0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

نگاهی اجمالی به صنعت فولاد ایران

حال و هوای این روزهای بازار و صنعت فولاد و قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت میلگرد و تیرآهن و سایر مقاطع ، همراه با ابهامات و بلاتکلیفی است.

چرا که سئوالات زیادی در ذهن فعالان این حوزه قرار دارد که متاسفانه چندان مورد پاسخ قرار نمی گیرد.

بنابر تحلیل اخیر جناب مرامی خروج آمریکا از برجام سبب شد که بازار با احتیاط و یا بهتر است. بگویم با  حساسیت و انقباض بیشتری به معاملات و فعالیت های فولادی نگاه  می کند در این مقاله به دو مورد بصورت خلاصه می پردازیم.

الف – طرح توسعه فولاد ایران :

از سال 2015 ایران برنامه توسعه ملی خود در زمینه فولاد را با چشم انداز 55 میلیون تن اجرایی و در این حرکت تواست با چند شرکت اروپایی نظیر دانیلی ، Voestalpin و… قراردادهایی را در سال 2016 به امضاء برساند.

اما این شرکت ها به دلیل فراملیتی بودن در تبادلات مالی و ارزی محدودیت هایی دارند و ممکن است با آغاز تحریم ها ، فعالیت های آنان به سمت تعلیق سوق یافته.

و یا نتوانند منابع مالی قراردادها را تامین و مدیریت کنند. برخی کارشناسان پیش بینی می کنند که محتملا در چنین وضعیتی ، شرکت های چینی می توانند گزینه مناسب تری باشند.

و احتمالا به دلیل مصمم بودن ایران در طرح توسعه فولاد ، صنعت فولاد ایران با تکنولوژی چینی به کار خود ادامه دهد. که البته وقفه کوتاه ممکن است خسارت هایی را از لحاظ ریالی با خود به همراه داشته باشد.

ب – صادرات فولاد ایران :

یکی از ویژگی های فولاد ایران ، قابلیت رقابت پذیری با رقبا است و از آنجا که ایرانیان در طول چند سال اخیر و به ویژه سال گذشته فعالیت صادراتی خوبی داشته اند.

می توان امیدوار بود که این حرکت بلا توقف ادامه یابد یکی از مزایای مهم صادرات فولاد ایران  عدم استفاده از  use letters of credit  ( اعتبار نامه ) است که تا اندازه ای می تواند اثر بخشی تحریم را برروی صادرات فولاد ایران منتفی کند.

البته این روش ریسک هایی را نیز به همراه دارد که در این جا مجال طرح آن نیست اما اگر مشکل انتقال ارز به داخل به نوعی حل شود صادرات فولاد ممکن است.

با قوت و شدت بیشتری نیز انجام گیرد به نظر می رسد اهتمام دولت و به ویژه ماموریت های اقتصادی وزارت خارجه ایران بیشتر در همین زمینه است زیرا پتروشیمی و فولاد از جمله صادرات غیر نفتی مهم کشور محسوب می شوند.

قیمت میلگرد اصفهان

اما بازار داخل …..

در این روزها شاهدیم که اراده عمومی و یا بهتر است بگوییم افکار عمومی جامعه  غیر رسمی فولاد ( بازار ) انتظار کاهش قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی است.

و این که گروهی از نوردکاران در محافل خصوصی خود رسانه های مجازی را مسئول چنین وضعیتی گمان می کنند از نظر من بیراهه رفتن است چرا که بارها رسانه ها تشویق به نخریدن کردند.

ولی بدنه بازار راه خود را رفت البته این نکته به منزله عدم تاثیر گذاری رسانه ها نیست چرا که یکی از منابع اطلاعاتی بازار همین رسانه های مجازی هستند که در حال فعالیت می باشند.

نوردکاران و به طور عموم صنعت فولاد دو چیز را باید بپذیرد که اولا تقصیر اوضاع فعلی تا اندازه ای فضاسازی های بی مورد و بی جهت شان بوده که عده ای برای دستیابی به منافع خاص شخصی یا گروهی به آن دست یازیده اند.

و لذا سبب شده که صبر و تحمل بدنه بازار طاق شود و دوم این که جریان خروج از برجام ، جریان خاصی بوده که بازار برای رسیدن به خود باوری و درک موقعیت نیاز به زمان داشته.

و  افزایش قیمت محصولات فولادی کارخانجات از جمله قیمت میلگرد هیربد و قیمت میلگرد روهینا گاها مصنوعی بوده و در کنار حجم های عرضه کالا در بورس که پیشینه چندان خوبی نیز در شفاف سازی معاملات ندارد.

این زمان تنفس و بازنگری را به بازار نداد فعلا در گفتگو با تنی چند از کارشناسان دو دیدگاه شناخته شد .

دیدگاه های مطرح شده در خصوص بازار فولاد ایران

 • دیدگاه اول: معتقد است که به دلیل شرایط فعلی از میزان قدرت صادرات فولاد ایران کاسته. و لذا عرضه های سنگین در راه موجبات کاهش قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان و سایر کارخانجات بوده و در کنار آن منجر به خروج برخی از فعالین فولادی از چرخه فعالیت خواهد شد.

 • اما دیدگاه دوم دقیقا بر عکس نظرات گروه اول بوده و ادامه دار شدن سکون و سکوت بازار را پر ریسک می دانند آنان معتقدند که نه تنها صادرات فولاد ایران دچار افت نخواهد شد بلکه از برنامه پیش بینی شده فراتر نیز خواهد رفت.

و هم چنان بازار داخل با عرضه قطره چکانی برندهای مهم روبرو خواهد شد. با کاهش فعالیت معاملاتی در داخل و ضعف تقاضای نورد کار در بازار شمش داخلی ،عرضه کنندگان شمش القایی برای عبور از بحران ، کاهش تولید و یا شاید در برخی مبادی توقف تولید را دستور کار خود قرار خواهند داد.

که با ادامه این وضعیت خلاء محصول و در نهایت افزایش چشمگیر قیمت میلگرد تیکمه داش و قیمت میلگرد شاهین بناب و سایر کارخانجات را در اوایل تابستان خواهیم داشت. البته هر دو گروه دیدگاهشان مبتنی بر فعالیت میان مدت بازار متمرکز شده و در کوتاه مدت نظر خاصی ندارند

امیدوارم که آنچه در ادامه رخ می دهد چیزی جز خیر و نیک بختی برای هموطنان عزیز نباشد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0