0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

آغاز به کار رسمی بازار ثانویه ارز طی هفته گذشته و تاثیر بر بازارهای کالایی

ظاهرا آغاز به کار رسمی بازار ثانویه ارز از دو روز گذشته، همچون سوزنی بر تیوپ بادی؛ موجب تخلیه حباب بازارهای زیر زمینی دلار و به تبع آن عقب ‌نشینی بازار طلا و سکه گردیده است و ممکن است بر قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر مقاطع نیز تاثیرگذار باشد. موضوعی که پیش تر؛ برخی از کارشناسان اقتصادی در صورت پذیرفته شدن نرخ ثانویه ارز؛ آن را پیش ‌بینی نموده بودند؛ گمانه زنی های مختلفی در خصوص نقطه  توقف نرخ ثانویه دلار شنیده می شود.

اما آن چه که از تحلیل های اکثر این کارشناسان بر می آید؛  ادامه روند کاهشی بازار غیر رسمی ارز از سطوح کنونی محتمل است؛ کما این که رخداد دو روز گذشته گواه این موضوع بوده و چنان که دیده می شود دلار بازار سیاه از مرز 8500 تومان به زیر 8 هزار تومان کاهش پیدا کرده به طوری که امروز در کانال 7 هزار تومانی خودنمایی می کند.

به گفته گزارشگر فولاد و همان طور که در نوشتارهای پیشین اشاره گردید که خرد جمعی فعالان حوزه فولاد به دو سمت سوی کلی ولی متضاد متمایل شده، هر یک از این دو تفکر استدلال خودش را داشته و ساز خودش را کوک می کند.

دو سمت و سوی کلی در بازار فولاد

1- تفکر اولی که از منطق تأثیر مستقیم نرخ دلار بازار آزاد بر بازارهای کالایی نشات گرفته و اذعان می کند که شاخص نرخ بازار داخلی فولاد کشور و قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات فولادی هم همراه با این بازارهای کالایی و همسو با جریانات نوسانی دلار بازار آزاد، ناگزیر تغییر مسیر خواهد داد.

این گروه اعتقادی به انفکاک بازار فولاد بنا بر ماهیت ذاتا تولید داخلی آن نداشته و از این رو دستورالعمل ها و بخشنامه‌ های کنترلی دولت در این خصوص را عملی بی فایده بر شمرده و آن را تنها عامل ایجاد رانت برای گروه خاصی از فعالان این حوزه بر می شمارند. تولیدکنندگان بالادستی زنجیره‌ تامین یا فولادسازان از پیروان اصلی این تفکر هستند.

2- گروه دوم که فعالان پایین دستی و حوزه بازار مصرف را شامل می شود؛ بنا بر اعتقاد به تامین عمده مواد اولیه حوزه تولید فولاد از منابع و معادن داخلی کشور؛ بر خلاف برخی از بازارهای کالایی وابسته به بازارهای وارداتی؛ اعتقادی به وابستگی سیکل بسته صفر تا صد تولید داخلی فولاد به ارز خارجی نداشته و معتقدند که مردم می بایست در سوبسیدی که از منابع ریالی داخل کشور در مواجه با دلار، عاید فولادسازان می گردد، منتفع گردیده و سهیم باشند؛ به طوری که عمده مواد و انرژی اولیه ریالی می بایست حداقل برای مصرف‌کننده داخلی هم خروج ریالی و نه منطق دلاری را به همراه داشته باشد.

قیمت تیرآهن

افزایش قیمت ها تحت تاثیر نوسانات دلاری، هجوم هیجانی تقاضا

مشکل از زمانی به وجود آمد که به دلیل سیاست ‌های ایران ستیزانه آمریکا و همزمان با ظهور ترامپ و شدت گرفتن این دیدگاه بر علیه ایران و نهایتا خروج یکجانه آن از برجام و وعده وضع تحریم ‌های ثانویه دیگر کشورها؛ موجب گردید تا ارزش پول ملی ایران کاهش یابد و این موضوع باعث افزایش اختلاف قابل توجه نرخ دلار بازار آزاد و نرخ نیمایی دولت گردید.

به طوری که مقارن با مقاومت دولت بر دلار تک نرخی، نرخ دلار بازار سیاه تا مرز 9 هزار تومان پیش رفت؛ و سرانجام با انعطاف نشان دادن دولت و موافقت با تشکیل بازار ثانویه ارز از چند روز گذشته؛ مجددا دلار سیاه در ایران شروع به عقب ‌نشینی نموده است.

سه ماهه اول سال 97 منطق شماره 1 علی رغم اعتراضات شماره 2؛ به دلایل متعدد موفق و بر بازار داخلی تاخت و تاز نمود؛ به طوری که بازار مقاطع طویل فولادی به خصوص قیمت میلگرد آجدار و قیمت تیرآهن ، متاثر از نوسانات دلاری؛ و هجوم تقاضای هیجانی؛ حدود 40 درصد افزایش قیمت را تجربه کرد؛ گستره وسیع نارضایتی ها موجب شد تا نهایتا دولت گوش شنوا پیدا کرده و دست به کار شود.

ابتدا ترمز روند افزایشی قیمت ‌های فولاد از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد با منطق دلاری؛ با صدور دستورالعمل صادرات مشروط فولاد و الزام فولادسازان بزرگ کشور به افزایش عرضه ‌های داخلی کشیده شد؛ در فاز بعدی با موافقت دولت مبنی بر آغاز به کار بازار ثانویه ارز؛ سوپاپ افزایش قیمت دلار بازار سیاه کشیده شد که نتیجه آن تنها طی دو روز کاهش حداقل 500 الی 1000 تومانی و تغییر کانال دلار بازار سیاه بوده است.

کدام سناریو بازار فولاد به منطق نزدیک تر است؟

اکنون پیروان منطق شماره 2 با نظاره کاهش دلار بازار آزاد و امید به اجرایی شدن افزایش حجم عرضه‌ های فولادسازان بزرگ در روزهای آتی و تخلیه هیجان کاذب بازار فولاد؛ امید به منطقی تر شدن نرخ های بازار از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد به تناسب با نرخ مواد اولیه داخلی داشته و چشم انتظار تعدیل بیشتر هستند.

پیروان منطق شماره 1 اما به کاهش با دوام دلار خیلی امیدوار نبوده و همچنان که در برابر بازگشت قابل توجه قیمت های کنونی مقاومت می نمایند؛ چشم انتظار عکس العمل خصولتی ها در مواجه با دستورالعمل دولت هستند؛ چراکه معتقدند فولادسازان بزرگ زیر بار افزایش عرضه‌ های داخلی با قیمت هایی نزدیک به دلار نیمایی نخواهند رفت، به طوری که یا همچنان تغییری در حجم عرضه‌ های داخلی صورت نخواهد گرفت و عرضه های آتی سهمیه بندی خواهد شد یا نرخ پایه محصولات آنها می بایست بالاتر اعلام شود.

تا چه پیش آید و کدام سناریو به واقعیت نزدیک تر گردد…

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0