی از بنکداران اعلام می گردد؛ تنها محصولی است که دقیقا از ۹ سایز اعلامی، هر سایز آن یک ساز قیمتی مختص خودش را می زند و عجیب است این حد بازارسازی و این مقدار حاشیه برای این محصول در بازار داخلی !

به طور کلی بازار نیمه تعطیل روز سه شنبه در ثبات و آرامش و اندکی تعدیل و یا افزایش تخفیفات؛ دیده شده به طوری که القاء موج نسبتا افزایشی روزهای گذشته را در برخی از مبادی شاهد بودیم. همچنین مدتی است که دامنه نوسانات هیجانی بازار انواع ورق و مقاطع فولادی در بازار داخلی؛ متاثر از افزایش شدید نرخ ارز، شرایط فصلی؛ عرضه های مکفی بورس کالا و به دلیل کاهش حجم ساخت و سازها در این برهه زمانی؛ روز به روز کم و کم تر دیده می شود.

امید است از روز شنبه با پایان یافتن ماه های عزاداری شاهد آرامش و تعدیل نسبی در بازار باشیم.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری