0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تحلیل مصوبات جدید و متعدد وزارت صمت

به گزارش شهر فولاد این روزها صحبت بر سر مصوبات جدید و متعدد وزارت صمت و لزوم اجرای دقیق آنها برای تنظیم قیمت محصولات صنعتی خصوصا در حوزه فولاد اعم از قیمت ناودانی نبشی ، میلگرد و تیرآهن بالا گرفته است. از مصوبه عدم صدور مجوز صادرات برای غیر تولید کنندگان گرفته تا مشروط کردن دریافت مجوز صادرات محصولات فولادی فولاد سازان به عرضه شمش توسط ایشان در بورس کالا و کاهش تعرفه صادرات گندله از 15 درصد به 5 درصد و اخیرا نیز تعیین سقف دستوری برای قیمت میلگرد . آنچه مسلم است این که هر مصوبه ای موافقان و مخالفان خود را دارد. برخی ذینفعان این مصوبات معتقدند که این حرکت وزارت صنعت حمایت تمام قد از صنایع پایین دستی برای جلوگیری از افزایش قیمت فولاد ( خصوصا قیمت میلگرد، قیمت ناودانی نبشی و تیرآهن) می باشد و دولت باید با فشار بر فولادسازان داخلی و محدود نمودن صادرات آن ها نیاز داخلی را تامین کند.

نکته ی حائز اهمیت در این خصوص این که صرف نظر از درستی یا غلطی باور این دسته که تصور می کنند کاهش صادرات چه با سیاست های ارزی و چه با سیاست های محدودکننده وزارت صنعت به نفع صنعت فولاد کشور و تحقق هدف طرح جامع فولاد در افق 1404 می باشد، بایستی اشاره نمود که به نظر می رسد مصوبات پیشین وزارت صمت چندان لزوم اجرایی نداشته و از یاد رفته اند.

قوانین بورس کالا با توجه به تصمیمات اخیر وزارت صمت

برای مثال، طی مصوبه مورخ 10 مهرماه ۱۳۹۶ قیمت شمش فولاد خوزستان برابر با 89 درصد قیمت میلگرد چهار نوردکار بزرگ کشور تصویب شد و این کارخانه ها برای کشف قیمت مکلف به عرضه 50 درصد از محصولات خود در بورس کالا شدند. این در حالی است که از میان این نوردکاران تنها ذوب آهن اصفهان بوده که از زمان این مصوبه تا کنون همچنان محصولات خود را در بورس کالا عرضه می نماید و دیگر نوردکاران جز چند عرضه مهندسی شده توسط فولاد کویر و فولاد روهینا عرضه ای در بورس کالا نداشته اند.

نکته قابل تامل این موضوع عرضه ۴۴۰ تنی فولاد روهینا و ۲۴۰۰۰ تنی فولاد کویر در بورس کالا طی سال ۱۳۹۶ می باشد که مقایسه این اعداد با حجم تولید این شرکت ها یا خریدهای شمش صورت گرفته توسط ایشان گویای همه چیز خواهد بود. همچنین، بر اساس مصوبه دی ماه ۱۳۹۶، بهای آهن اسفنجی در بورس کالا برابر با 50 درصد قیمت میانگین فروش شمش فولاد خوزستان تعیین شده است.

قیمت ناودانی نبشی

علی رغم نامه صریح معاون وزیر در این خصوص، مدتهاست که عرضه های آهن اسفنجی بیشتر از بهای شمش فولاد خوزستان پایه قیمتی می خورند. به عنوان مثال، میانگین قیمت چند عرضه اخیر شمش فولاد خوزستان 2340 تومان بوده است که بر این اساس قیمت آهن اسفنجی بایستی 1170 تومان باشد. در حالی که قیمت پایه آهن اسفنجی در عرضه امروز فولاد سیرجان 1195 تومان بوده است.

قیمت گذاری دستوری کالا تحقق خواهد یافت؟

همه این مصوبات و تلاش های وزارت صمت در جهت قیمت گذاری دستوری فولاد برای محصولات از جمله قیمت میلگرد ، قیمت ناودانی نبشی و تیرآهن و سایر مقاطع و محصولات تخت فولادی در حالی است که در بند ط تبصره ۳۵ قانون بودجه سال ۸۰ و بند ج ماده ۹۵ قانون سوم توسعه کشور و همچنین  ماده ۱۵ تصویب نامه شماره ۶۹۵۴ ت ۲۴۵۰۵ ره مورخ ۱۳۸۰/۲/۲۲ هیات وزیران، صراحتاً اعلام گردیده《 هر کالایی که پس از ایجاد و راه اندازی بورس کالا در فهرست اقلام مورد معامله در بورس قرار می گیرد از شمول ضوابط قیمت گذاری معاف و طبق مقررات بورس کالا، تعیین قیمت خواهد شد.》

همچنین بر اساس ماده ۱۸ قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید، در راستای تسهیل اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، مصوبه ۱۳۸۸/۹/۲۵ مجلس شورای اسلامی، 《دولت مکلف است کالای پذیرفته شده در بورس کالا را از نظام قیمت گذاری خارج کند.》

خطر فشرده شدن فنر قیمت محصولات فولادی

با توجه به مطالب فوق اگر وزارت محترم صمت بخواهد اعتماد فعالان بازار را به لزوم اجرایی بودن مصوبات خود جلب نماید، بایستی اولاً دقت بیشتری در رعایت قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی و هیات وزیران در خصوص عدم کنترل دستوری قیمت کالاهای عرضه شده در بورس داشته باشد دوماً در نظر داشته باشند که تصویب قوانین بر اساس هیجانات زودگذر و نیز دخالت در مکانیسم بازار نه به سود مصرف کنندگان و نه صنعت فولاد کشور بوده و سبب نوسانات قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت ناودانی نبشی و میلگرد و تیرآهن می گردد.

این دست تحرکات باعث تکرار اتفاقاتی که در بازار ارز افتاد این بار در بازار فولاد خواهد شد و فنر قیمت ها رو به فشرده شدن و سپس آزادی شدید خواهد رفت. چنانچه این اتفاقات رخ دهد باید در روزهای آتی شاهد رشد بی رویه قیمت ناودانی نبشی و سایر محصولات در بازار فولاد کشور باشیم.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0